Bunt dwulatka
Fotolia
Rozwój dziecka

Jak radzić sobie z niesfornym dzieckiem? Podpowiadamy!

Co zrobić, gdy smyk w wieku mniej więcej dwóch lat odkrywa w sobie niebywały talent do zaprzeczania i odmawiania? Oto instrukcja postępowania z buntownikiem.

Twoje dziecko wkracza właśnie w pierwszy burzliwy etap „dorastania”, którym kieruje ciekawość. Odkąd skończyło roczek, z lubością sprawdzało, co się stanie, kiedy coś zrzuci, podrze albo wyleje. Często wtedy słyszało z ust rodziców, że czegoś nie wolno mu robić albo nie powinno. W końcu postanowiło samo użyć słowa: „nie”, by sprawdzić, jak zareagują rodzice. I od tego czasu nie chce nic jeść, nie chce iść spać, nie chce się bawić i nudzić też się nie chce. Jak na ironię, w takim buntowniczym okresie najbardziej potrzebuje twojej miłości i cierpliwości, a nie wojskowego drylu. Co to oznacza dla ciebie w praktyce?

Bądź przewidująca
I unikaj konfliktowych sytuacji. W drugim roku życia twój maluch staje się coraz bardziej samodzielny. Jest zdeterminowany, by zrobić coś po swojemu, a jednocześnie nie rozumie, że coś może być niebezpieczne. Dlatego płacze, gdy nie pozwalasz mu wbiec na ulicę albo nie zgadzasz się, by bawił się nożem. By uniknąć stresów, wyprzedzaj myśli maluszka. Usuwaj z jego otoczenia przedmioty, których nie może brać do ręki (np. butelki z lekarstwami). Omijaj z daleka strome schody, na które szkrab na pewno będzie chciał wejść nietrzymany przez nikogo za rękę.

Ignoruj napady złości
Płacz, rzucanie się na podłogę, bicie, kopanie... A to wszystko po to, by zmusić mamę do kupienia batonika, uniknąć kąpieli albo zwrócić na siebie uwagę. Obserwuj, kiedy ataki zdarzają się dziecku najczęściej – może gdy jest głodne, zmęczone albo znudzone? Kiedy napad się zbliża, chwyć je mocno w ramiona i przytul – jest szansa, że zaskoczone szybko się uspokoi. Psychologowie radzą też, by w takiej sytuacji nie reagować na zachowanie smyka. Nigdy też nie można go „nagradzać” za napad złości (np. kupując mu batonika, którego się domagał), by tylko mieć spokój. Pamiętaj, by nie przekrzykiwać zezłoszczonego szkraba. Lepiej poczekać, aż zaczerpnie powietrza, i wtedy cichym, spokojnym tonem wytłumaczyć mu, że wrzaskiem nic nie wskóra. Mów powoli, nie nakazuj, nie zakazuj, tylko tłumacz.

Nie zawstydzaj i nie wyśmiewaj
Akurat taka strategia pogarsza sytuację. Bo zamiast uspokoić dziecko, sprawia, że jest ono jeszcze bardziej zestresowane. Podczas ataku histerii nie mów do maluszka, a już na pewno na niego nie krzycz. Słowa czy twoje zdenerwowanie wywołają odwrotny efekt. Nie zawstydzaj także malca przy obcych i nie mów: „Zobacz, jak wszyscy patrzą”. Maluch i tak czuje się zaniepokojony tym, co się przed chwilą stało.

Konsekwentnie trzymaj się reguł
Gdy dziecko chce zrobić coś, na co absolutnie nie możesz pozwolić, nigdy nie negocjuj. Wtedy rodzicielskie „nie” musi znaczyć „nie”. I choćby malec nie wiadomo jak protestował, nie zamieniaj go w „tak” czy „ale tylko raz”. Choć smyk wtedy płacze i złości się, dostaje ważną informację, że w jego świecie istnieje pewien ład i porządek. W skrajnych sytuacjach możesz się pocieszać myślą, że u niemal wszystkich dzieci w okresie buntu czas wielkiej niegrzeczności przeplata się ze spokojem. Zmiany zachowania następują zwykle co kilka tygodni.

Pozwól decydować
Kiedy dziecko ma poczucie, że w pewnych sprawach samo decyduje, w innych łatwiej idzie na kompromis. Nie pytaj jednak smyka, czy chce jeść, tylko raczej co woli na śniadanie: kaszkę czy kanapkę. Skończ też z zabranianiem. Lepiej mów maluchowi, co robić, zamiast czego nie robić.

A sio złe emocje
Pomóż dziecku zrozumieć, co czuje. Mów: „Widzę, jaki jesteś szczęśliwy, kiedy tata bawi się z tobą w wyścigi.” Albo: „Byłeś na mnie zły, kiedy kazałam ci założyć czapkę?”. Wyjaśnij maluchowi, że zawsze może powiedzieć, że coś go złości, a zamiast bić lub drapać – może: uderzać w piłkę, mocno przytulić maskotkę, odmierzać czas smutku na dziecięcym zegarku z klepsydrą.

Zasady dla mamy
Od dwulatka trudno oczekiwać, że będzie posłuszny. W tym okresie znacznie ważniejsze jest... twoje zachowanie.
- Wydawaj dziecku jak najmniej poleceń. I tak nie posłucha. Lepiej stosuj… fortele. Chcesz, by dziecko do ciebie przyszło? Udaj, że odchodzisz w drugą stronę.
- Analizuj powody łez. Jeśli dziecko ma rację, przyznaj mu ją. Nie zmuszaj go do czegoś tylko po to, by udowodnić smykowi, że zawsze musi słuchać rodziców. Nie nadużywaj słowa: „nie”.
- Bądź opanowana. Pamiętaj, że szkrab bacznie obserwuje, jak odnosisz się do partnera, dziadków, znajomych... i naśladuje cię. Dzieci równie chętnie kopiują i złe, i dobre zachowania.

Zobacz także:

 


 

 


 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA