Dziecko budzi się z płaczem
fot. Adobe Stock

Dlaczego dziecko budzi się z płaczem i co wtedy robić?

Gdy dziecko budzi się z płaczem lub płacze w nocy bez powodu, czasem nawet co godzinę, rodzice mogą być zaniepokojeni. Sprawdź, co może być tego przyczyną i jak reagować w takich sytuacjach.
Dziecko budzi się z płaczem
fot. Adobe Stock

Jeśli dziecko budzi się z płaczem w nocy, w większości przypadków oznacza to, że maluch czegoś potrzebuje. Wtedy należy poznać przyczynę płaczu i odpowiednio zareagować. Niekiedy w takich sytuacjach konieczna jest wizyta u pediatry lub psychologa dziecięcego. 

Dlaczego dziecko budzi się z płaczem?

W przypadku niemowląt nie można mówić o budzeniu się z płaczem „bez powodu”. Jeśli niemowlę budzi się z krzykiem, to właśnie w ten sposób sygnalizuje swoje potrzeby – płacz jest dla niemowląt językiem komunikacji. Jest kilka powodów, przez które dziecko płacze w nocy, między innymi:

 • jest głodne,
 • ma przemoczoną pieluszkę,
 • ma kolkę,
 • ząbkuje,
 • jest chore,
 • ma nieodpowiednie warunki do spania (jest za zimno lub za gorąco),
 • dokuczają mu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego,
 • śnią mu się koszmary,
 • odczuwa dyskomfort fizyczny.

Co robić, gdy dziecko płacze w nocy?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dziecko na pewno się obudziło. Często zdarza się bowiem, że maluch płacze przez sen. Jeśli dziecko się przebudzi z płaczem, rodzice nie powinni od razu interweniować. Warto dać maluchowi chwilę na to, by spróbował on samodzielnie usnąć.

Gdy dziecko płacze w nocy:

 • sprawdź, czy ma czystą pieluszkę i ewentualnie ją zmień;
 • sprawdź, czy dziecku nie jest za gorąco lub za zimno (zawsze dotykaj karku malca, nie stópek czy rączek);
 • może być głodne – nakarm niemowlę piersią lub butelką;
 • spróbuj je uspokoić, śpiewając kołysankę – jeśli dziecko miało koszmary i się przestraszyło, twój głos może je uspokoić.


Jeżeli płacz spowodowany jest jedną z wymienionych wyżej przyczyn – wszelkie czynności, takie jak np. zmiana pieluszki, należy robić przy przygaszonym świetle, by nie rozbudzić dziecka. Z tego samego powodu rodzice nie powinni rozmawiać wtedy z dzieckiem czy próbować uspokoić go zabawą. W przypadku kilkulatka warto również zadbać o to, aby maluch nie oglądał bajek, których akcja toczy się wartko, a także o to, by wieczorne zabawy przebiegały w spokojnej atmosferze. Rytm dnia dziecka powinien być ustabilizowany. Zwykle nocne pobudki znikają tak szybko, jak nagle się pojawiły.

Warto pamiętać o tym, by nie zostawiać malucha płaczącego w łóżku bez regularnego pojawiania się i uspokajania go, ponieważ traci on wtedy poczucie bezpieczeństwa. Jednym z najlepszych sposobów uspokojenia płaczącego dziecka, zarówno niemowlaka, jak i starszego dziecka jest... przytulenie go. Nic nie uspokaja tak, jak dotyk kochającej mamy lub kochającego taty.

Kiedy zgłosić się do lekarza, gdy dziecko budzi się z płaczem?

Jeżeli płacz nie ustaje, mimo zaspokojenia potrzeb dziecka, a maluch budzi się z płaczem co godzinę lub co kilka godzin – rodzice powinni udać się na wizytę do pediatry, by zbadał malucha i ocenił jego stan zdrowia. Jeśli dziecko płacze w nocy bez wyraźnego powodu, a lekarz wykluczył przyczynę medyczną, warto skonsultować ten problem z psychologiem dziecięcym. Być może dziecko miewa napady lęku.

Zobacz także: 

Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy