Jak oczyszczać powietrze?
fot. Phillips

Jak skutecznie oczyszczać powietrze w domu? Przydatne wskazówki (nie tylko) dla alergików

Z jednej strony smog, z drugiej kurz. Prawda jest taka, że powietrze, którym codziennie oddychamy, nie jest zbyt czyste ani świeże. Nie mamy na nie wpływu, gdy wychodzimy na dwór, jednak możemy wpłynąć na jakość powietrza w naszym domu.
Jak oczyszczać powietrze?
fot. Phillips
Wielu rodziców i dzieci boryka się z problemem kaszlu, łzawiących oczu oraz z innymi objawami alergii. Wszystko przez alergeny, czyli substancje pochodzenia zewnętrznego, wywołujące w naszym organizmie reakcję alergiczną. Jednym z głównych czynników, które wpływają na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, jest obecność alergenów takich jak: kurz, pyłki, roztocza, zarodniki pleśni i sierść zwierząt. Alergicy stanowią coraz większy odsetek osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz oraz jego zagrożenia dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że powietrze w naszych domach i biurach może być aż 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz! Jak zatem możemy poprawić jakość powietrza, którym oddychamy w domu? Oto kilka wskazówek:

Wietrz pomieszczenie

Nasze domy i mieszkania z reguły są bardzo ciepłe, zatem musimy dbać o właściwą wentylację powietrza. Wykorzystaj dni, kiedy jakość powietrza jest lepsza i wietrz mieszkanie robiąc krótkie przeciągi. W ten sposób nie narazisz domowników na wyziębienie, a powietrze w twoim domu znacznie się poprawi. Pamiętaj również o częstym sprzątaniu, odkurzaniu i wycieraniu mebli. Najlepiej za pomocą wilgotnej ściereczki lub specjalnych preparatów do usuwania kurzu. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w powietrzu.


Oczyszczaj powietrze

Alergeny mają ogromny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, a liczba osób cierpiących na alergie dramatycznie wzrasta na całym świecie. Dlatego  wskazane jest stosowanie oczyszczacza powietrza, który ochroni cię nie tylko przed alergenami, ale również przed smogiem. „Skuteczne oczyszczacze są w stanie wyłapywać do 99% zanieczyszczeń. W tym cząsteczki o wielkości nawet 0,02 mikrona oraz cząsteczki PM2,5, kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu pomogą także w łagodzeniu objawów alergii. Warto wybierać sprawdzone oczyszczacze powietrza, np. takie, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne.” - mówi dr hab n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Alergologii i Pneumologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dlatego, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie swojej rodziny, wybierz sprawdzony oczyszczacz powietrza z wieloetapowym systemem filtracji, np. Philips AC2889/10 rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Za pomocą czujnika jakości powietrza oczyszczacz Philips kontroluje poziom jego zanieczyszczenia. Poprzez wskaźnik cząsteczek PM2,5 i wskaźnik 4 kolorów na bieżąco informuje o jakości powietrza w pomieszczeniu. Gdy stan powietrza nie jest dobry, automatycznie dostosowuje swoją pracę, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty oczyszczania. Ponadto posiada specjalny tryb antyalergenowy, wyświetlacz poziomu alergenów i PM2,5 oraz skuteczne filtry, w tym filtr NanoProtect HEPA. Badania kliniczne potwierdzają, że oczyszczacze powietrza Philips pomagają łagodzić objawy alergii.*

Wyeliminuj alergeny

Najczęstsze choroby alergiczne powodowane alergenami z powietrza, to katar sienny, alergiczny nieżyt nosa i astma alergiczna. Jeżeli masz w domu alergika, wyeliminuj z jego otoczenia maksymalnie dużo alergenów – także z przedmiotów. Oczywiście nie da się w 100 procentach usunąć  wszystkich rzeczy, które uczulają dziecko, możliwe jest jednak ograniczenie ich liczby. Na przykład jeśli maluch jest uczulony na sierść zwierząt, zrezygnujcie z pomysłu posiadania pupila. Jeżeli natomiast reakcję alergiczną wywołują u dziecka roztocza kurzu domowego, usuń przedmioty będące siedliskiem kurzu, na przykład puszyste dywany, maskotki czy miękkie narzuty.

Oczyszczacz powietrza AC2889/107 możesz kupić w Media Markt, Saturn oraz Media Expert.

* Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, Bergmann; sierpień 2015.
Oceń artykuł

Ocena 1 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy