Odparzenia pieluszkowe
fot. Fotolia

Uwaga: odparzenie! Co robić?

Naprawdę niewiele trzeba, by pojawiło się na niemowlęcej pupie pojawiło się odparzenie. Dlatego wymaga ona wyjątkowej troski i uwagi. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Marek Pleskot, pediatra
Odparzenia pieluszkowe
fot. Fotolia
Gładka jak pupa niemowlaka? Ktoś, kto wymyślił to porównanie, chyba nigdy nie miał do czynienia z maleńkim dzieckiem. A przynajmniej z jego pielęgnacją. Jak powinna wyglądać, jeśli dojdzie do odparzeń, wyjaśniamy wspólnie z pediatrą dr. n. med. Markiem Pleskotem.

Odparzenia pieluszkowe to jest problem

Pupa niemowlaka jest narażona na częsty kontakt z działaniem moczu i kału. W dodatku jest „schowana” w pieluszce i ma bardzo cienki naskórek bez wystarczającej liczby gruczołów łojowych. To wszystko sprawia, że bardzo łatwo się odparza.

Zmianom na pupie sprzyja:

Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Jak wygląda odparzenia pieluszkowe?

Objawem odparzenia jest podrażniona i zaczerwieniona pupa. Na pośladkach, w okolicy odbytu i narządów płciowych widać rumień. Przy odrobinie szczęścia i dzięki starannej pielęgnacji, na szczęście często kończy się tylko na odparzeniu. Jeśli pojawiły się też grudki, pęcherzyki, z których sączy się surowiczy płyn, strupki, masz do czynienia z bardziej zaawansowaną formą odparzenia. To pieluszkowe zapalenie skóry. Objawom towarzyszy wtedy pieczenie i swędzenie. Stąd już tylko krok do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego.Taki stan wymaga leczenia środkami przepisanymi przez lekarza (pediatrę lub dermatologa dziecięcego).
Odparzenia pupy pojawiają się noworodka, niemowlaka i u dzieci po pierwszych urodzinach. Skóra na pośladkach lub w pachwinach może odparzać się w całym okresie pieluszkowania. Zasady postępowania są podobne bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko. Jest jednak jeden wyjątek – jeśli czerwona pupa pojawia się u noworodka, czyli u dziecka, które nie skończyło jeszcze pierwszego miesiąca, trzeba pokazać je lekarzowi. W przypadku starszych maluchów można przez kilka dni stosować domowe metody (opisujemy je niżej), a jeśli takie leczenie nie przynosi poprawy, dziecko powinien obejrzeć lekarz.

Sytuacja trudna do opanowania 

Czasami naprawdę niewiele trzeba, by pośladki się odparzyły. Wystarczy przetrzymać dziecko w brudnej pieluszce podczas podróży.

Co robić, gdy skóra na pupie jest podrażniona:

 • Jeśli karmisz naturalnie, nie odstawiaj niemowlęcia od piersi – kobiece mleko obniża pH moczu i aktywność enzymów zawartych w kupce.
 • Jeśli dziecko dorosło już do rozszerzania diety, nie spiesz się z wprowadzaniem nowych produktów. Zmieniają one skład moczu i konsystencję kupek. 
 • I na koniec najważniejsze – jeszcze skrupulatniej przewijaj dziecko. 

Jak pielęgnować odparzoną pupę?

Gdy zauważysz, że pośladki stały się czerwone:
 1. Częściej zmieniaj pieluchę – jeśli skóra jest zdrowa, należy robić to co 3–4 godziny i za każdym razem, gdy niemowlę zrobi kupkę. Przy odparzeniach przewijaj dziecko nawet co 2–3 godziny.
 2. Przy każdym przewijaniu dokładnie myj pupę ciepłą wodą i płynem (lub emulsją) – których używasz podczas kąpieli dziecka.
 3. Zrezygnuj z nawilżanych chusteczek – owszem, są bardzo wygodne, ale mogą zawierać substancje, które dodatkowo podrażnią wrażliwą skórę. Dobrze jest ich nie nadużywać i korzystać z nich jedynie poza domem. 
 4. Starannie osuszaj pośladki i wszelkie fałdki – aby skóra się wyleczyła, musi być sucha. W fałdkach skóry (u chłopców także pod moszną) może zostać wilgoć, która jest jedną z przyczyn odparzeń.
 5. Stosuj krem na odparzenia – używaj go podczas każdego przewijania. Może być z cynkiem, alantoiną czy pantenolem. Bez takiego wspomagania skóra niemowlaka ma mniejsze szanse, aby skutecznie chronić się przed drażniącym działaniem zawartości pieluszki. Pamiętaj, że czasem jeden krem pomaga dziecku bardziej niż inny. Warto wypróbować różne kosmetyki do pupy. Krem stosowany do codziennej pielęgnacji powinien nawilżać skórę i działać łagodząco na powstałe zmiany.
 6. Warstwa kremu musi być cienka – zbyt gruba odniesie odwrotny od zamierzonego skutek i zamiast pomóc, zaszkodzi. 
 7. Jeżeli odparzenie nie znika po trzech dniach lub przechodzi w pieluszkowe zapalenie skóry – konieczna będzie wizyta u pediatry, który zleci specjalne maści. Nie należy z nimi samemu eksperymentować.
 8. Nie używaj zasypekmąka ziemniaczana na odparzenia (dawna domowa metoda radzenia sobie z tym problemem) również nie jest polecana przez dermatologów dziecięcych.

Wietrzenie pośladków, czyli przyjemne z pożytecznym

Zmianę pieluszki wykorzystuj do wietrzenia pośladków. Skóra, która ma częsty kontakt z powietrzem, oddycha. Dzięki temu jest mniej narażona na odparzenia. Poza tym niemowlęta uwielbiają te, choćby króciutkie, chwile wolności. Przewijając dziecko, pozwól mu poleżeć trochę bez pieluszki i nacieszyć się swobodą.

Uwaga: nigdy nie zostawiaj malca na przewijaku bez opieki choćby na chwilę. Naprawdę nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy dziecko opanuje sztukę obracania się z plecków na brzuszek!
Z odparzeniami jest tak, jak ze wszystkim – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego dbaj, aby pośladki malca zawsze były czyste i suche.
[content:0_8097,0_2080,0_6830,0_15248:CMNews]

Zobacz też:
Marek Pleskot
Konsultacja: Marek Pleskot, pediatra

Pediatra od 30 lat. Przez 14 lat uczył studentów oraz specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 20 lat prowadzi gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy