
Uwaga: odparzenie! Co robić?
Odparzenia pieluszkowe to jest problem
Pupa niemowlaka jest narażona na częsty kontakt z działaniem moczu i kału. W dodatku jest „schowana” w pieluszce i ma bardzo cienki naskórek bez wystarczającej liczby gruczołów łojowych. To wszystko sprawia, że bardzo łatwo się odparza.Zmianom na pupie sprzyja:
- niewłaściwa pielęgnacja
- nawracające zakażenia dróg moczowych
- infekcje, którym towarzyszą biegunki.
Jak wygląda odparzenia pieluszkowe?
Objawem odparzenia jest podrażniona i zaczerwieniona pupa. Na pośladkach, w okolicy odbytu i narządów płciowych widać rumień. Przy odrobinie szczęścia i dzięki starannej pielęgnacji, na szczęście często kończy się tylko na odparzeniu. Jeśli pojawiły się też grudki, pęcherzyki, z których sączy się surowiczy płyn, strupki, masz do czynienia z bardziej zaawansowaną formą odparzenia. To pieluszkowe zapalenie skóry. Objawom towarzyszy wtedy pieczenie i swędzenie. Stąd już tylko krok do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego.Taki stan wymaga leczenia środkami przepisanymi przez lekarza (pediatrę lub dermatologa dziecięcego).Sytuacja trudna do opanowania
Czasami naprawdę niewiele trzeba, by pośladki się odparzyły. Wystarczy przetrzymać dziecko w brudnej pieluszce podczas podróży.Co robić, gdy skóra na pupie jest podrażniona:
- Jeśli karmisz naturalnie, nie odstawiaj niemowlęcia od piersi – kobiece mleko obniża pH moczu i aktywność enzymów zawartych w kupce.
- Jeśli dziecko dorosło już do rozszerzania diety, nie spiesz się z wprowadzaniem nowych produktów. Zmieniają one skład moczu i konsystencję kupek.
- I na koniec najważniejsze – jeszcze skrupulatniej przewijaj dziecko.
Jak pielęgnować odparzoną pupę?
Gdy zauważysz, że pośladki stały się czerwone:- Częściej zmieniaj pieluchę – jeśli skóra jest zdrowa, należy robić to co 3–4 godziny i za każdym razem, gdy niemowlę zrobi kupkę. Przy odparzeniach przewijaj dziecko nawet co 2–3 godziny.
- Przy każdym przewijaniu dokładnie myj pupę ciepłą wodą i płynem (lub emulsją) – których używasz podczas kąpieli dziecka.
- Zrezygnuj z nawilżanych chusteczek – owszem, są bardzo wygodne, ale mogą zawierać substancje, które dodatkowo podrażnią wrażliwą skórę. Dobrze jest ich nie nadużywać i korzystać z nich jedynie poza domem.
- Starannie osuszaj pośladki i wszelkie fałdki – aby skóra się wyleczyła, musi być sucha. W fałdkach skóry (u chłopców także pod moszną) może zostać wilgoć, która jest jedną z przyczyn odparzeń.
- Stosuj krem na odparzenia – używaj go podczas każdego przewijania. Może być z cynkiem, alantoiną czy pantenolem. Bez takiego wspomagania skóra niemowlaka ma mniejsze szanse, aby skutecznie chronić się przed drażniącym działaniem zawartości pieluszki. Pamiętaj, że czasem jeden krem pomaga dziecku bardziej niż inny. Warto wypróbować różne kosmetyki do pupy. Krem stosowany do codziennej pielęgnacji powinien nawilżać skórę i działać łagodząco na powstałe zmiany.
- Warstwa kremu musi być cienka – zbyt gruba odniesie odwrotny od zamierzonego skutek i zamiast pomóc, zaszkodzi.
- Jeżeli odparzenie nie znika po trzech dniach lub przechodzi w pieluszkowe zapalenie skóry – konieczna będzie wizyta u pediatry, który zleci specjalne maści. Nie należy z nimi samemu eksperymentować.
- Nie używaj zasypek – mąka ziemniaczana na odparzenia (dawna domowa metoda radzenia sobie z tym problemem) również nie jest polecana przez dermatologów dziecięcych.
Wietrzenie pośladków, czyli przyjemne z pożytecznym
Zmianę pieluszki wykorzystuj do wietrzenia pośladków. Skóra, która ma częsty kontakt z powietrzem, oddycha. Dzięki temu jest mniej narażona na odparzenia. Poza tym niemowlęta uwielbiają te, choćby króciutkie, chwile wolności. Przewijając dziecko, pozwól mu poleżeć trochę bez pieluszki i nacieszyć się swobodą.Uwaga: nigdy nie zostawiaj malca na przewijaku bez opieki choćby na chwilę. Naprawdę nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy dziecko opanuje sztukę obracania się z plecków na brzuszek!
Zobacz też: