GRY
 
 

Sposoby na prosty kręgosłup

Warto się o niego zatroszczyć już od pierwszych miesięcy życia. Dzięki temu, gdy twoja pociecha podrośnie, nie będzie jej sprawiał kłopotów.

niemowlę, stać
Rodzice często sami nieświadomie przyczyniają się do rozwoju wad postawy u dzieci. Poradzimy ci, jak tego uniknąć.

Kup dobry materac

Powinien być twardy. W zbyt miękkim dziecko się zapada i trudniej mu zmienić pozycję. Zanim maluch nauczy się sam obracać, w ciągu dnia przekładaj go z boczku na boczek, układaj na brzuszku. W pierwszym roku życia dziecko może spać bez poduszki. Później, podkładaj mu pod głowę płaski jasiek.

Właściwie trzymaj malucha
W pierwszych miesiącach życia nie noś dziecka w pozycji pionowej. Przekładając  je, np. z łóżeczka na przewijak, trzymaj maluszka w pozycji półleżącej. Przez pierwsze 3 miesiące nie zaleca się używania nosidełka. Znakomitym wyborem jest natomiast chusta. Można w niej nosić nawet bardzo małe dzieci.

Zbyt wcześnie nie sadzaj...
Większość dzieci opanowuje tę sztukę między 6. a 8. miesiącem. Nie próbuj wcześniej nakłaniać do tego swojej pociechy, podpierając ją np. poduszkami. Chcąc wzmocnić mięśnie, często układaj malca na brzuchu, zapewniając mu jednocześnie możliwość swobodnego przemieszczania się po pokoju. Dziecko najpierw będzie się turlać i pełzać, później zacznie raczkować i siadać.

...ani nie stawiaj

Gdy maluch poczuje się dostatecznie silny, sam zacznie się podnosić i chodzić. W żadnym wypadku nie stosuj chodzika. Zamiast pomóc, tylko zaszkodzi. Pamiętaj, by kupić dziecku wygodne buty do chodzenia.

Nic na siłę
Pozwól dziecku rozwijać się we własnym tempie!Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj