Lego Duplo
fot. LEGO DUPLO

Sprawdzone sposoby na rozwijanie wyobraźni dziecka

Denerwujesz się, że Twoje dziecko ciągle „buja w obłokach”? Niepotrzebnie! Wyobraźnia jest bardzo ważna w rozwoju dziecka i potrzebna w różnych sytuacjach, dlatego należy wspierać jej rozwój.
Lego Duplo
fot. LEGO DUPLO

Chciałabyś, żeby Twoje dziecko było racjonalne, poważne i twardo stąpało po ziemi, bo z doświadczenia wiesz, że te cechy bardzo przydają się w niełatwym dorosłym życiu? Oczywiście jest w tym dużo racji, ale nie zapominaj o tym, że wyobraźnia jest nie mniej ważna. To dzięki niej Twoje dziecko może rozwijać kreatywność, wpadać na nietuzinkowe pomysły, marzyć i dążyć do realizacji tych marzeń, a to przecież w życiu jedna z najważniejszych rzeczy. Dlatego staraj się wspierać wyobraźnię malucha.

Dlaczego warto rozwijać wyobraźnię dziecka?

Chcielibyśmy, aby nasze dzieci były jak najlepiej przygotowane do dorosłego życia – samodzielne, dobrze zorganizowane i racjonalnie myślące. Dlatego wielu z nas w trosce o dobro swojego dziecka na wszystkie przejawy fantazjowania reaguje karcącym stwierdzeniem: „Nie bujaj w obłokach” albo „Nie myśl o niebieskich migdałach”. Tymczasem snucie różnego rodzaju fantazji i wymyślanie  historii to naturalny etap rozwoju poznawczego dziecka. Co więcej, wyobraźnia jest nam potrzebna nie tylko do tego, by być kreatywnym, lecz także do tego, żeby móc przewidzieć konsekwencje różnych zachowań i zdarzeń. Dlatego, kiedy Twoja pociecha znów opowiada Ci o wróżkach, smokach albo innych stworach, które mieszkają w Waszej szafie czy pod łóżkiem, po prostu uważnie słuchaj albo… przyłącz się do fantazjowania!

Warto też samemu opowiadać bajki. Nie tylko wspomaga to rozwój mowy, koncentracji i funkcji poznawczych, lecz także wspaniale rozwija wyobraźnię. Na początek wybierz książeczki, które są bogato ilustrowane, bo maluszek będzie skupiał się bardziej na tekście niż na obrazie. Czytając, pokazuj dziecku obrazki i tłumacz, co przedstawiają. Gdy brzdąc nieco podrośnie i będzie bardziej zainteresowany samą fabułą opowieści, czytajcie historie bez patrzenia na obrazki, a Ty zachęcaj dziecko, by wyobrażało sobie to, o czym właśnie czytasz. Jeśli coś nie jest dokładnie opisane w książce (np. wygląd bohaterów, ich charakter itp.), pytaj malucha o to, jak sobie to wyobraża.

Jak rozwinąć wyobraźnię dziecka za pomocą klocków?

Twórcze zabawy doskonale rozwijają wyobraźnię, dlatego dostarcz maluchowi akcesoria do tworzenia takie jak np. kolorowy papier, klej, masa papierowa, plastelina, glina czy po prostu klocki i razem stwórzcie to, co podpowiada Wam wyobraźnia. Uniwersalny zestaw klocków LEGO® DUPLO® pozwala na niekończącą się kreatywną zabawę w budowanie. Jego najważniejsza część to podwozie pojazdu o zaokrąglonych krawędziach i z kołami, które naprawdę się kręcą. Ten rozbudowany zestaw ma też 2 elementy przedstawiające okna, figurkę sympatycznego psa i numerowane klocki z odpowiadającymi im klockami z dekoracjami, które pomogą dziecku rozwinąć umiejętność liczenia. Są tu nawet dodatkowe, klasyczne klocki LEGO DUPLO, które pozwolą na większą kreatywność podczas zabawy. Zestaw zawiera figurkę LEGO DUPLO przedstawiającą chłopca.Rozegraj kreatywny mecz z Uniwersalnym zestawem klocków od LEGO DUPLO! Ta gra będzie interesująca zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek. Najpierw zbudujcie bramkę do piłki nożnej i dwie nogi, którymi będzie kopana piłka. Gdy jedna noga będzie ją kopać, próbując strzelić gola, druga noga będzie bronić bramki. Od Was zależy odległość piłki od bramki i ile będzie rund. W tej grze to Wy ustalacie własne reguły. Podczas zabawy możesz nawet używać atlasu świata. Jak? Użyj różnokolorowych klocków LEGO DUPLO o kształcie sześcianów do budowy „nóg w kolorach flag krajów”. Żółto-niebieskie będą kopać dla Szwecji, a zielono-biało-czerwone dla Włoch. Sprawdź razem z dzieckiem, ile flag państw możecie odwzorować. Za pomocą klocków z cyferkami możesz także zbudować podium dla zwycięzców, a za pomocą podwozia – autokar, którym drużyny przyjadą na mecz. Możliwości jest wiele – wystarczy puścić wodze wyobraźni. 
 

 
Więcej: LEGO DUPLO


 

Zobacz także

Popularne tematy