otyłość u dzieci
fot. Adobe Stock

Co zrobić, żeby mieć szczupłe dziecko

Na pewno zależy ci na tym, aby twoja pociecha była szczupła i zdrowa. Im wcześniej zaczniesz dbać o dietę, swoją i dziecka, tym lepiej.
Ewa Janczak-Cwil
otyłość u dzieci
fot. Adobe Stock
Wczoraj był Światowy Dzień Otyłości. Nie chodzi przy tej okazji o świętowanie, ale o zwrócenie uwagi na problem, jaki mają obecnie wszystkie kraje wysokorozwinięte – rosnący odsetek ludzi otyłych, w tym dzieci.

Otyłość zagraża życiu, zdrowiu i samopoczuciu

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w ciele została uznana za chorobę cywilizacyjną. Otyłość może powodować szereg konsekwencji zdrowotnych. Bywa przyczyną cukrzycy typu 2, chorób serca i naczyń krwionośnych, przyczynia się do zwyrodnień stawów i insulinooporności, sprzyja niektórym postaciom raka. Powoduje zaniżoną samoocenę, czasami staję się powodem wykluczenia i izolacji osób otyłych.
Redakcja poleca: Które produkty dla dziecka są bezpieczne? Jak to sprawdzić – mówi dyrektor IMiD [WIDEO]
Na rynku jest wiele produktów dla dzieci. Czy wszystkie są bezpieczne, skoro nie wszyscy producenci chcą się poddawać ocenie? Czy można wierzyć produktom ze znaczkiem Instytutu Matki i Dziecka – mówi dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor IMiD.

Dzieci tyją już w niemowlęctwie

Wyniki badań pokazują, że aż 32 procent dzieci w wieku 5-32 miesięcy ma zbyt dużą masę ciała. A tak się składa, że pierwsze miesiące życia są (mówi się o pierwszym 1000 dni życia) niezmiernie istotne dla dalszego rozwoju i życia dziecka. To w tym czasie wykształcają się preferencje smakowe i nawyki żywieniowe, które mogą rzutować na dietę w dalszym życiu, także dorosłym.

Najczęstsze błędy rodziców w przypadku niemowląt

Na rozwój dziecka, jego nawyki i tuszę ma wpływ wiele czynników. Do najpoważniejszych błędów zalicza się:
  • odstawienie dziecka od piersi przed upływem 5-6 miesięcy jego życia,
  • rozszerzanie diety niemowląt przed 5. miesiącem życia,
  • karmienie starszych niemowląt jedzeniem z posiłków dla dorosłych.

Błędy w diecie dzieci powyżej 1. roku

Badania pokazują, że aż 88 proc. dzieci po 1. roku życia jada zbyt mało warzyw, 83 proc. jada dosalane posiłki, a w diecie 75 proc. maluchów jest za dużo cukru. Część dzieci jest też przekarmiana, czyli jada za dużo – co dziesiąty maluch coś je aż 10 razy dziennie.

Przeczytaj: Dlaczego przekarmiamy dzieci?

Zapobieganie otyłości u dzieci

Nie każdy o tym wie, ale programowanie metaboliczne odbywa się już w życiu płodowym. Jeśli przyszła mam będzie nieprawidłowo się odżywiać, jej dziecko może urodzić się ze skłonnością do gromadzenia tkanki tłuszczowej.

Po narodzinach bardzo istotne jest to, aby jeśli jest to możliwe, karmić dziecko piersią (i wyłącznie piersią!) aż do 6 miesiąca życia. W kolejnych miesiącach można rozszerzać dietę dziecka, korzystając z aktualnego schematu żywienia niemowląt, ale nie odmawiając mu mleka z piersi.

Zobacz także: Dlaczego karmienie piersią jest zdrowe dla dziecka

Po pierwszym roku życia maluch powinien dziennie jadać 4-5 porcji produktów białkowych, 1-2 porcję mięsa, jaj lub ryb, 3 porcje produktów mlecznych, 5 porcji produktów zbożowych, 5 porcji warzyw, 4 porcje owoców i do 2 porcji wartościowych tłuszczów.

Czego dzieci nie powinny jeść, niezależnie od wieku

W diecie młodszych i starszych dzieci nie powinno być fast-foodów, napojów słodzonych, wysokoprzetworzonego pożywienia (np. wędlin) oraz tłustych i słonych potraw.
Wcale nie mniej ważne jest to, aby dziecku zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Najlepsze są spacery na świeżym powietrzu, ale także wszystkie aktywności pod dachem, w które dziecko będzie chciało się zaangażować.

Źródło: Raport z badania "Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok", Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.
 

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy