33271087.jpg

Ratunku! Wypadają mi włosy!

Wypadanie włosów to częsty problem kobiet po ciąży. Nieważne, jaką masz fryzurę, krótkie czy długie włosy, po kilku tygodniach lub miesiącach po porodzie możesz zacząć tracić włosy. Czy wypadanie włosów to powód do niepokoju?
Katarzyna Imiołek
33271087.jpg

Wypadanie włosów  jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Każdy włos, gdy mijają trzy fazy jego rozwoju:  wzrostu, przejściowa i spoczynku – wypada.
Zdrowy człowiek traci przeciętnie nawet do 100 włosów podczas doby. Taka ilość stanowi zaledwie około 1/1000 ogólnej ich liczby, więc ubytek nie powinien stanowić problemu.

Wypadanie włosów to dla nich swoista odnowa – na miejsce zgubionego wyrasta zdrowy, mocny. Jednak jeśli zauważysz, że liczba włosów na szczotce znacząco zwiększyła się nagle, warto to skonsultować ze specjalistą. Wypadanie może mieć podłoże fizjologiczne – wtedy włosy wychodzą razem z cebulkami (to jedna z pamiątek po ciąży, jak rozstępy czy wiotka skóra na brzuchu). Wypadanie mechaniczne włosów zachodzi w sytuacji, kiedy tracimy włosy połamane i krótkie, czyli właściwie ich fragmenty.

Przeciętny przyrost włosa na głowie wynosi 0,35 milimetra dziennie, 1 centymetr miesięcznie i 12 centymetrów rocznie.

Przyczyny wypadania włosów

Skłonność do łysienia wynika z uwarunkowań genetycznych, diety i sposobu życia. Kobiety często zauważają zmniejszenie gęstości włosów pojawiające się na skutek problemów hormonalnych, czyli np. włosy wypadają po połogu, w wyniku długotrwałego stresu (sprawdź sposoby na stres), przemęczenia, choroby bądź zażywania leków.

Zobacz też: Czym się różnią kosmetyki mineralne od tradycyjnych?

Świeżo upieczone mamy są często przerażone skalą tego zjawiska. Tymczasem przyczyna wypadania włosów mamie po urodzeniu dziecka jest prosta: w ciąży mamy więcej w organizmie estrogenów, które włosy skutecznie „trzymają” na głowie. Po porodzie poziom estrogenów spada i czego w kucyku przybyło, to musi wypaść... Jednak jeśli uważasz, że włosy wypadają w zbyt dużych ilościach, poproś ginekologa o przebadanie poziomu hormonów (w tym koniecznie tarczycy). Zrób to koniecznie, kiedy od porodu minie pół roku, a stan włosów wciąż tylko się pogarsza.

Czas „życia” włosa na głowie wynosi od dwóch do siedmiu lat.
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Rady na wypadanie włosów

Przede wszystkim unikaj czesania gęstym grzebieniem mokrych włosów (są bardziej kruche). Poza tym, stosuj regularnie odżywkę do włosów i skóry głowy albo maseczkę na wzmocnienie włosów domowej roboty.

Maseczka wzmacniająca włosy
Składniki:
  • olej rycynowy (połowa buteleczki),
  • fiolka witaminy E ,
  • fiolka witaminy A (na receptę),
  • żółtko
  • sok z cytryny (jeśli jesteś blondynką).
Składniki wymieszać i nałożyć na głowę, zawinąć folią, ręcznikiem (ciepło powoduje, że łuski włosa otwierają się i składniki odżywki mogą wniknąć w głąb włosa).

Używaj też produktów zwiększających objętość (poproś o radę swojego fryzjera).
Jeżeli wypadanie włosów ma podłoże hormonalne, zazwyczaj lekarz zaleca suplementację hormonalną. Jednak nie zawsze da się ten proces odwrócić. Wtedy skuteczne mogą się okazać terapie stymulujące, np. wcieranie specjalistycznych preparatów lub mezoterapia (ostrzykiwanie skóry głowy preparatami stymulującymi wzrost włosów). Hamują proces wypadania włosów, choć również nie przywrócą włosom dawnego wyglądu.
 

Dieta pomaga na wypadanie włosów

Ważnym czynnikiem w walce z wypadaniem włosów jest też odpowiednia dieta. Restrykcyjny, mało urozmaicony jadłospis to jedna z najprostszych drog do utraty najpierw dobrego wyglądu, a potem w ogóle – włosów. Zbilansowana dieta zaś, bogata w ryby (kwasy omega-3!), warzywa i drób pozwala zachować świetną fryzurę.    

Doświadczona fryzjerka radzi, jak prawidłowo myć włosy, by ich nie zniszczyć i zapobiec nadmiernemu wypadaniu.

Konsultacja: Izabela Szymczak, trycholog, Klinika Włosów Hair Lab w Warszawie

Zobacz też: Szampon na wypadanie włosów Dermena
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy