Sposoby na zaparcia w ciąży [WIDEO]

Zbyt rzadkie wizyty w toalecie, czyli zaparcia, są częstą i nieprzyjemną dolegliwością w ciąży. Czy wiesz, że nieleczone mogą np. prowadzić do problemów z donoszeniem dziecka? Zobacz wyjaśnienia ginekologa, dlaczego jeszcze nie wolno lekceważyć zaparć w ciąży i poznaj rady, jak im skutecznie przeciwdziałać.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (24)

Zaparcia to – zdaniem ginekologów – jedna z najczęściej lekceważonych dolegliwości ciążowych. Tymczasem mogą prowadzić do wielu komplikacji, w tym przyspieszonego porodu. Na szczęście i na nie jest rada. Sposoby na zaparcia dozwolone do stosowania w ciąży objaśnia na naszym filmie ginekolog, dr Tadeusz Oleszczuk

Jak pozbyć się zaparcia w ciąży?  

Zaparcia to zaburzenie pracy przewodu pokarmowego, efekt nieprawidłowego odżywiania. Jeśli się pojawią, należy przyjrzeć przede wszystkim swojej diecie i aktywności fizycznej. One najbardziej wpływają na pracę jelit. Oto 3 sposoby na pozbycie się zaparć:
  1. Aktywność fizyczna – ciężarna, jeśli lekarz nie zdecydował inaczej, musi się dużo ruszać. Sport w ciąży jest równie ważny, jak przed nią i po niej! Spacery, pływanie, pilates... Rodzaj aktywności nie jest tak ważny, jak regularność. Najważniejsze, żeby ruszać się codziennie. 
  2. Dieta bogata w warzywa – warzywa genialnie rozwiązują problem, jeśli przyszła mama spożywa duże ich ilości. One są podstawą do efektywnego namnażania się probiotyków, czyli dobrych bakterii, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jelit. Do tego siemię lniane (2-3 łyżki mielonego siemienia zalej wodą, poczekać 2 dwie godziny lub noc i taki kleik wypić. Ochrania śluzówkę przewodu pokarmowego i likwiduje zaparcia). Zadbaj koniecznie o mądrą dietę w ciąży – to się opłaca!
  3.  Probiotyki – pomożesz jelitom, jeśli codziennie oprócz dwóch wyżej wymienionych punktów wprowadzisz w życie i trzeci – probiotyki. Codziennie rano lub na noc!

Zobacz też: Polki za dużo tyją w ciąży – grzmi znany ginekolog

Tego nie wolno jeść przy zaparciach:

Zaparcia pojawiają się, gdy w diecie przyszłej mamy jest za dużo węglowodanów, cukrów, nabiału, a nie ma warzyw lub jest ich mało. Zrezygnuj z białego cukru na rzecz miodu. Postaw na płatki owsiane górskie i kasze. Taki jadłospis pomoże uregulować pracę jelit. 

Jaki wpływ na ciążę mają zaparcia?

Zaparcia prowadzą do kłopotów zdrowotnych i – w niektórych przypadkach – przedwczesnych skurczów. Mogą się przez nie także pojawić: 
  • zgaga
  • wzdęcia
  • odbijanie
  • uczucia pełności
  • dodatkowe skurcze macicy, które mogą prowadzić do rozwierania się szyjki macicy. 
Zobacz też: Co robić, żeby maluch nie urodził się przedwcześnie? 
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy