GRY
 
 

Sposoby na zatkany nosek

Dla malucha katar to spory problem. Smyk ma kłopoty z oddychaniem, jest rozdrażniony i gorzej śpi. Jak mu pomóc?

edipresse.PAI300000013.JPG
fot. Edipresse
Zakraplaj nos roztworem soli fizjologicznej (lub solą morską w sprayu, kroplami homeopatycznymi) albo preparatem obkurczającym śluzówkę nosa (nie stosuj go jednak dłużej niż trzy dni, bo obkurczając śluzówkę, może ją nadmiernie wysuszyć).

Udrożniaj nosek, aby katar nie rozwinął się w poważniejszą chorobę., Nadmiar wydzieliny odsysaj gruszką z plastikową, wymienialną końcówką (dawne gruszki to już prehistoria) albo specjalnym aspiratorem (np. NoseFrida). Możesz również użyć elektrycznego inhalatora – to bardzo skuteczna metoda. Starsze dziecko naucz skutecznie czyścić nos. Przydadzą się miękkie chusteczki oraz krem, który ochroni nos przed otarciem. Po każdym kontakcie z brudną chusteczką myjcie ręce (jest na nich mnóstwo wirusów i bakterii).

Układaj dziecko tak, by głowa zawsze była wyżej. Jeżeli maluch lubi, kładź go na brzuchu.

Nawilżaj powietrze w mieszkaniu (nawilżaczem albo wilgotnymi ręcznikami powieszonymi na kaloryferach).

Smaruj skórę pod nosem maścią majerankową lub wazeliną. Dawaj smykowi często pić. Płyny doskonale rozrzedzają wydzielinę. Możesz zabrać malucha do groty solnej na „naturalne” inhalacje.

Nie rezygnuj ze spaceru, jeśli to katar o podłożu wirusowym, dziecko nie ma gorączki i dobrze się czuje. Na świeżym powietrzu malcowi będzie łatwiej oddychać. Taki spacer podziała jak naturalny inhalator. Nie wychodź jednak, gdy wieje silny wiatr albo jest mroźno.

Nie zmuszaj malca do jedzenia. Zakatarzone dziecko zwykle nie ma apetytu. Serwuj mu zatem lekkostrawne posiłki, najlepiej o gładkiej konsystencji (przecierane zupy, jogurty, budynie). Staraj się, by jadło owoce zawierające dużo witaminy C (np. kiwi).

Oklepuj plecy maluszka, gdy kaszle. Najpierw połóż malca na swoich kolanach twarzą do dołu, złóż swoją dłoń w łódeczkę i lekko uderzaj w plecki.


mtj_dopisek.gif


Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj