GRY
 
 

Spotlight Kids - warsztaty dla dzieci

18.11.2012r., godz.12:00-18:00 warszawska Akademia Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu, która jest partnerem projektu, stanie się centrum sztuki współczesnej dla najmłodszych i ich rodziców.

Spotlight Kids
Spotlight Kids platforma promocji sztuki współczesnej dla dzieci z udziałem artystów: BOWNIKA, Krzyśka OSTROWSKIEGO i Agnieszki GRODZIŃSKIEJ

Spotlight Kids to wydarzenie dzięki któremu, zarówno dorośli jak i dzieci, na kilka godzin przeniosą się do świata sztuki współczesnej.  Warsztaty i spotkania z artystami, specjalnie przygotowane wystawy prac dla młodych odbiorców, sklepik ze sztuką, kącik malucha i brunch dla rodziców i ich pociech, to tylko część atrakcji jakie zrealizujemy podczas drugiej odsłony - SPOTLIGHT KIDS, która tym razem odbędzie się w magicznych wnętrzach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Celem platformy Spotlight Kids jest poszerzanie wiedzy na temat sztuki współczesnej wśród jej najmłodszych odbiorców.  Jednym z kluczowych działań realizowanych przez platformę jest organizacja warsztatów pod nazwą SZTUKOSTWORY z uznanymi  artystami. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy twórców z różnych dziedzin sztuki: fotografii, malarstwa/instalacji oraz komiksu. Jest to długoterminowy projekt tworzony przez artystów, pedagogów i pasjonatów sztuki współczesnej.  

Specjalnie dla Was zorganizowaliśmy cykl warsztatów twórczych - SZTUKOSTWORY, które poprowadzą znani polscy artyści: BOWNIK (fotograf), Krzysztof OSTROWSKI (grafik, twórca komiksów, muzyk, lider grupy Cool Kids of Death) oraz Agnieszka GRODZIŃSKA (malarka, autorka instalacji).  Podczas warsztatów najmłodsi nie tylko poznają dzieła i twórców sztuki współczesnej, ale również będą mogli ją współtworzyć. 18 listopada tematami warsztatów będą:

- SKIEROWANE DO DZIECI W WIEKU OD 6 DO 10 LAT:
„Animuj się” - prowadzenie BOWNIK
“I Ty zostaniesz Supermanem” - prowadzenie Krzysztof OSTROWSKI
„Printermedium”– prowadzenie Agnieszka GRODZIŃSKA
Czas trwania warsztatów – 90 minut
Udział w każdym z warsztatów jest płatny – 20 zł od osoby
Zapisy: sztukostwory@spotlightart.pl

- SKIEROWANE DO DZIECI 3+
„Tata reporter” i „ Zaczarowana wigilia”
Warsztaty literacko-muzyczne  – prowadzenie Sergiusz Pinkwart
Czas trwania –   2 x 90 minut
Udział bezpłatny
Zapisy: sztukostwory@spotlightart.pl

Tym razem w ramach platformy SPOTLIGHT KIDS przygotowaliśmy dla Was wystawę artystów biorących udział w tej edycji SPOTLIGH KIDS. Obrazy zawieszone będą na poziomie wzroku młodych odbiorców, a po ich obejrzeniu będzie można spotkać się z autorami.

Specjalnie dla rodziców i młodszych uczestników SPOTLIGHT KIDS, Sergiusz Pinkwart, dziennikarz, aktor i podróżnik przygotował warsztaty literacko-muzyczne na podstawie książek swojego autorstwa „Tata reporter” i „Zaczarowana wigilia”.

Przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych a w szczególności z wydziałem grafiki przygotowaliśmy sklepik ze sztuką gdzie będzie można nabyć prace artystów.

Na dorosłych czekać będą  gry i zabawy oraz specjalnie na tą okazję przygotowane, przez restauracje Szklarnia, pyszne całodniowe menu.

Szczegółowy program dostępny będzie wkrótce na profilu SPOTLIGHT KIDS na FB:  https://www.facebook.com/spotlightkidsart

KONTAKT:
e-mail: sztukostwory@spotlightart.pl
tel.: 608 258 972

SZTUKOSTWORY – Opis warsztatów
Warsztaty płatne dla dzieci 6-10 lat, 20 zł od osoby za udział w każdym z tematów:
„Animuj się”
Warsztat zapozna dzieci ze sztuką fotografii, pokaże środowisko pracy fotografa, przybliży umiejętność pozowania. Animację poklatkową wykorzystuje się aktualnie w filmach reklamowych, teledyskach, często sięgają po nią artyści wizualni.
W ramach warsztatu z Bownikiem w zbudowanym na potrzeby małych uczestników „prawdziwym“ studio fotograficznym powstaną ruchome fotografie, wykorzystujące technikę animacji poklatkowej. Wspólnie z artystą prześledzimy  proces powstawania animacji od samego początku - nauczymy się jak fotografuje się postać w ruchu i jak następnie w prosty sposób stworzyć efektowną animację.

„I Ty zostaniesz Supermanem”
- w myśl zasady, w komiksie możliwe jest wszystko, posługując się naiwnym, uproszczonym, "komiksowym" myśleniem, stworzymy armię bohaterów posiadających moce pozwalające na zmienianie rzeczywistości na lepsze.
Punktem wyjścia warsztatów jest jeden z najbardziej eksploatowanych w komiksie i chyba też najbardziej z komiksem kojarzonych motywów - postać obdarzonego supermocami bohatera. W projekcie superbohaterami stają się uczestnicy, którzy na dużych kartonach, używając dowolnie wybranych technik (farby, flamastry, kredki, nożyczki - kolaż) odrysowują swoje sylwetki i tworzą na nich swoje "superbohaterskie" alterego. Podstawą stworzenia każdej pracy jest określenie supermocy danej postaci. "Supermoce" to nic innego jak rzeczy, które małego artystę fascynują, które lubi robić lub o nich marzy.  Gotowe rysunki plus komiksowe dymki złożą się na dużą kompozycję -  swoistą panoramę niczym nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni.
prowadzenie Krzysztof OSTROWSKI

„Printermedium”
- warsztat xerografii, druku i monotypii
W ramach projektu przybliżony zostanie dzieciom proces transformacji i reprodukcji obrazów. Zajmiemy się przepływem materiału wizualnego: jego archiwizacją, reprodukowaniem, umiejscowieniem w kontekście współczesności. Struktury wizualne, będące obrazem zapośredniczonym poprzez reprodukcję (reprint z książek, magazynów, ulotek reklamowych) zostaną wykorzystane jako bazowy materiał.  Warsztat pokażą jak powstaje obraz z matrycy (grafika, ksero, wydruk) oraz jak wykonać niepowtarzalną odbitkę graficzną pomijając matrycę (np. przesunięcia w ksero czy monotypia).
prowadzenie Agnieszka GRODZIŃSKA

- skierowane do dzieci 3+
„Tata reporter” i „ Zaczarowana wigilia”
Warsztaty literacko-muzyczne  – prowadzenie Sergiusz Pinkwart
Podczas półtoragodzinnych interaktywnych warsztatów dzieci będą miały okazję spotkać się z autorem książki "Tata reporter" i porozmawiać o drodze prowadzącej od szkoły podstawowej, do pracy w mediach. Pisarz opowie o kulisach pracy dziennikarza i korespondenta zagranicznego. Zdradzi jak osiągać sukcesy na lekcjach języka polskiego, zdobyć uznanie nauczycieli i szacunek szkolnych kolegów. Na podstawie swojej książki "Zaczarowana wigilia" podpowie jak szukać tematów do pisania i porozmawia z dziećmi o psychologicznych kwestiach używania komunikatorów internetowych, przeciwdziałaniu alienacji i wrażliwości na poczucie osamotnienia we współczesnym świecie zdominowanym przez powierzchowne relacje internetowe.  Równocześnie Sergiusz Pinkwart będzie prezentował dzieciom instrumenty smyczkowe, zagra kilka popularnych melodii i nauczy młodzież tańca zbójnickiego.
Redakcja poleca: Gdynia Film krótki
Obejrzyj relację Miasteczka Zmysłów z Gdyni
Doładuj
Przeładuj