spowijanie noworodka
fot. fotolia

Czy trzeba spowijać noworodka?

Czy spowijanie dziecka, czyli ciasne zawijanie noworodka w rożek nie zakłóca jego rozwoju? Jak długo można spowijać dziecko? Odpowiada pediatra neonatolog.
Marta Kabulska
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
spowijanie noworodka
fot. fotolia
Na wizycie patronażowej położna zasugerowała, że powinnam ciasno zawijać synka w rożek, bo to pomoże mu się uspokoić. Kamilek dużo płacze, a opatulony cienkim kocykiem rzeczywiście szybciej się uspokaja. Ale czy to dobrze tak krępować ruchy dziecka? Jak długo to robić?
Weronika Traska z Płocka

Spowijanie to znany od dawna sposób zawijania noworodka razem z rączkami w kocyk lub rożek, który stwarza dziecku warunki zbliżone do panujących w brzuchu mamy.

Noworodki nie kontrolują ruchów rąk i nóg, gdy są zmęczone intensywnie nimi poruszają, nie mając świadomości, że są częścią ich ciała. Zawinięcie sprawia, że kończyny przestają dziecku przeszkadzać, przez co staje się spokojniejsze.

Spowijać można noworodka przez 1. miesiąc życia, a czasem nawet niemowlę do 3. miesiąca. Późniejsze spowijanie mogłoby ograniczać rozwój ruchowy dziecka.

Warto pamiętać, że zbyt ciasne owinięcie noworodka może utrudniać oddychanie oraz że nie wszystkie dzieci lubią takie opatulanie, co zwykle sygnalizują głośnym płaczem.

Zobacz, jak układać niemowlę do snu - film
Redakcja poleca: Sposób na płacz dziecka - film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko płacze? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na uspokojenie dziecka, gdy płacze. Sprawdź, która zadziała w przypadku płaczu twojego dziecka.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy