Ustawa antyprzemocowa
fot. Adobe Stock

Sprawca przemocy domowej musi OPUŚCIĆ mieszkanie! Weszła ustawa

30 listopada weszła w życie ustawa, która umożliwia m.in. policjantom wydanie nakazu opuszczenia mieszkania przez osobę, która dopuszcza się przemocy domowej.
Aleksandra Zaborowska
Ustawa antyprzemocowa
fot. Adobe Stock
W poniedziałek weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa. Zapis wprowadza regulację, która przyznaje Policji i Żandarmerii Wojskowej prawo do wydania nakazu bezzwłocznego opuszczenia mieszkania zamieszkiwanego wspólnie z ofiarą przemocy oraz zakazu zbliżania się do tego miejsca.

Bezpieczeństwo ofiar przemocy domowej

Zmiany, które wprowadza ustawa, mają podnieść poziom bezpieczeństwa ofiar przemocy domowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o wprowadzenie także zakazu zbliżania się sprawcy do osób, które nękał.

Jak postępować wobec przemocy domowej
Obecnie uchwalone prawo nakazu opuszczenia mieszkania obowiązywać będzie przez 14 dni. W tym czasie domniemany agresor nie może zbliżać się do miejsca zamieszkania, ma prawo jedynie zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, niezbędne do codziennego funkcjonowania oraz wykonywania pracy. Może mieć to miejsce jednak wyłącznie w asyście Policji.  

Źródło: TVN24

Zobacz też:
Redakcja poleca: Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]
Przemoc wobec dzieci istnieje i jest ona liczona nie w milionach, ale w miliardach przypadków – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – Trzeba z nią walczyć NAPRAWDĘ, a nie tylko na papierze.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy