GRY
 
 

Sprawdź, gdzie kobiety karmią dzieci piersią najkrócej

Wiedzą, że mleko mamy jest najlepsze, jednak szybciej niż gdzie indziej kończą karmienie piersią. Sprawdź, gdzie tak jest.

dziecko ssie pierś
fot. Panthermedia
Krajem o jednym z najniższych wskaźników karmienia piersią na świecie jest Wielka Brytania. Oczywiście Brytyjki także karmią dzieci swoim mlekiem (próbuje tego 81 proc. młodych mam),  jednak robią to krócej niż mamy z innych krajów. (Źródło: i100.independent.co.uk)

Jak informuje "The Lancet"
  • 0,5 proc.  (a więc jedynie  1 na 200) brytyjskich mam karmi dziecko swoim mlekiem  po upływie 1 roku (dla porównania: w Niemczech robi to 23 proc. mam, w Brazylii 56 proc., a w Senegalu aż 99 proc.)
  • 34 proc. karmi piersią w 6 miesiącu życia dziecka.
Sprawdź, dlaczego powinnyśmy karmić dziecko piersią do 2 roku życia

Dlaczego tak się dzieje?
Jak ustalili badacze, brytyjskie mamy:
  • Nie karmią, bo nie muszą. Zdaniem badaczy, którzy analizowali tę sprawę,  bierze się to z błędnego przekonania, że korzyści z karmienia piersią odnoszą się tylko do biednych krajów, w których mleko mamy to często jedyny sposób na ochronę dziecka przed wieloma chorobami, a czasem i na ratowanie życia.
  • Nie wiedzą, jak długo warto karmić. Rozumieją, że warto karmić piersią i znają korzyści, jakie z tego płyną. Nie wiedzą natomiast do kiedy warto to robić.
  • Dostają zbyt mało wsparcia, dlatego rezygnują, gdy pojawiają się problemy. 
A Ty jak długo karmiłaś/zamierzasz karmić piersią? Kiedy Twoim zdaniem powinno odstawić się dziecko od piersi? Czy mogłaś liczyć na wsparcie, gdy pojawiły się problemy?

Polecamy także: Kłopoty z karmieniem piersią - sprawdź, jak sobie radzić
 
Redakcja poleca: Łagodne odstawianie dziecka od piersi – co mówi ekspert? [WIDEO]
Przede wszystkim pamiętaj, że odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni a nawet tygodni czy miesięcy. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia – to zasada nr 1. A jakie są pozostałe?

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!