Leki na przeziębienie w ciąży

Jakie leki na przeziębienie można zażywać w czasie ciąży? Czy kobiety spodziewające się dziecka mogą się zaszczepić przeciwko grypie? Odpowiada ginekolog.
mama, ciąża, brzuszek, lekarstwo
Jestem w drugim miesiącu ciąży. Od kilku dni boli mnie gardło, pokasłuję, mam katar. Jakie leki mogę brać w tej sytuacji? Niedawno łykałam witaminę C, wapno oraz Rutinoscorbin w ciąży. Czy mogło to zaszkodzić dziecku? I jeszcze jedno – czy mogę teraz zaszczepić się przeciw grypie? Basia z Wrocławia

Pani dziecko na pewno ma się dobrze. Niemniej polecam w takich sytuacjach domowe sposoby na przeziębienie, zioła i leki ziołowe, np. mleko z miodem, syrop z cebuli, czosnek. Na katar na pewno pomogą inhalacje oraz sól fizjologiczna. Przy bólu gardła warto wypróbować tabletki do ssania, np. tymianek z podbiałem, a lekarz może przepisać Bioparox (ten antybiotyk działa tylko miejscowo).
Jeśli pojawi się podwyższona temperatura, proszę nie brać leków przeciwgorączkowych na własną rękę. Nie powinna Pani zwlekać z wizytą u lekarza, bo być może potrzebny będzie antybiotyk. Gdyby trudno było Pani spotkać się z lekarzem, może Pani zażyć paracetamol. Kobiety spodziewające się dziecka mogą szczepić się przeciwko grypie. Warto jednak zapytać o zgodę lekarza prowadzącego.


Odpowiada: ginekolog prof. dr hab. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny. Były członek komisji problemowych Regionalnego Biura Europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy. Były konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Laureat wyróżnienia TD „Parasol Szczęścia”.

Zobacz także: Jak uniknąć przeziębienia w ciąży
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy