Badanie tarczycy
fot. Fotolia

Badasz piersi? To sprawdź też tarczycę! - namawiamy z Amazonkami

Przyczyny do końca nie są znane, jednak fakty są jednoznaczne: w Polsce, podobnie jak na całym świecie, rosną zachorowania na raka tarczycy. Częściej chorują kobiety. Raka tarczycy można wyleczyć pod warunkiem wczesnego wykrycia. Namawiamy do badań - razem z Amazonkami.
Katarzyna Pinkosz
Badanie tarczycy
fot. Fotolia
Co 5 kobieta ma stwierdzoną jedną z chorób tarczycy - nadczynność, niedoczynność, chorobę autoimmunologiczną, np. chorobę Hashimoto. Ściślej mówiąc: co 5 kobieta ma wykrytą którąś z chorób tarczycy, bo osób chorujących może być więcej.
Rośnie też liczba zachorowań na raka tarczycy. Eksperci podkreślają, że raka nie można się bać. Trzeba go wcześnie wykryć - wtedy jest szansa na skuteczne leczenie i wyleczenie z nowotworu.

Dlaczego rosną zachorowania na raka tarczycy

Przyczyna wzrostu zachorowań na raka tarczycy nie jest znana - choć eksperci są pewni, że przyczyną są zmiany cywilizacyjne. W Korei Południowej liczba zachorowań w latach 1993-2011 wzrosła aż 15 razy! W Polsce aż takiego wzrostu zachorowań nie ma, jednak co roku ten typ nowotworu diagnozuje się coraz częściej. Obecnie co roku ok. 2500 osób słyszy w gabinecie diagnozę: "rak tarczycy".
Na raka tarczycy - podobnie jak na inne choroby tarczycy - bardziej narażone są kobiety. Zachorować można w każdym wieku - chorują nawet bardzo młode osoby. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.

Zrób test: Sprawdź, czy masz problem z tarczycą
 
Redakcja poleca: Nadczynność tarczycy w ciąży i podczas starań o dziecko [WIDEO]
Nadczynność tarczycy może zmniejszać płodność i utrudniać zajście w ciążę. Jest też dużym problemem podczas trwającej już ciąży, bo niesie ryzyko nawet poronienia.

Jak zbadać tarczycę: badania z krwi i USG

Warto poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badanie TSH - (tyreotropiny) we krwi. To podstawowe badanie, gdy chcemy sprawdzić, czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje. Jeśli cokolwiek niepokoi w wyniku badania lekarz zaleci dokładniejsze badania lub skieruje cię do endokrynologa. Do lekarza powinny też iść osoby, które zauważyły guzki w okolicach tarczycy, nie mogą schudnąć mimo stosowania diety (albo odwrotnie: ostatnio sporo przybrały na wadze).
Warto też poprosić o skierowanie na USG tarczycy: - Warto  korzystać z badań USG tarczycy - przynajmniej raz na dwa lata gdy są zmiany w tarczycy, jeśli zalecenia lekarza nie są inne - wyjaśnia prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie. 

Samobadanie tarczycy

Amazonki, które od lat propagują samobadanie piesi, namawiają też do samobadania tarczycy.
- Takie badanie każdy może wykonać w domu. Dzięki takiej profilaktyce możemy lepiej poznać swoją tarczycę, kontrolować jej wygląd i łatwiej zauważyć ewentualne zmiany, np. w postaci guzków - mówi Elżbieta Kozik ze stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Samobadanie tarczycy jest proste. Możesz je wykonać zgodnie z instrukcją:


Źródło: Materiały prasowe Światowego Dnia Tarczycy

Jeśli coś cię niepokoi – idź do endokrynologa.

Czytaj także: Słabo rośnie, ciągle płacze - może dziecko ma chorą tarczycę?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy