Sprawne paluszki – od klocków do szlaczków i literek [WIDEO]

Rozwój małej motoryki – tak psychologowie określają naukę sprawności rączek naszych dzieci. Można i warto go wspierać, by maluch z czasem lepiej chwytał, rysował, pisał. Sprawne paluszki to dla malucha wielka rzecz! Jak konkretnie wielką rolę pełni u malucha, opowiada psycholog – Dorota Maciejec. Komentuje zaś vlogerka „10 minut spokoju”.
Rozwój małej motoryki pełni u małego dziecka ogromną rolę – tłumaczy psycholog, Dorota Maciejec. Sprawność paluszków i dłoni decyduje o tym, jak maluch będzie radził sobie w codziennych zadaniach – czynnościach samoobsługowych i zabawie.

Jak poznać, że ten rozwój przebiega prawidłowo?

Dziecko odbiera pierwsze bodźce dotykowe jeszcze w łonie mamy, kiedy dotyka pępowiny, bawi się rączką, ssie kciuk. Po porodzie tylko doskonali tę umiejętność. Później wygląda to tak, że im dziecko mniejsze, tym przedmioty, którymi manipuluje są większe. Im dziecko starsze, tym te czynności stają się bardziej precyzyjne. Rozwój małej motoryki przebiega bowiem od ogółu, do szczegółu. 
 
Zobacz też: Turlanie i inne zabawy wspierające rozwój dziecka

Ćwiczenia na rozwój sprawności paluszków 

Podstawową zabawą usprawniającą paluszki smyka jest układanie klocków, zestawów czy pojedynczych klocków dostosowanych do możliwości dziecka. Łączenie dwóch przedmiotów ze sobą, manipulowanie nimi. Nakładanie na siebie poszczególnych elementów, wymagające koncentracji i mniejszej lub większej precyzji ruchów. pamiętajmy –nauczyciele szkolni alarmują, że coraz więcej dzieci ma poważne problemy z nauką. Rączki sześcio- siedmiolatków, które zaczynają edukację szkolną, nie są gotowe do tego, by pisać, a to dopiero początek kłopotów... Warto zadbać o to wcześniej, w domu!  

 

Zobacz także

Popularne tematy