kobieta, mama, brzuszek, róża, ciąża

Sprawy intymne w ciąży

Musisz teraz szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych. Podpowiadamy, jak to robić dobrze i o czym trzeba koniecznie pamiętać.
kobieta, mama, brzuszek, róża, ciąża

Ze względu na zmiany zachodzące w organizmie, w ciąży szczególnie łatwo o infekcje pochwy, podrażnienia czy zakażenia bakteryjne. Aby ich uniknąć, powinnaś używać odpowiednich środków higienicznych i stosować kilka prostych zasad.

Lepszy płyn

Mydła mają zazwyczaj kwaśny odczyn pH, który niszczy zasadową osłonę pochwy. To zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń. Poza tym kosmetyki przeznaczone do mycia całego ciała są na ogół perfumowane. Substancje zapachowe tymczasem mogą podrażniać błony śluzowe w okolicach intymnych, ponieważ te miejsca są szczególnie wrażliwe. Najlepszy zatem będzie środek specjalnie przeznaczony do higieny intymnej – o pH 5 lub 5,5. Nie powinien zawierać zbyt wielu syntetycznych dodatków, gdyż mogą one być przyczyną uczuleń. Dobrze sprawdzają się preparaty oparte na kwasie mlekowym, który w naturalny sposób chroni okolice intymne.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Raczej prysznic

Gdy leżysz w wannie, woda dostaje się do pochwy, co otwiera drogę zakażeniom. Jeśli masz skłonność do infekcji, grzybic, upławów, lepiej w ciąży unikaj długich kąpieli. Polecamy prysznic! W czasie mycia pamiętaj o kierunku od przodu ku tyłowi. Inaczej bakterie z okolic odbytu mogą przedostać się do pochwy.

Ręcznik, bielizna

Do osuszania strefy intymnej przeznacz osobny ręcznik. Często go zmieniaj albo używaj jednorazowych, bo bakterie czują się świetnie w wilgotnym materiale. Wycieraj się też od przodu ku tyłowi. Noś bawełnianą bieliznę (przepuszcza powietrze). Syntetyczne, nieprzewiewne materiały sprzyjają zakażeniom i namnażaniu grzybów. Możesz stosować wkładki higieniczne, które pochłaniają zapachy i utrzymują suchość (często je zmieniaj). Bakterie nie będą miały szans!

Zobacz też: Higiena intymna a zapłodnienie pozaustrojowe
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy