Mama sprząta
fot. Fotolia

Jakich środków czystości używać przy małym dziecku?

Sprawdź, na co uważać wybierając środki czystości. Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest używanie odpowiednich produktów do utrzymania czystości w domu.
Marta Kabulska
Mama sprząta
fot. Fotolia

Wpływ środków czystości na zdrowie dziecka

Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowie dzieci i staramy się o nie dbać. Przygotowujemy pełnowartościowe posiłki, zwracamy uwagę na kosmetyki, czy proszki do prania, które mogłyby uczulać małe dziecko. Niewiele z nas jednak wie, że zagrożeniem dla zdrowia dziecka może być także nasze... mieszkanie.
A właściwie detergenty, których używamy do jego sprzątania. Całą masę szkodliwych związków chemicznych można znaleźć w odplamiaczach, płynach czy pastach czyszczących. Nie chodzi nawet o to, że kolorowe płyny czy fikuśne butelki mogą przyciągnąć wzrok dziecka, który zaciekawiony może zechcieć spróbować tego, co jest w środku. Wystarczy, że dziecko będzie przebywać w otoczeniu sprzętów, do których czyszczenia na co dzień używamy szkodliwych detergentów, żeby zaszkodzić jego zdrowiu.

Astma, alergie, nowotwory czy wady wrodzone u dzieci – to choroby, do których według badań Światowej Organizacji Zdrowia mogą prowadzić środki czystości trzymane przez nas w domu. Winowajcą są toksyczne chemikalia, jakie znajdują się w składzie produktów.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Niebezpieczne składniki w środkach czystości:

 • Triksolan - związek chemiczny obecny w większości płynów do mycia naczyń i past do zębów.
 • Fosforany, związki chemiczne chloru i alergenne substancje zapachowe -znajdziesz je w większości popularnych detergentów. Niepożądane skutki, które mogą wystąpić to m.in. podrażnienie skóry, jej suchość i pękanie, przewlekłe choroby nerek, uszkodzenia wątroby, w końcu, nawet nowotwory.

Jak zadbać o czystość domu, by nie narażać zdrowia dziecka?

Nikt nie jest w stanie odizolować dziecka od przedmiotów codziennego użytku, dlatego warto rozważyć zmianę detergentów na bardziej ekologiczne. – Przyglądajmy się uważnie opakowaniom produktów, które kupujemy – europejski znak ekologiczny lub inny specjalny symbol wskażą te, które są mniej szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia.  Zwracajmy na nie uwagę, ponieważ niekiedy etykiety produktów nie zdradzają dokładnych nazw związków chemicznych, jakie znajdują się w składzie – ich nazwy mogą być zastąpione ogólnym pojęciem, jak "środki barwiące" czy "kompozycje zapachowe" – podpowiada Magdalena Kalinowska, właścicielka sklepu internetowego www.ekomaluch.pl.

Pamięta, że tylko zakupy w zaufanych miejscach gwarantują bezpieczny skład ekologicznych środków czystości.

Domowe środki czystości

Naturalna alternatywa dla szkodliwych środków czystości (niedroga i skuteczna!):
 1. Ocet- usuwa brzydkie zapachy, tłuszcz, pleśń i  niektóre plamy;
 2. Soda- dodana do prania ma właściwości wybielające, zmiękczające, odświeżające. Przyda się również do czyszczenia powierzchni kuchennych. Roztworem sody (¼ szklanki sody i 1/4 szklanki ciepłej wody) czyścić dziecięce zabawki. Po takim umyciu przepłucz je czystą wodą. Soda zapobiega nieprzyjemnym zapachom, możesz więc wysypać ją na dno kosza na śmieci.
 3. Cytryna/kwasek cytrynowy- idealny do dezynfekcji dzięki zawartości zawiera jeden z silniejszych kwasów, ma niskie pH oraz posiadają właściwości antybakteryjne.
 4. Orzechy piorące-  zawierają substancję zwaną saponiną, która ma cechy odtłuszczające. Możesz je zastosować nie tylko do prania w pralce oraz prania ręcznego, ale również do:
 • czyszczenia podłóg, szafek i sprzętów;
 • szampon do włosów;
 • myjące środki do zmywarki;
 • środek do mycia zwierząt;
 • preparat do czyszczenia srebra;
 • jako płyn do kąpieli.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy