
Jakich środków czystości używać przy małym dziecku?
Wpływ środków czystości na zdrowie dziecka
Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowie dzieci i staramy się o nie dbać. Przygotowujemy pełnowartościowe posiłki, zwracamy uwagę na kosmetyki, czy proszki do prania, które mogłyby uczulać małe dziecko. Niewiele z nas jednak wie, że zagrożeniem dla zdrowia dziecka może być także nasze... mieszkanie.A właściwie detergenty, których używamy do jego sprzątania. Całą masę szkodliwych związków chemicznych można znaleźć w odplamiaczach, płynach czy pastach czyszczących. Nie chodzi nawet o to, że kolorowe płyny czy fikuśne butelki mogą przyciągnąć wzrok dziecka, który zaciekawiony może zechcieć spróbować tego, co jest w środku. Wystarczy, że dziecko będzie przebywać w otoczeniu sprzętów, do których czyszczenia na co dzień używamy szkodliwych detergentów, żeby zaszkodzić jego zdrowiu.
Astma, alergie, nowotwory czy wady wrodzone u dzieci – to choroby, do których według badań Światowej Organizacji Zdrowia mogą prowadzić środki czystości trzymane przez nas w domu. Winowajcą są toksyczne chemikalia, jakie znajdują się w składzie produktów.
Niebezpieczne składniki w środkach czystości:
- Triksolan - związek chemiczny obecny w większości płynów do mycia naczyń i past do zębów.
- Fosforany, związki chemiczne chloru i alergenne substancje zapachowe -znajdziesz je w większości popularnych detergentów. Niepożądane skutki, które mogą wystąpić to m.in. podrażnienie skóry, jej suchość i pękanie, przewlekłe choroby nerek, uszkodzenia wątroby, w końcu, nawet nowotwory.
Jak zadbać o czystość domu, by nie narażać zdrowia dziecka?
Nikt nie jest w stanie odizolować dziecka od przedmiotów codziennego użytku, dlatego warto rozważyć
Pamięta, że tylko zakupy w zaufanych miejscach gwarantują bezpieczny skład ekologicznych środków czystości.
Domowe środki czystości
Naturalna alternatywa dla szkodliwych środków czystości (niedroga i skuteczna!):- Ocet- usuwa brzydkie zapachy, tłuszcz, pleśń i niektóre plamy;
- Soda- dodana do prania ma właściwości wybielające, zmiękczające, odświeżające. Przyda się również do czyszczenia powierzchni kuchennych. Roztworem sody (¼ szklanki sody i 1/4 szklanki ciepłej wody) czyścić dziecięce zabawki. Po takim umyciu przepłucz je czystą wodą. Soda zapobiega nieprzyjemnym zapachom, możesz więc wysypać ją na dno kosza na śmieci.
- Cytryna/kwasek cytrynowy- idealny do dezynfekcji dzięki zawartości zawiera jeden z silniejszych kwasów, ma niskie pH oraz posiadają właściwości antybakteryjne.
- Orzechy piorące- zawierają substancję zwaną saponiną, która ma cechy odtłuszczające. Możesz je zastosować nie tylko do prania w pralce oraz prania ręcznego, ale również do:
- czyszczenia podłóg, szafek i sprzętów;
- szampon do włosów;
- myjące środki do zmywarki;
- środek do mycia zwierząt;
- preparat do czyszczenia srebra;
- jako płyn do kąpieli.