Mamy sprzedają leki przez Internet
fot. Fotolia/screen z FB

UWAGA! Mamy sprzedają antybiotyki przez Internet! Czy to legalne?!

W Internecie można znaleźć coraz więcej ogłoszeń o sprzedaży niewykorzystanych leków na receptę. Kupując takie leki, narażasz swoje dziecko!
Hanna Szczesiak
Mamy sprzedają leki przez Internet
fot. Fotolia/screen z FB
Jedna z naszych czytelniczek zwróciła uwagę na poważny problem: mamy coraz częściej sprzedają przez Internet niewykorzystane leki, także te na receptę. Wystarczy dołączyć do internetowej grupy lub zarejestrować się na forum, gdzie mamy wystawiają na sprzedaż lekarstwa. Czy takie zachowanie jest zgodne z prawem?

Czy można sprzedawać niewykorzystane leki?

Sprzedaż leków przez Internet przez osoby prywatne jest nielegalna. Według ustawy Prawo farmaceutyczne (możecie ją pobrać tutaj), nielegalny handel lekami grozi pozbawieniem wolności do 2 lat. Na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego możemy przeczytać, że sprzedaż leków przez Internet jest legalna, "ale prowadzić ją mogą tylko apteki ogólnodostępne oraz punkty apteczne działające na podstawie zezwolenia wydanego przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Za pośrednictwem Internetu można sprzedawać tylko leki dostępne bez recepty". Każda odsprzedaż leku na receptę jest nielegalna. Oznacza to, że jeśli masz dodatkowe opakowanie antybiotyku lub innego leku, nie możesz wystawić go na sprzedaż w Internecie, ani nawet odsprzedać koleżance czy sąsiadce.
Redakcja poleca: Jak zapobiegać urazom u dzieci - film
Dzieci najczęściej ulegają wypadkom w domach. Czy można zapobiec niebezpiecznym urazom?

Dlaczego nie można kupować leków z nieznanego źródła?

  • Przede wszystkim, nie powinniśmy podawać dzieciom leków bez konsultacji z lekarzem. Jeśli lekarz nie przepisał maluchowi danego preparatu, musiał mieć ku temu powód. Kupowanie takiego leku z nielegalnego źródła i podawanie go dziecku jest nie tylko niezgodne z prawem, ale może być niebezpieczne dla zdrowia dziecka!
  • Kupując taki lek, nie mamy żadnej gwarancji, że był on prawidłowo przechowywany i że spełnia wszystkie niezbędne normy. Co więcej, taki produkt może być zamiennikiem lub podróbką, a jego skład może znacznie odbiegać od oryginału.
  • Nie mamy pewności, kto sprzedaje nam lek. Coraz więcej mówi się o zagrożeniach w Sieci. Jednym z nich jest niewiedza, kto znajduje się po drugiej stronie komputera. Nietrudno założyć na Facebooku fałszywe konto z kradzionymi zdjęciami, żeby za jego pośrednictwem prowadzić nielegalną działalność.

Jak wyglądają przykładowe ogłoszenia o sprzedaży leków?

Mamy, bądźcie odpowiedzialne!

Zanim zdecydujecie się sprzedać lub kupić lek za pośrednictwem forum czy grupy internetowej, zastanówcie się, czy warto ryzykować. Jeśli sprzedajecie lek, grozi wam kara pozbawienia wolności. Jeśli go kupujecie, możecie narazić zdrowie swojego dziecka. Pamiętajcie, że mimo wszystko, w Internecie nikt nie jest anonimowy!

Apelujemy do Was o rozwagę i czujność. Czasem lepiej stracić niepotrzebnie wydane 20 zł a niewykorzystany lek zutylizować lub udać się do lekarza po receptę.

Czytaj także: Ten jeden błąd może okazać się śmiertelny! Też go popełniasz?

Źródło: gif.gov.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy