Jak wygląda porodówka? Zobacz sprzęty, które ułatwią poród! [WIDEO]

Łóżko porodowe, aparat KTG, wanna do porodu... Niektóre sprzęty na sali porodowej są oczywiste, ale inne mogą budzić ciekawość. Zobacz na naszym filmie, po co na porodówce np. drabinki i liny! Oprowadza położna, Kinga Agócs.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (23)


Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda sala porodowa i co za tajemnicze sprzęty przyjdzie ci tam poznać, zapraszamy cię na prawdziwą porodówkę. Doświadczona położna, Kinga Agócs, opowie ci, do czego służą iw czym pomogą nie tylko worek sako czy piłka gumowa, ale też drabinki gimnastyczne czy lina. Jakie sprzęty znajdują się na sali porodowej

Niektóre przedmioty czy meble na porodówce mogą łagodzić ból porodowy, odprężać między skurczami porodowymi i w ten sposób pozytywnie wpływać na przebieg porodu. Inne to miejsce, gdzie lekarz czy położna przeprowadza zabiegi czy badania. Poznaj je wszystkie: 

  • Łóżko porodowe. Łóżko porodowe daje kobiecie możliwość różnych pozycji do porodu: leżącej, siedzącej albo kolanowo-łokciowej. Przyszła mama może wybrać najbardziej komfortową pozycję (także dzięki doczepianym pałąkom), a personel medyczny wciąż może kontrolować przebieg porodu.  
  • Aparat KTG. – To niezbędne wyposażenie każdej sali porodowej. Ma za zadanie monitorować czynność pracy serca dziecka. Pomiar przeprowadza się zazwyczaj co dwie godziny przez 20 minut.  
  • Gumowa piłka – Można na niej siedzieć, krążyć biodrami i w ten sposób ułatwiać dziecku zejście do kanału rodnego – opowiada położna, Kinga Agocs. 
  • Worek sako. Delikatne kołysanie się na piłce lub worku łagodzą ból porodowy i sprzyjają postępowi porodu. 
  • Wanna (immersja wodna). Rodząca może spędzić w wannie tyle czasu, ile sobie życzy, nawet w niej urodzić. Odejście czopa śluzowego albo odejście płynu owodniowego nie jest przeciwwskazaniem do korzystania podczas porodu z wanny.  
  • Lina porodowa. To gruby materiał zamocowany na suficie. Można się na nim wieszać, jak na lianie – żartuje położna. Pomaga odciążyć stawy i kręgosłup.
  • Drabinki gimnastyczne. Rodząca może na nich się opierać, kucać przy nich i tak pamagać dziecku przesuwać się w kanale rodnym.
  • Cieplarka noworodkowa. To mały stolik czy też kącik do pomiaru i badania noworodka. Tu neonatolog ocenia dziecko wg skali Apgar, mierzy je i waży po tym, jak przez dwie godziny dziecko leżało z mamą, miało z nią kontakt skóra do skóry. Maluch w cieplarce jest dogrzewany, by nie czuł różnicy temperatur między brzuchem mamy a światem zewnętrznym.
Zobacz też: „Plan porodu robi więcej złego niż dobrego” – mówi Jeannette Kalyta [WIDEO]

Za pomoc w nakręceniu filmu dziękujemy szpitalowi Św. Anny w Piasecznie (EMC Piaseczno)
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy