Encyklopedia problemów wychowawczych

Ssanie kciuka

Kiedy Twoje dziecko czuje się nieswojo lub źle, jego palec wędruje prosto do buzi, by pozostać tam przez kilkanaście najbliższych chwil. Co zrobić, jeśli kilkuletnie dziecko ssie kciuk?

Wkładanie paluszków do buzi przez niemowlę jest powodowane naturalną potrzebą ssania. Zupełnie inaczej jest, gdy robi to starsze dziecko. Ssanie kciuka przez kilkulatka jest nawykiem uspokajającym, pojawiającym się wtedy, gdy maluch jest zmęczony, senny lub zdenerwowany. Jeśli nie może sobie poradzić ze swoimi emocjami – wraca do sposobów z wczesnego niemowlęctwa.

Co robić?
Jeśli ssanie kciuka pojawia się tylko w określonych sytuacjach, nie ma sensu reagować, widząc paluszek w buzi malca. Nie zakazuj mu tej drobnej, uspokajającej przyjemności, bo jedynie dodatkowo go zestresujesz. Wyciąganie kciuka z ust dziecka siłą lub ostre napomnienia mogą przeobrazić się w cichą wojnę malucha z rodzicami – dziecko zacznie ssać podczas Twojej nieobecności, a zakazana czynność sprawi mu podwójną przyjemność.

Zadbajcie o szczęśliwe i interesujące dzieciństwo Waszego szkraba. Zainteresowane zabawą dziecko zapomni o paluszku. Skutecznym sposobem jest pomalowanie maluchowi paznokci maminym lakierem – zafascynowany kolorowymi paluszkami brzdąc będzie wolał je oglądać, niż ssać. Przyjazna zachęta do zerwania z ssaniem kciuka pomoże bardziej niż ciągłe napominania. Przeważnie nałóg ssania samoistnie znika między trzecimi a szóstymi urodzinami.