GRY
 
 

Ssanie kciuka/palców

Wiele dzieci ssie kciuk lub palce jeszcze przed narodzeniem i nawyk ten zostaje im także po przyjściu na świat.

Wiele dzieci ssie kciuk lub palce jeszcze przed narodzeniem i nawyk ten zostaje im także po przyjściu na świat. W połowie pierwszego roku życia ssanie kciuka zaczyna pełnić funkcję uspokajającą.

Niemowlęta zwykle ssą kciuk, kiedy są zdenerwowane, zmęczone, głodne lub znudzone. Jeśli zdarza się to najczęściej przed zaśnięciem lub w porze karmienia, a przy tym dziecko jest szczęśliwe, towarzyskie i ma dużo zajęć, prawdopodobnie nie ma powodów do obaw. Niepokoić może natomiast brak chęci do zabawy, wycofanie, zbytnia nieśmiałość.

Co robić?
Przede wszystkim powinno się wyeliminować przyczyny ssania kciuka przez niemowlaka. Dobrze jest zaspokoić jego potrzebę ssania poprzez na przykład częstsze przystawianie do piersi, dawanie smoczka lub butelki. Najważniejsze jednak jest sprawienie, by dziecko było szczęśliwe, a jego życie satysfakcjonujące. Zastanów się czy spędzasz z nim wystarczająco dużo czasu, czy jesteś wrażliwa na wysyłane przez nie sygnały, czy zaspokajasz jego potrzebę bliskości. A może przyczyna jest inna – może czujesz się sfrustrowana ciągłym przebywaniem z dzieckiem i maluch odczuwa Twoje emocje. W takiej sytuacji dobrze jest od czasu do czasu "wziąć sobie wolne" i odpocząć od dziecka.

Źródło: B. Spock, Dziecko – pielęgnacja i wychowanie. Poradnik dla nowoczesnych rodziców, Poznań 2006
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (5 ocen)

2.4
Doładuj
Przeładuj