Ciąża
fot. Fotolia

Standardów opieki okołoporodowej nie będzie? Co na to minister?

Standardy Opieki Okołoporodowej, z trudem wypracowane i mozolnie wdrażane przez ostatnie lata, zostały nam odebrane w związku z nowelizacją ustawy o działalności leczniczej - alarmowała Fundacja "Rodzić po Ludzku". Zapytaliśmy ministra Radziwiłła, czy rzeczywiście standardy są zagrożone.
Katarzyna Pinkosz
Ciąża
fot. Fotolia
"Chcemy, aby kobiety rodziły po ludzku, dlatego musimy bronić Standardów Opieki Okołoporodowej. Aby być skutecznym, musimy pokazać że jest nas dużo - kobiet i ich rodzin, dla których narodziny dziecka to ważna sprawa." - Fundacja "Rodzić po Ludzku" zebrała ponad 70 tys. podpisów pod petycją do premier Beaty Szydło o nielikwidowanie standardów opieki okołoporodowej. Zapytaliśmy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o likwidację standardów. 

Panie Ministrze, Fundacja "Rodzić po Ludzku" zebrała ponad 70 tys. podpisów pod protestem przeciw likwidowaniu standardów opieki okołoporodowej. Po co ministerstwo chce je likwidować? 

Doszło do nieporozumienia w tej sprawie. To, co się dokonało w ciągu ostatnich 25 lat w zakresie poprawy jakości na oddziałach położniczych, to wielki sukces Polski – także sukces zapisów w postaci istniejących standardów. Nie ma żadnej intencji, by z tego się wycofywać.

Czytaj też: Jakie masz prawa podczas porodu
Odbyłem spotkanie z organizacjami zajmującymi się jakością rodzenia w Polsce. Wiele było głosów, że pomimo istnienia do tej pory standardów opieki okołoporodowej, wcale nie było dobrze z ich przestrzeganiem.
Powołujemy zespół, do którego zaprosimy m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, który będzie pracował nad jeszcze skuteczniejszym wzmocnieniem standardów. Musimy myśleć, żeby kobietom rodziło się jeszcze lepiej. I będzie lepiej. 

Czytaj też: Wielkie zmiany na korzyść ciężarnych w opiece okołoporodowej
 
Redakcja poleca: Przygotowanie do porodu
Jak przygotować się do porodu? Na to pytanie, które nurtuje każdą przyszłą mamę odpowiada Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy