GRY
 
 

Próbujesz zajść w ciążę? Zrezygnuj z alkoholu. Najnowsze wyniki badań są przekonujące!

Jeśli starasz się o dziecko i zdarzało ci się wypić kilka drinków albo kieliszków wina po tym, co przeczytasz możesz zmienić zdanie. Naukowcy ostrzegają kobiety przed spożywaniem alkoholu podczas przygotowań do ciąży.

fot. Fotolia.pl
Dotychczas wiele publikacji i badań było poświęconych spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach poszli o krok dalej. I ostrzegają kobiety przed piciem jeszcze na etapie starania się o zajście w ciążę.
 

Alkohol wypity po zapłodnieniu może trwale uszkodzić embrion

Zdaniem naukowców alkohol może poważnie uszkodzić płód jeszcze wtedy, gdy kobieta nie jest świadoma swojej ciąży.  Badania wykazały, że alkohol spożywany w  3-4 tygodniu ciąży – często wtedy jeszcze kobieta o niej nie wie – może spowodować trwałe zmiany w genach embrionu. Wyniki badań sprawiają, że wiele kobiet zrezygnuje z przysłowiowej lampki wina, czy jednego drinka podczas spotkań z przyjaciółmi. Naukowcy dowodzą, że spożyty w początkowych dniach ciąży alkohol może doprowadzić do  trwałych uszkodzeń mózgu dziecka a w szczególności ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za uczenie, zapamiętywanie i zdolności językowe. Do zmian może dojść także w szpiku kostnym. Badacze twierdzą, że przez spożywany w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu przez matkę  alkohol dziecko może mieć w przyszłości  problem z prawidłowym odczuwaniem zapachów.

Polecamy: Kawa i alkohol przed planowana ciążą - lepiej nie!
 
Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.

Lepiej ograniczyć alkohol planując ciążę

W świetle wniosków wydaje się bardzo racjonalne ograniczenie, albo całkowita eliminacja alkoholu w czasie przygotowań do zajścia w ciążę. Do czego namawiają autorzy badań:
„Alkohol może niszczyć płód we wczesnej ciąży, a jest to czas, gdy kobiety nic nie wiedza jeszcze o swojej ciąży – informuje dr. Nina Kaminen-Ahola, biolog przy Uniwersytecie Helsińskim. - Dlatego dobrze byłoby zmniejszyć spożycie alkoholu już na etapie planowania ciąży. "
Badania helsińskich naukowców były prowadzone na myszach. Młode myszy, które urodziły się po upojeniu ciężarnej samicy w bardzo wczesnej fazie ciąży miały m.in. objawy podobne do płodowego zespołu alkoholowego, zmniejszone tempo wzrostu.
Źródło: Huffingtonpost.com

Zobacz też: 8 rzeczy zakazanych przed ciążą

Doładuj
Przeładuj