Próbujesz zajść w ciążę? Zrezygnuj z alkoholu. Najnowsze wyniki badań są przekonujące!

Jeśli starasz się o dziecko i zdarzało ci się wypić kilka drinków albo kieliszków wina po tym, co przeczytasz możesz zmienić zdanie. Naukowcy ostrzegają kobiety przed spożywaniem alkoholu podczas przygotowań do ciąży.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Dotychczas wiele publikacji i badań było poświęconych spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach poszli o krok dalej. I ostrzegają kobiety przed piciem jeszcze na etapie starania się o zajście w ciążę.
 

Alkohol wypity po zapłodnieniu może trwale uszkodzić embrion

Zdaniem naukowców alkohol może poważnie uszkodzić płód jeszcze wtedy, gdy kobieta nie jest świadoma swojej ciąży.  Badania wykazały, że alkohol spożywany w  3-4 tygodniu ciąży – często wtedy jeszcze kobieta o niej nie wie – może spowodować trwałe zmiany w genach embrionu. Wyniki badań sprawiają, że wiele kobiet zrezygnuje z przysłowiowej lampki wina, czy jednego drinka podczas spotkań z przyjaciółmi. Naukowcy dowodzą, że spożyty w początkowych dniach ciąży alkohol może doprowadzić do  trwałych uszkodzeń mózgu dziecka a w szczególności ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za uczenie, zapamiętywanie i zdolności językowe. Do zmian może dojść także w szpiku kostnym. Badacze twierdzą, że przez spożywany w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu przez matkę  alkohol dziecko może mieć w przyszłości  problem z prawidłowym odczuwaniem zapachów.

Polecamy: Kawa i alkohol przed planowana ciążą - lepiej nie!
 
Redakcja poleca: Czy ciężarna może pić niewielkie ilości alkoholu? - film
Czy w trakcie ciąży kobiety powinny pić czerwone wino dla lepszego trawienia? Czy to prawda, że wypicie niewielkiej ilości alkoholu nie zaszkodzi dziecku? Sprawdźmy!

Lepiej ograniczyć alkohol planując ciążę

W świetle wniosków wydaje się bardzo racjonalne ograniczenie, albo całkowita eliminacja alkoholu w czasie przygotowań do zajścia w ciążę. Do czego namawiają autorzy badań:
„Alkohol może niszczyć płód we wczesnej ciąży, a jest to czas, gdy kobiety nic nie wiedza jeszcze o swojej ciąży – informuje dr. Nina Kaminen-Ahola, biolog przy Uniwersytecie Helsińskim. - Dlatego dobrze byłoby zmniejszyć spożycie alkoholu już na etapie planowania ciąży. "
Badania helsińskich naukowców były prowadzone na myszach. Młode myszy, które urodziły się po upojeniu ciężarnej samicy w bardzo wczesnej fazie ciąży miały m.in. objawy podobne do płodowego zespołu alkoholowego, zmniejszone tempo wzrostu.
Źródło: Huffingtonpost.com

Zobacz też: 8 rzeczy zakazanych przed ciążą

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Chłopiec czy dziewczynka?

Jedzenie na płodność