kobieta, kobieta z dzieckiem
fot. Fotolia

Biorę tabletki antykoncepcyjne. Kiedy mogę zajść w drugą ciążę?

Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, gdy planuje się ciążę? Czy stosując antykoncepcję hormonalną, można mieć problemy z zajściem w ciążę? Odpowiada dr Renata Jaczyńska, ginekolożka z Instytutu Matki i Dziecka.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kobieta, kobieta z dzieckiem
fot. Fotolia
Chciałabym mieć drugie dziecko. Biorę tabletki antykoncepcyjne. Czy powinnam trochę odczekać z zajściem w ciążę po ich  odstawieniu? Jeśli tak, to ile?  Czy mogę mieć problemy w zajściu w ciążę? Kasia z Oświęcimia

Tabletki antykoncepcyjne warto odstawić na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Dobrze byłoby odczekać chociaż jeden, a nawet dwa naturalne cykle miesiączkowe, zanim zacznie się starania o dziecko. W tym czasie wykonać podstawowe badania i przygotować się do ciąży.

Starania o dziecko po antykoncepcji – kiedy najlepiej

Nie ma przeciwwskazań do zajścia w ciążę w pierwszym cyklu po zaprzestaniu przyjmowania doustnej antykoncepcji. Płodność jest wtedy taka sama, jak przed jej rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej. U około 45 proc. kobiet owulacja pojawia się już w pierwszym cyklu, u 75 proc. – w ciągu dwóch pierwszych cykli. Oczywiście dotyczy to kobiet, które przed rozpoczęciem tej metody zapobiegania ciąży miały prawidłowe owulacyjne cykle miesiączkowe.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Na podstawie obserwacji dużych grup pacjentek stwierdzono, że liczba ciąż po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej jest podobna jak w przypadku zaprzestania stosowania innych metod antykoncepcji. Jednocześnie wykazano, że przyjmowanie w przeszłości doustnych środków antykoncepcyjnych nie wpływa na przebieg ciąży, porodu i stan noworodków. Nie ma również wiarygodnych badań dowodzących, że po zakończeniu doustnej antykoncepcji wzrasta częstość występowania ciąży mnogiej.  

ZOBACZ TEŻ: nieregularny okres po porodzie a minipigułka
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy