GRY
 
 

Czy moja waga ma wpływ na płodność?

Zdarza się, że w naszych staraniach o dziecko przeszkadza to, ile ważymy. O wagę przed ciążą pytamy mgr Małgorzatę Pelikan, dietetyczkę kliniczną z Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health w Katowicach.

Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan
kobieta, waga
fot. Fotolia
Od kilku miesięcy staram się o dziecko. Ostatnio usłyszałam, że powinnam zwracać uwagę na swoje kilogramy. Nie jestem gruba, ale też nie najchudsza. Dlaczego powinno się kontrolować wagę, gdy planuje się ciążę (i to nie wychodzi)? Zuzanna

Zarówno niedobór tkanki tłuszczowej, jak i nadmiar może negatywnie pływać na gospodarkę hormonalną, a co za tym idzie na płodność. 

Nadmiar kilogramów a starania o dziecko

Najbardziej niekorzystna jest nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany w okolicach brzucha. Udowodnione jest, że kobiety z BMI powyżej 30 mają trzykrotnie częściej problem z poczęciem dziecka, aniżeli ich szczuplejsze koleżanki.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Niedowaga a płodność

Kobiety z niedowagą również mogą mieć problem z zajściem w ciążę, gdyż zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej wpływa bezpośrednio na prawidłowy przebieg cyklu. Przy dużej niedowadze może dojść do zatrzymania miesiączki.

ZOBACZ TEŻ:  co jeść, by zmniejszyć zagrożenie poronieniem?
mgr Małgorzata Pelikan
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan

Dietetyk kliniczny, pracuje w  Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health w Katowicach.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj