edipresse.CCA040.jpg
fot. Edipresse

Tuż przed startem przedszkola

Sprawdź, jak jeszcze możesz pomóc swojemu dziecku w adaptacji do roli przedszkolaka. Przeczytaj 6 praktycznych rad, z którymi warto się zapoznać zanim dziecko rozpocznie edukację przedszkolną.
edipresse.CCA040.jpg
fot. Edipresse
Nawet jeśli dziecko jest już dojrzałe do tego, by zostać przedszkolakiem, nie ma gwarancji, że dobrze odnajdzie się w nowej roli. Dużo zależy od postawy rodziców, którzy mogą ułatwić ten trudny start przedszkolaka. Oto 6 praktycznych rad.

1. Odwiedźcie wcześniej przedszkole

Jest jeszcze okazja, by wcześniej pokazać dziecku przedszkole, do którego będzie chodziło. Pobawcie się na przedszkolnym placu zabaw, obejrzyjcie wspólnie sale, pochodźcie po korytarzach. Jeśli jest taka możliwość, zapoznajcie się z wychowawczynią. Niektóre przedszkola jeszcze podczas wakacji organizują dla przyszłych przedszkolaków zajęcia adaptacyjne – koniecznie się na nich pojawcie.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

2. Ureguluj rytm dnia

W przedszkolu dzieci mają stałe pory posiłków, zabawy i odpoczynku. Dla dziecka, które żyje w innym rytmie albo nie ma żadnego stałego układu dnia, przyzwyczajenie się do tego rygoru może być trudne. Jeśli dotychczas twój maluch jadł o różnych godzinach, spał, kiedy chciał, a na spacer wychodziliście wtedy, gdy on miał na to ochotę, postaraj się jak najszybciej to zmienić. Regularny tryb życia podobny do rytmu panującego w przedszkolu bardzo ułatwi dziecku adaptację.

3. Zachęcaj do samodzielności

Nawet kilka dni treningu w samodzielnym podciąganiu majteczek czy zapinaniu kurtki może wystarczyć, by dać dziecku poczucie, że panuje nad sytuacją i nie musi prosić o wszystko innych. Dlatego szczególnie teraz zachęcaj przyszłego przedszkolaka, by próbował sobie radzić sam i głośno ciesz się, gdy mu się to udaje.

4. Rozmawiaj o przedszkolu

Często opowiadaj maluchowi, co dzieci robią w przedszkolu, czego się uczą. Powiedz o zabawnych sytuacjach, które miały miejsce, gdy ty byłaś przedszkolakiem, wskazuj przykłady znanych wam dzieci, które już rozpoczęły przedszkolną edukację. Dobrym pomysłem jest też czytanie dziecku książeczek, których bohaterowie chodzą do przedszkola, np. z serii o Kamyczku.

5. Nie zarażaj lękiem

Jeśli sama masz złe wspomnienia z czasów, gdy co rano przedszkolanki wmuszały w ciebie zupę mleczną ze wstrętnym kożuchem albo zmuszały cię do leżakowania, uważaj, by nieświadomie nie przekazać tego nastawienia dziecku. Teraz w przedszkolach dzieci są inaczej traktowane niż dawniej, dlatego twoja pociecha raczej nie podzieli twoich doświadczeń. Musisz w to uwierzyć, bo inaczej twój lęk może udzielić się dziecku, a to mu bardzo utrudni pierwsze tygodnie w nowej roli. Niedopuszczalne jest też straszenie przedszkolem: „Skończy się wreszcie marudzenie”, „Tam nauczą cię porządnie jeść”, itp.

6. Wybierzcie się na zakupy

Już za chwilę twojemu dziecku będą potrzebne nowe kapcie, szczoteczka do zębów, kubek i piżamka. Wszystko to trzeba będzie zostawić w przedszkolu. Najlepiej wspólnie z debiutantem wybrać się na zakupy i pozwolić mu wybrać to, co mu się podoba. W ten sposób dziecko poczuje, że z przedszkolem wiąże się pewna ważna w tym wieku korzyść – przestaje się być „maluchem” i awansuje się do rangi „dorosłego” przedszkolaka.

Zobacz też: Gotowy na przedszkolny debiut
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy