GRY
 
 

Stop próchnicy

Nawet całkiem małe brzdące mają czasem kompletnie zniszczone zęby. Na szczęście kłopotom można zapobiec. Przeczytaj, jak dbać o mleczne ząbki, by były zdrowe i nie sprawiały kłopotów.

niemowlę, szczoteczka, ząbki
fot. Panthermedia
Niektórzy sądzą, że o mleczaki nie warto dbać „bo i tak wypadną”. Błąd! Nawet jedna dziurka może spowodować lawinę konsekwencji. Próchnicę powodują bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Im więcej „paliwa” (czyli cukru) mają do dyspozycji i im dłużej pozwolimy im hulać, tym większych dokonują spustoszeń. Malec nie wygląda najlepiej, ma kłopoty z piciem zimnych i ciepłych napojów, poza tym zepsute zęby po prostu bolą. Dlatego:

Uważaj na zarazki

W jamie ustnej noworodka nie ma bakterii powodujących próchnicę. Zasiedlają ją stopniowo, m.in. poprzez kontakt ze śliną innych osób. Im później to zrobią, tym lepiej. Nie ułatwiaj im zadania: nie oblizuj smoczka ani łyżeczki, której używa twoje dziecko, nie pij z tego samego kubeczka i nie całuj malucha w usta.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Dbaj o higienę buziaka

Niemowlęciu, które nie ma ząbków, po jedzeniu przecieraj dziąsła gazikiem zmoczonym przegotowaną wodą. Dzięki temu w buzi nie będą zalegać resztki pokarmu (z których chętnie korzystają bakterie). Gdy zaczynają pojawiać się ząbki, używaj szczoteczki przeznaczonej dla niemowląt (bardzo wygodne są te, które można nałożyć na palec). Roczniakowi kup szczoteczkę z włosiem (wymieniaj ją co cztery –pięć tygodni). Myjąc mleczaki, usuwasz tworzącą się na nich płytkę nazębną (żółtawy nalot złożony z bakterii i resztek pokarmu), a to właśnie jej „zawdzięczamy” rozwój próchnicy.

Przyzwyczaj do picia wody

Niegazowana woda mineralna przepłukuje buzię, poza tym dzieci, które „od zawsze” ją piją, zdecydowanie rzadziej domagają się słodzonych napojów, gdy są starsze.


Nie daj zasypiać przy butelce

Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny i resztki mleka czy soczku oblepiają zęby, a bakterie tylko czekają na taką ucztę. Pamiętaj też, by nie karmić malca butelką dłużej, niż to jest konieczne (ten sposób sprawia, że płyny dłużej pozostają w jamie ustnej). Jak najszybciej ucz dziecko jedzenia łyżeczką i picia z kubeczka (od piątego–szóstego miesiąca).

Nie dosładzaj posiłków

Im więcej cukru w napojach czy potrawach, tym większa szansa na próchnicę, bo cukier to doskonała pożywka dla bakterii.

Dokładnie szczotkuj

Szoruj dziecku zęby co najmniej przez dwie minuty, minimum dwa razy dziennie (najlepiej po posiłku). Docieraj do zakamarków. Najwięcej płytki gromadzi się na wewnętrznych powierzchniach i między zębami.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!