niemowlę, szczoteczka, ząbki
fot. Panthermedia

Stop próchnicy

Nawet całkiem małe brzdące mają czasem kompletnie zniszczone zęby. Na szczęście kłopotom można zapobiec. Przeczytaj, jak dbać o mleczne ząbki, by były zdrowe i nie sprawiały kłopotów.
niemowlę, szczoteczka, ząbki
fot. Panthermedia
Niektórzy sądzą, że o mleczaki nie warto dbać „bo i tak wypadną”. Błąd! Nawet jedna dziurka może spowodować lawinę konsekwencji. Próchnicę powodują bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Im więcej „paliwa” (czyli cukru) mają do dyspozycji i im dłużej pozwolimy im hulać, tym większych dokonują spustoszeń. Malec nie wygląda najlepiej, ma kłopoty z piciem zimnych i ciepłych napojów, poza tym zepsute zęby po prostu bolą. Dlatego:

Uważaj na zarazki

W jamie ustnej noworodka nie ma bakterii powodujących próchnicę. Zasiedlają ją stopniowo, m.in. poprzez kontakt ze śliną innych osób. Im później to zrobią, tym lepiej. Nie ułatwiaj im zadania: nie oblizuj smoczka ani łyżeczki, której używa twoje dziecko, nie pij z tego samego kubeczka i nie całuj malucha w usta.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Dbaj o higienę buziaka

Niemowlęciu, które nie ma ząbków, po jedzeniu przecieraj dziąsła gazikiem zmoczonym przegotowaną wodą. Dzięki temu w buzi nie będą zalegać resztki pokarmu (z których chętnie korzystają bakterie). Gdy zaczynają pojawiać się ząbki, używaj szczoteczki przeznaczonej dla niemowląt (bardzo wygodne są te, które można nałożyć na palec). Roczniakowi kup szczoteczkę z włosiem (wymieniaj ją co cztery –pięć tygodni). Myjąc mleczaki, usuwasz tworzącą się na nich płytkę nazębną (żółtawy nalot złożony z bakterii i resztek pokarmu), a to właśnie jej „zawdzięczamy” rozwój próchnicy.

Przyzwyczaj do picia wody

Niegazowana woda mineralna przepłukuje buzię, poza tym dzieci, które „od zawsze” ją piją, zdecydowanie rzadziej domagają się słodzonych napojów, gdy są starsze.


Nie daj zasypiać przy butelce

Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny i resztki mleka czy soczku oblepiają zęby, a bakterie tylko czekają na taką ucztę. Pamiętaj też, by nie karmić malca butelką dłużej, niż to jest konieczne (ten sposób sprawia, że płyny dłużej pozostają w jamie ustnej). Jak najszybciej ucz dziecko jedzenia łyżeczką i picia z kubeczka (od piątego–szóstego miesiąca).

Nie dosładzaj posiłków

Im więcej cukru w napojach czy potrawach, tym większa szansa na próchnicę, bo cukier to doskonała pożywka dla bakterii.

Dokładnie szczotkuj

Szoruj dziecku zęby co najmniej przez dwie minuty, minimum dwa razy dziennie (najlepiej po posiłku). Docieraj do zakamarków. Najwięcej płytki gromadzi się na wewnętrznych powierzchniach i między zębami.

Pozwól na samodzielność

Maluch chętniej będzie myć ząbki, gdy będzie to mógł robić sam. Pamiętaj jednak, że nawet najsprytniejszy malec nie wyszoruje mleczaków wystarczająco dobrze. Dlatego zawsze popraw po nim niedociągnięcia.

Odwiedzaj dentystę

Nawet jeśli smyk ma zęby w idealnym stanie, powinien być pod stałą opieką stomatologa (wizyty co trzy–sześć miesięcy), najlepiej od chwili, gdy wyrżnie mu się pierwszy ząbek. Dziecko oswoi się z gabinetem i przyzwyczai do różnych zabiegów.

Pamiętaj o dobrej diecie

Dbaj o to, by posiłki starszaka były różnorodne i wartościowe. Powinny być bogate w białko, wapń, fosfor, witaminy A, C i D. Pamiętaj, że dziecko (gdy ma już czym) musi gryźć i żuć – dzięki temu rozwija się jego szczęka i żuchwa. Nie pozwalaj na podjadanie między posiłkami. Zębom najbardziej szkodzi to, co kleiste, np. czekolada, białe pieczywo. No i naucz smyka, że po wieczornym myciu zębów nie można już niczego jeść ani pić (poza wodą).

Jest się czego bać

Jest mnóstwo powodów, by bać się próchnicy. Oto najważniejsze z nich:
  • Próchnica szybko rozprzestrzenia się na inne zęby. Także na stałe. Niszczy szkliwo oraz zębinę i dociera do miazgi. Gdy tam dotrze, ząb potwornie boli. Poza tym może obumrzeć. Może także dojść do powikłań: powstania ropni okołozębowych albo zgorzeli.
  • Dziecko może być wyśmiewane. Malec ze zniszczonymi przednimi zębami nie wygląda dobrze i może z tego powodu mieć przykrości ze strony innych dzieci.
  • Zepsute zęby źle wpływają na cały organizm... Bakterie ropne wędrują po organizmie, uszkadzając stawy i zastawki serca czy mięsień sercowy. Osłabiają odporność. …oraz utrudniają dokładne gryzienie i żucie. A to źle wpływa nie tylko na żołądek, ale też na cały organizm. l - Przedwczesna utrata zębów prowadzi do wad zgryzu. Długotrwały brak nawet jednego mleczaka zaburza relacje między pozostałymi. Zobacz: 5 zasad szczotkowania zębów
     
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy