stopy, dziecko w łóżku, łóżko
fot. fotolia

Stopy małego dziecka - ważne pytania do ortopedy

Kiedy trzeba zacząć leczyć płaskostopie u dziecka? Co robić, gdy malec stawia stopy do środka albo szura nogami jak staruszka? Czy małe dziecko może nosić buty po starszym bracie?
Beata Turska
stopy, dziecko w łóżku, łóżko
fot. fotolia


Na pytania rodziców odpowiada lek.med. Andrzej Szybiński, ortopeda-traumatolog.

Stopy mojego dziecka są zupełnie płaskie. Czy to oznacza, że mój dwulatek ma płaskostopie?

Nie. Stopy  małego dziecka robią wrażenie zupełnie płaskich, bo miejsca, gdzie z czasem widać będzie łuki, wyściela tłuszcz, a mięśnie są jeszcze słabe i "siadają" pod ciężarem ciała. Taki stan uznaje się za fizjologiczny do 4 roku życia. O płaskostopiu można mówić dopiero wówczas, jeśli w 4 roku życia  stopy nadal wyglądają tak, jakby ktoś przykleił je do podłogi. Dziecko powinno wówczas trafić do ortopedy, który dobierze wkładki i zleci odpowiednie ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itp.
 
 
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Moja półtoraroczna córeczka chodzi ze stopami skierowanymi do środka. Czy to problem?

Chodzenie ze stopami skierowanymi do środka najczęściej nie wymaga korygowania – dziecko z czasem samo zorientuje się, że znacznie wygodniej stawiać stopy równolegle.  Na wszelki wypadek warto jednak wybrać się do ortopedy: zdarza się , że kierowanie stóp do środka wiąże się z deformacją biodra albo nieprawidłowym ustawieniem podudzi. Zawsze trzeba skontaktować się z ortopedą, jeśli stopy dziecka wykrzywione są w znacznym stopniu albo  problem dotyczy tylko jednej z nich.
 

Mój synek chodzi na placach. Czy powinnam iść z nim do ortopedy?

Jeśli dziecko potrafi stać i chodzić opierając się na całych stopach, można się tym nie przejmować – dziecko chodzi na palcach, bo lubi eksperymentować. Jeśli jednak robi to przez cały czas, a stopę trudno ustawić w prawidłowej pozycji, trzeba iść do lekarza. W grę mogą wchodzić problemy neurologiczne powodujące przykurcz ścięgna Achillesa. O dalszym postępowaniu zadecydują ortopeda i neurolog. Maluszkom pomaga też  wchodzenie pod górkę, ponieważ podczas wspinania ścięgno się rozciąga.
 

 Czy powinnam się przejmować tym, że moje dziecko szura jak staruszka?

Szuranie to po prostu nawyk. Ze względów estetycznych warto się jednak postarać, by dziecko pozbyło się go jak najszybciej.  Pomóc może zabawa w skradanie się (trzeba iść bezszelestnie, a więc  i bez ciągnięcia nogami po ziemi), w bociana i w przekraczanie wyimaginowanych przeszkód (podczas tych zabaw trzeba wysoko podnosić nogi). 
 

Mój dwuipółletni  synek często się skarży na bóle stóp i nie ma ochoty na spacery. O czym to może świadczyć?

Ból stóp może się wiązać z "przetrenowaniem" zbyt słabych  mięśni. Pomagają masaże i stosowanie żeli przeciwbólowych. Problem sam ustępuje po wzmocnieniu aparatu mięśniowego kończyn. 
 

 Wiem, że chodzenie boso jest zdrowe. Czy dotyczy to także chodzenia po twardej podłodze?

Chodzenie boso po piasku, trawie lub innym miękkim podłożu (np. materacu, torze przeszkód ułożonym z kołder, poduszek itd) to świetne ćwiczenie dla mięśni i więzadeł. Dziecko jednak nie powinno chodzić na boso po domu – miękka stópka "przykleja" się do twardego podłoża, co sprzyja płaskostopiu.  
 

Czy mój młodszy synek może nosić buty po starszym bracie?

Nie, bo nawet jeśli tego nie widać z zewnątrz, poprzedni właściciel zdążył je już zdeformować.
  

Jakie buty powinnam kupić dziecku?

Buty dla małego małego dziecka powinny być: 
  • Dobrej jakości. Te najtańsze mają często źle wyprofilowane wkładki. 
  • O rozmiar większe. Ale także nie za obszerne. Paluszki malca muszą mieć pełną swobodę. Z drugiej strony but ma stopę stabilizować, a nie tylko chronić ją przed brudem.
  • Z elastyczną podeszwą. Tylko taka sprawia, że stopa pracuje, dzięki czemu rozwijają się jej mięśnie. 
  • Z cholewką za kostkę i usztywnionym napiętkiem. Taki but stabilizuje tył stopy, co umożliwia prawidłowe ustawienie śród- i przodostopia.
 
 

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy