Stopy małego dziecka - ważne pytania do ortopedy

Kiedy trzeba zacząć leczyć płaskostopie u dziecka? Co robić, gdy malec stawia stopy do środka albo szura nogami jak staruszka? Czy małe dziecko może nosić buty po starszym bracie?
stopy, dziecko w łóżku, łóżko
fot. fotolia


Na pytania rodziców odpowiada lek.med. Andrzej Szybiński, ortopeda-traumatolog.

Stopy mojego dziecka są zupełnie płaskie. Czy to oznacza, że mój dwulatek ma płaskostopie?

Nie. Stopy  małego dziecka robią wrażenie zupełnie płaskich, bo miejsca, gdzie z czasem widać będzie łuki, wyściela tłuszcz, a mięśnie są jeszcze słabe i "siadają" pod ciężarem ciała. Taki stan uznaje się za fizjologiczny do 4 roku życia. O płaskostopiu można mówić dopiero wówczas, jeśli w 4 roku życia  stopy nadal wyglądają tak, jakby ktoś przykleił je do podłogi. Dziecko powinno wówczas trafić do ortopedy, który dobierze wkładki i zleci odpowiednie ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itp.
 
 
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Moja półtoraroczna córeczka chodzi ze stopami skierowanymi do środka. Czy to problem?

Chodzenie ze stopami skierowanymi do środka najczęściej nie wymaga korygowania – dziecko z czasem samo zorientuje się, że znacznie wygodniej stawiać stopy równolegle.  Na wszelki wypadek warto jednak wybrać się do ortopedy: zdarza się , że kierowanie stóp do środka wiąże się z deformacją biodra albo nieprawidłowym ustawieniem podudzi. Zawsze trzeba skontaktować się z ortopedą, jeśli stopy dziecka wykrzywione są w znacznym stopniu albo  problem dotyczy tylko jednej z nich.
 

Mój synek chodzi na placach. Czy powinnam iść z nim do ortopedy?

Jeśli dziecko potrafi stać i chodzić opierając się na całych stopach, można się tym nie przejmować – dziecko chodzi na palcach, bo lubi eksperymentować. Jeśli jednak robi to przez cały czas, a stopę trudno ustawić w prawidłowej pozycji, trzeba iść do lekarza. W grę mogą wchodzić problemy neurologiczne powodujące przykurcz ścięgna Achillesa. O dalszym postępowaniu zadecydują ortopeda i neurolog. Maluszkom pomaga też  wchodzenie pod górkę, ponieważ podczas wspinania ścięgno się rozciąga.
 

 Czy powinnam się przejmować tym, że moje dziecko szura jak staruszka?

Szuranie to po prostu nawyk. Ze względów estetycznych warto się jednak postarać, by dziecko pozbyło się go jak najszybciej.  Pomóc może zabawa w skradanie się (trzeba iść bezszelestnie, a więc  i bez ciągnięcia nogami po ziemi), w bociana i w przekraczanie wyimaginowanych przeszkód (podczas tych zabaw trzeba wysoko podnosić nogi). 
 

Mój dwuipółletni  synek często się skarży na bóle stóp i nie ma ochoty na spacery. O czym to może świadczyć?

Ból stóp może się wiązać z "przetrenowaniem" zbyt słabych  mięśni. Pomagają masaże i stosowanie żeli przeciwbólowych. Problem sam ustępuje po wzmocnieniu aparatu mięśniowego kończyn. 
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu