Kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po antykoncepcję
fot. AdobeStock

Antykoncepcja wciąż na barkach kobiet. Tylko 8 proc. mężczyzn używa prezerwatyw

Mężczyźni nie są specjalnie zainteresowani stosowaniem środków zapobiegających ciąży. Czy dostępność męskiej tabletki hormonalnej zmieniłaby ten trend?
Milena Oszczepalińska
Kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po antykoncepcję
fot. AdobeStock
Kobiety znacznie częściej sięgają po środki antykoncepcyjne niż mężczyźni. Jedynie 8 proc. panów korzysta z prezerwatyw, a na zabieg wazektomii decyduje się tylko 2 proc. z nich. Dlaczego to od kobiet wciąż się oczekuje, że będą odpowiedzialne za tę sferę? Czy gdyby istniała tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn, chętnie by po nią sięgali?

Mężczyźni niechętnie stosują antykoncepcję

Jak wynika z raportu „Trends in Contraceptive Use Worldwide” przeprowadzonego przez ONZ,  mężczyźni nadal nie są specjalnie zainteresowani stosowaniem środków antykoncepcyjnych. Co prawda jak dotąd nie wynaleziono skutecznej tabletki, którą mogliby zażywać, choć badania nad nią trwają od 50 lat, ale nawet gdyby się pojawiła, nie wiadomo, czy wzbudziłaby zainteresowanie.

Prof. Lisa Campo-Engelstein twierdzi, że dotychczasowy brak męskiej pigułki antykoncepcyjnej to wynik dwóch rzeczy. „Brakuje funduszy na badania, ale też zainteresowanie mężczyzn taką tabletką jest niewielkie. Efekt jest taki, że to od kobiet oczekuje się, żeby wzięły na siebie odpowiedzialność za antykoncepcję” – przyznaje profesor.
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Antykoncepcja wciąż jest domeną kobiet

Aż 19 proc. kobiet na świecie wybiera sterylizację jako metodę zapobiegania ciąży. 14 proc. pań używa wkładki wewnątrzmacicznej, a po tabletkę hormonalną sięga 9 proc. Ta trzecia metoda cieszy się największą popularnością w Australii, Nowej Zelandii oraz w Europie (co trzecia Brytyjka w wieku rozrodczym stosuje tabletki antykoncepcyjne).

Mężczyźni o wiele rzadziej decydują się na jakąkolwiek formę zabezpieczenia. Prezerwatywy wybiera 8 proc. z nich, a sterylizację jedynie 2 proc. Co ciekawe, 4 proc. par wybiera stosunek przerywany jako metodę zapobiegania ciąży.

Czy mężczyźni sięgnęliby po tabletkę antykoncepcyjną?

Zdaniem prof. Lisy Campo-Engelstein zainteresowanie męską pigułką jest niewielkie, jednak jak pokazują badania, nie są oni całkowicie przeciwni tej metodzie antykoncepcji. Co trzeci aktywnie seksualnie Brytyjczyk twierdzi, że mógłby zdecydować się na tę formę zabezpieczenia, a aż 77 proc. Amerykanów w przedziale wiekowym 18-44 lat wykazuje duże zainteresowanie metodami zapobiegania ciąży dla mężczyzn, innymi niż tylko prezerwatywa czy wazektomia.

Okazuje się, że zainteresowanie męską tabletką antykoncepcyjną rośnie wraz ze zmianami społecznymi i zwracaniem uwagi na równy podział ról i obowiązków między mężczyznami i kobietami. Być może za jakiś czas to właśnie mężczyźni przejmą odpowiedzialność nad tą ważną sferą w związku. Stosowanie antykoncepcji nie powinno być przecież głównie zadaniem kobiet. Mamy nadzieję, że z czasem to się zmieni. 

Jak myślicie, czy wasi partnerzy zdecydowaliby się na stosowanie pigułki hormonalnej, gdyby była ona powszechnie dostępna?
 
Źródło: mp.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy