Stosunek przerywany w dni płodne a ryzyko zajścia w ciążę
fot. AdobeStock

Stosunek przerywany a prawdopodobieństwo ciąży: czy stosunek przerywany jest bezpieczny?

Stosunek przerywany to nie jest dobra metoda zapobiegania ciąży. Jeśli zastanawiasz się, jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w wyniku stosunku przerywanego, podajemy przybliżone statystyki. Wyjaśniamy, co to jest stosunek przerywany i czy jest bezpieczny.
Milena Oszczepalińska
Stosunek przerywany w dni płodne a ryzyko zajścia w ciążę
fot. AdobeStock
Stosunek przerywany to dla niektórych sposób na uniknięcie ciąży – niestety niezbyt skuteczny. Prawdopodobieństwo ciąży jest duże, a statystyki nie pozostawiają złudzeń: zgodnie ze wskaźnikiem Pearla przy stosunku przerywanym w ciążę zajdzie aż 28 kobiet na 100. Tymczasem podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych w ciążę zachodzi mniej niż 1 kobieta na 100. Wyjaśniamy, czy stosunek przerywany w dni niepłodne i płodne jest bezpieczny.

Co to jest stosunek przerywany?

Stosunek przerywany to stosunek seksualny, podczas którego nie dochodzi do wytrysku nasienia bezpośrednio w drogach rodnych kobiety. Para musi więc przerwać stosunek, zanim u mężczyzny dojdzie do ejakulacji.

Stosunek przerywany: czy można zajść w ciążę?

Stosunek przerywany to duże prawdopodobieństwo ciąży. Wiele osób uważa, że jeśli nie dochodzi do wytrysku w pochwie, to plemniki nie mogą przedostać się do dróg rodnych kobiety. Nie jest to jednak prawdą. Mężczyzna w trakcie podniecenia wytwarza tzw. preejakulat, którego zadaniem jest przede wszystkim nawilżenie pochwy i zneutralizowanie kwaśnego odczynu cewki moczowej. Zdarza się, że w tym bezbarwnym płynie znajdują się plemniki, które mogą swobodnie przemieszczać się do pochwy kobiety nawet przed wytryskiem.
Jeśli zdarzy się, że mimo stosunku przerywanego do wnętrza kobiety przedostaną się plemniki, do zapłodnienia nie musi dojść od razu. W wilgotnym i ciepłym środowisku pochwy są one w stanie przeżyć nawet do 72 godzin. Jeśli zatem stosunek przerywany odbył się na 3 dni przed owulacją (jajeczkowaniem), są duże szanse na to, że dojdzie do zapłodnienia.

Stosunek przerywany w dni płodne

Decydując się na stosunek przerywany, trzeba mieć świadomość, że istnieje duże prawdopodobieństwo ciąży. Co mówią statystyki? Prawie 30 proc. stosunków przerywanych w dni płodne kobiety skutkuje zapłodnieniem. Jeśli wybierzesz tę formę współżycia w dniu owulacji, ryzyko zapłodnienia będzie bardzo wysokie.

Stosunek przerywany w dni niepłodne

Można uznać, że jeśli para uprawia seks w czasie, gdy kobieta ma dni niepłodne, do zapłodnienia po prostu nie może dojść – to mit! Czy na pewno każda kobieta wie, kiedy dokładnie wypadają jej dni niepłodne? Czasami na skutek stresu, wyjazdów, znacznego spadku wagi lub innych czynników cykl miesięczny się rozregulowuje. Wówczas nie tak łatwo jest ustalić, kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne. Stosunek przerywany w dni niepłodne nie stanowi dostatecznej ochrony przed zajściem w ciążę.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy