Stosunek przerywany w dni płodne a ryzyko zajścia w ciążę
fot. AdobeStock

Stosunek przerywany: najbardziej zawodna metoda antykoncepcji

Wybierasz tę formę zapobiegania ciąży nawet w dni płodne? Jeśli naprawdę nie jest to najlepszy moment na dziecko, lepiej sprawdź, jaką skuteczność ma ta metoda!
Milena Oszczepalińska
Stosunek przerywany w dni płodne a ryzyko zajścia w ciążę
fot. AdobeStock
Stosunek przerywany to jedna z metod antykoncepcji. Niestety, najmniej skuteczna. Ryzyko zajścia  w ciążę po stosunku przerywanym jest duże. Zgodnie ze wskaźnikiem Pearla, stosując tabletki antykoncepcyjne, mniej niż 1 kobieta na 100 zachodzi w ciążę. W przypadku stosunku przerywanego jest to aż 28 kobiet. Mimo to są pary, które decydują się na tę formę antykoncepcji. Co należy o nie wiedzieć?

Stosunek przerywany w dni płodne

Decydując się na tę formę zapobiegania ciąży, należy mieć świadomość, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nas zawiedzie. Prawie 30% przypadków seksu przerywanego, czyli nie kończącego się wytryskiem do pochwy, uprawianego w dni płodne kobiety, skutkuje zapłodnieniem. Jeśli decydujemy się na to zabezpieczenie w dniu owulacji, ryzyko zapłodnienia jest bardzo duże.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Dlaczego może dojść do zapłodnienia mimo braku wytrysku do pochwy?

Wiele osób uważa, że jedynie w trakcie wytrysku plemniki mogą przedostać się do dróg rodnych kobiety. Nie jest to jednak prawdą. Mężczyzna w trakcie podniecenia wytwarza tzw. preejakulat, którego zadaniem jest przede wszystkim nawilżenie pochwy i zneutralizowanie kwaśnego odczynu cewki moczowej. Zdarza się, że w tym bezbarwnym płynie znajdują się plemniki i mogą swobodnie przemieszczać się do pochwy kobiety nawet przed wytryskiem.

Jak długo plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety?

Jeśli zdarzy się, że mimo stosunku przerywanego, do wnętrza kobiety przedostały się plemniki, do zapłodnienia nie musi dojść od razu. W wilgotnym i ciepłym środowisku pochwy są one w stanie przeżyć nawet do 72 godzin. Jeśli zatem do stosunku doszło na 3 dni przed owulacją (jajeczkowaniem), mamy duże szanse na to, że dojdzie do zapłodnienia.

Stosunek przerywany w dni niepłodne

Można by uznać, że jeśli para uprawia seks w czasie, gdy kobieta ma dni niepłodne, wówczas każda metoda antykoncepcji jest skuteczna, bo do zapłodnienia po prostu dojść nie może. Ale czy na pewno każda z nas wie, kiedy dokładnie wypadają jej dni niepłodne? Czasami na skutek stresu, wyjazdów, znacznego spadku wagi lub innych czynników, cykl miesięczny się rozregulowuje. Wówczas nie tak łatwo jest ustalić, kiedy wypadają dni płodne, a kiedy niepłodne. Ze względu na to stosowanie seksu przerywanego również w dni niepłodne nie stanowi dostatecznej ochrony przed zajściem w ciążę.
  [content:2_1331,0_24646,0_8928,2_1330:PsychologicalTest]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy