dentysta, zdrowie, dziecko
fot. Panthermedia

By dziecko nie bało się dentysty...

Lęki kilkulatka mogą czasem utrudniać robienie tego, co dla niego dobre i zdrowe. Na szczęście są sposoby, by oswoić strach. Nawet przed fotelem dentystycznym.
dentysta, zdrowie, dziecko
fot. Panthermedia

Stomatolodzy radzą, by na wizyty zacząć przychodzić, już gdy dziecko ma pierwsze ząbki. Jednak nawet dobrze oswojone z dentystą dziecko może znów zacząć się bać, bo coś sobie wyobrazi, czegoś się przestraszy albo zrazi po bolesnym, nieprzyjemnym borowaniu.

Gdy dziecko boi się dentysty...

Jeśli tak się dzieje (albo wcześniej dziecko nie chodziło do dentysty), poszukaj cierpliwego stomatologa dziecięcego. Umów się z nim najlepiej przed południem, aby dziecko nie było śpiące ani głodne i nie zdążyło jeszcze zmęczyć się strachem przed wizytą. Dzień wcześniej pobawcie się w dentystę w domu: poproś dziecko, żeby szeroko otworzyło buzię, delikatnie opukaj jego ząbki plastikową łyżeczką. Potem zamieńcie się rolami. To pomoże dziecku zrozumieć, co go czeka u dentysty.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Oswajanie strachu przed dentystą u dziecka

Kiedy następnego dnia wejdziecie do gabinetu, daj dziecku czas na oswojenie się z sytuacją. By czuło się bezpieczniej, możesz sama usiąść na fotelu i wziąć je na kolana. Jeśli konieczne będzie borowanie, poproś dentystę o zastosowanie żelowego znieczulenia i pokazanie kolorowych plomb. Nie krzycz ani nie strofuj dziecka (i nie dopuść, by robił to dentysta), nawet jeśli dziecko nie daje się namówić na otwarcie buzi albo w trakcie borowania zaczyna płakać. Czasem lepiej skrócić wizytę i umówić się za tydzień.

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

Przede wszystkim zadbaj o profilaktykę i dobre nawyki. Regularnie odwiedzajcie dentystę, nawet jeśli zęby dziecka są idealnie zdrowe. Dzięki takim kontrolnym, bezbolesnym wizytom maluch przyzwyczai się do fotela, narzędzi stomatologicznych, nabierze zaufania do lekarza w białym fartuchu. Wtedy łatwiej zniesie nawet małe borowanie.

Zobacz też: Fluoryzacja - jak często ją robić dziecku? - film

Odpowiada ekspert: Anna Kałuba-Korczak, psycholog, prowadzi konsultacje problemów wychowawczych w poradni Uniwersytet dla Rodziców.

W jaki sposób przyzwyczaić kilkulatka, aby bez namawiania i przypominania dbał o zęby?

Lepiej nie straszyć dentystą, bo motywacja wypływająca ze strachu nigdy nie jest skuteczna. Warto za to rozmawiać z małym leniuszkiem o tym, że mycie zębów to nie tylko kwestia estetyki i świeżego oddechu, ale przede wszystkim zdrowia. W wyjaśnianiu, co to takiego są bakterie czy próchnica, pomocne mogą być filmy edukacyjne, np. serial „Było sobie życie” albo „Adibu” lub też znane słuchowisko dla dzieci „Król Bul”. Pamiętajmy, że kilkuletnie dziecko uczy się poprzez naśladowanie dorosłych. Jeśli my, rodzice, traktujemy dbanie o zęby jako coś normalnego, maluch najpewniej przejmie ten sam sposób myślenia. Niech wieczorne szczotkowanie ząbków stanie się rytuałem (jeśli dziecko jest zmęczone, róbcie to razem).

Strach  przed dentystą jest zaraźliwy

Dziecko panikuje? Być może przejął strach... od ciebie. Zobacz, jak wzbudzić sympatię do dentysty.
  • Nigdy nie strasz. Nie mów: „Nie jedz już tych cukierków, bo pójdziesz do dentysty i będzie bolało!”.
  • Przygotuj do wizyty. Opowiedz dziecku, jak wygląda gabinet stomatologiczny i co się tam robi.
  • Bądź szczera. Konkretnie opisz przebieg wizyty. Mów zrozumiale, np: „Położysz się tak jak na leżaku. Pan zaświeci światełkiem do buzi, żeby zobaczyć twoje ząbki. Takim malutkim wiertełkiem usunie chory kawałek ząbka i zaklei dziurkę specjalną plasteliną. Na koniec popłuczesz usta wodą”.
  • Pochwal dziecko. Przytul, pocałuj, uspokój je, jeśli płacze. Mów, że wspaniale dało sobie radę, nawet jeśli musisz minąć się z prawdą. Pamiętaj też o małej (niesłodkiej!) nagrodzie.

Zobacz też:  Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – kiedy?
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy