strajk pielęgniarek co ze szczepieniami
fot. Adobe Stock

Pielęgniarki zapowiadają STRAJK. Nie będzie komu szczepić dzieci? (i dorosłych na COVID)

Pielęgniarki domagają się podwyżek wynagrodzeń i zapowiadają protesty. W razie strajku na dużą skalę zagrożona może być nie tylko ogólnopolska akcja szczepień na koronawirusa − możliwe, że pielęgniarki odmówią także wykonywania podstawowych szczepień dzieci.
Magdalena Drab
strajk pielęgniarek co ze szczepieniami
fot. Adobe Stock
Pielęgniarki z Dolnego Śląska szykują się do wielkiej akcji protestacyjnej. Główne postulaty pielęgniarek to przywrócenie norm pracy oraz prawidłowego rozliczania środków przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych. Jeśli dojdzie do strajku, może nie być komu szczepić dzieci i dorosłych.

Strajk pielęgniarek: co ze szczepieniami na Covid-19?

Strajk pielęgniarek może objąć nie tylko Dolny Śląsk, bo Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wszczyna spory z dyrekcjami placówek medycznych w całym kraju. Pielęgniarki mają poparcie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, walczą o podwyżki oraz godne warunki pracy. Już w listopadzie zapowiadano protesty z powodu braków kadrowych i nadmiaru obowiązków, z jakim borykają się pielęgniarki w większości placówek medycznych. Kolejnym etapem protestów może być odejście od łóżek pacjentów.

Czy strajk pielęgniarek zablokuje akcję szczepień na koronawirusa? To realny scenariusz. Paraliż może dotyczyć także podstawowych szczepień dzieci: po prostu nie będzie kto miał podawać pacjentom szczepionek.

„Cały czas trzymamy się litery prawa, mamy też na względzie dobro chorych, ale podkreślę, że konsekwencją każdej akcji protestacyjnej i sporu zbiorowego może być odejście od łóżek pacjentów i taki scenariusz bierzemy pod uwagę” − powiedziała „Gazecie Wrocławskiej” Liliana Pietrowska z OZZPiP.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy