GRY
 
 

Mamo, kup mi trupa! - czyli o modnych zabawkach dla dzieci

Pluszowe misie zastąpiły wampirze bobasy, zamiast lalek Barbie upiory z Monster High, na miejsce figurek lego wkracza śmiertelnie przerażająca seria zabawek „Deadstone Valley, Mroczna Dolina”.

straszne zabawki, makabryczne zabawki, potworne zabawki, mroczna dolina

"Prezent dla dziecka powinien być ładny i funkcjonalny" - zwykły pisać mamy na forum babyonline.pl. Może i my – rodzice byśmy tego chcieli, jednak patrząc na aktualne trendy zabawkowe dzieci oczekują czegoś zupełnie innego.

- Mamo kup mi trupa! - woła moja 4- letnia córka.

Początkowo myślałam, że mój ponad 30-letni słuch zaczyna szwankować, ale po kilkakrotnym powtórzeniu tego śmiertelnie przerażającego pragnienia mojego dziecka, nie miałam wątpliwości co, do wypowiadanych przez nią słów. Mała, różowa księżniczka wyraźnie wykrzykiwała: "Kup mi trupa, nieboszczyka, kup!".

Zerknęłam na ekran telewizora, w którym jeszcze chwilę temu nadawana była dobranocka i natychmiast zrozumiałam, skąd wziął się ten makabryczny pomysł mojego dziecka. Oczom mym bowiem ukazała się reklama zabawek dla dzieci, choć ciężko według mnie nazwać je zabawkami. Kilka wychodzących z trumien figurek bez oczu o powykrzywianych, zakrwawionych, spleśniałych ciałach prezentowało serię zabawek dla dzieci "Deadstone Valley, Mroczna Dolina". 

Trudno mi - matce, kobiecie, bawiącej się w dzieciństwie lalkami w długich, pięknych sukniach wyobrazić sobie, jak małe i wydawałoby się wrażliwe istotki mogą czerpać radość z zabawy figurkami w postaci czegoś, co już nie żyje. Choć patrząc na fenomen Monster High chyba nie powinnam mieć już takich refleksji. Krew, śmierć, duchy i potwory przestały stanowić bazowe elementy nocnych dziecięcych koszmarów – teraz stały się obiektem pożądania.

Mała złotowłosa dziewczynka o wielkich, błękitnych oczach z uwielbieniem tuli w swych ramionach zombie czy wilkołaka – widok dziwny? Nie dla otoczenia! Przechodzimy obojętnie obok sklepowych półek wypełnionych po brzegi lalkami wyglądającymi, jak żywe trupy, figurkami lego w postaci kościotrupów czy bobasków z wampirzymi zębami.
Co bardziej niepokoi: dziecko tulące zabawkę trupa czy dorośli, którzy mu ją kupili?

- Bo wszyscy taką mają! - krzyczy moja córka, gdy sprzeciwiam się kupnu lalki dziecka Draculi.

Nie powinien mnie dziwić jej argument (sama go używam w stosunku do męża, gdy chcę np. kupić nową zmywarkę).  

- Ona jest dobra, nie pije krwi i jest wegetarianką – tłumaczy dalej moje dziecko, które zostało odpowiednio wyedukowane przez starszą siostrę.

Czytaj na forum babyonline.pl: Monster High - demoniczne zabawki czy nieco inne lalki?

Nie chcę, by moje dzieci czuły się odrzucone, wykluczone z grupy rówieśników, bo nie mają zabawek takich, jak inni. Nie chcę sprawiać córce zawodu. Chcę ją rozpieszczać, bo od tego jest dzieciństwo. Rodzi się jednak we mnie pewien sprzeciw i bunt. Zastanawiam się, kiedy granica między dobrem a złem zaczęła się zacierać. Kiedy czarne przestało być czarnym, a stało się jednym z odcieni szarości? Jaką rolę odgrywamy w tym my – rodzice? Kiedy ktoś powie STOP?!

Śmierć przestała oburzać, przerażać, a zaczęła bawić dzieci, co będzie następne? Seks?

Zobacz zabawkowy hit  "Deadstone Valley, Mroczna Dolina", który dostępny jest w wielu sieciach sklepów z zabawkami. Znajdziesz tu Pannę Młodą - Annę "Co se oko wydłubała, nikt jej nie chciał, bo zgniłym jajem śmierdziała" lub "Pokojówkę Molly, co źle sprzątała. Kijem od miotły w łeb oberwała.".

Zabawki przeznaczone są dla dzieci od 3 lat. Dodatkowo na stronie internetowej dziecko może "stworzyć własnego nieboszczyka i go pochować".

Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj