kobieta, smutek, płacz. łzy

Strata dziecka

Wydaje Ci się, że ból po tak tak tragicznym przeżyciu jest nie do opisania. Ale pamiętaj, że życie toczy się dalej, dlatego uwolnij swoje uczucia i patrz przed siebie.
kobieta, smutek, płacz. łzy
W ostatnich latach wskaźnik śmiertelności okołoporodowej bardzo zmalał, obecnie większość śmierci dzieci jest wynikiem powikłań ubocznych. Nie ulega wątpliwości, że śmierć dziecka to tragedia, zwłaszcza gdy nastąpi w okresie porodu lub wkrótce po nim. Rozczarowanie, gniew, smutek... Każda kobieta na swój własny sposób musi zmierzyć się z emocjami, wiele zależy od okoliczności, w jakich ten dramat zaistniał. Jeśli znalazłaś się w takiej sytuacji, nie pozostaje Ci nic innego, jak - choć to ogromnie bolesne doświadczenie - zaakceptować sytuację.

Poronienie to wyjście...

...jakie wybiera natura dla rozwiązania konkretnego problemu z jakiegoś powodu ciąża nie mogła trwać dalej. A jeśli dziecko urodzi się i nie przeżyje? Weź je w ramiona i pożegnaj się z nim tak, jakbyś się żegnała z inną kochaną istotą. Niestety, w życiu nic nie jest pewne, życie bywa trudne i może się w nim zdarzyć bardzo bolesny cios.

Zobacz też: Jakie badania zrobić po poronieniu?
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

Po stracie dziecka pozwól sobie na czas żałoby

Niektóre kobiety i ich partnerzy chcą się w takiej sytuacji odizolować, przeżyć ten okres w samotności i samodzielnie się pozbierać, inni wolą szukać wsparcia u terapeuty albo w grupie. Jeśli czujesz w sobie dominującą pustkę, spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to, co się wydarzyło, może być dla Ciebie jakąś nauką. Nie dopuść, by Twoja samoocena uległa obniżeniu, pozwól sobie na smutek i żal. A potem spójrz w przyszłość, jeśli trzeba, przewartościuj swoje życie i ... poszukaj nowych możliwości.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy