Pożar w dziecięcym pokoju
fot. youtube.com/screen

Tak spłonie pokój Twojego dziecka [WIDEO]

Autorzy szokującego filmiku chcą uświadomić rodzicom, że w zaledwie kilka minut niewielki pokoik może stanąć w płomieniach.
Dominika Bielas
Pożar w dziecięcym pokoju
fot. youtube.com/screen
Warszawskie K-Pax studio zrealizowało 1,5-minutowy filmik, który ma uświadomić rodzicom, co się dzieje, gdy pojawia się ogień w mieszkaniu. Autorzy są strażakami, a pożar był nagrywany z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa jednak to, co widać to prawdziwe „zachowanie” ognia.

Zaledwie kilka minut

Okazuje się, że wystarczy zaledwie 7 minut, by niewielki dziecięcy pokoik dosłownie spłonął. Po co taki film? Chodzi o to, by trafić do wyobraźni rodziców, którzy powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci. Niestety często nie wiedzą, jak to zrobić.
Co trzeci pożar powstaje w mieszkaniu, czyli tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej. Dzieje się tak gdyż,  często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. Tymczasem ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty, jednocześnie stanowi ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Jak pokazują statystyki, często ludzie giną w pożarach przez swoją niewiedzę. Dlatego tak ważna jest choćby znajomość podstawowych zasad ewakuacji. Ogień to przeciwnik, którego nie wolno lekceważyć!
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Przede wszystkim zapobiegaj

Zwracaj uwagę na szczegóły, które mogą potencjalnie być źródłem ognia:
  • zabezpiecz kable i zamontuj zaślepki do kontaktów;
  • jeśli w pomieszczeniu jest dużo kabli, kup specjalną prowadnicę, w której ukryjesz i jednocześnie osłonisz kable;
  • staraj się nie używać otwartego ognia np. świec;
  • jeśli używasz otwartego ognia, ustawiaj go z daleka od łatwopalnych materiałów i nie zostawiaj bez nadzoru;
  • upewnij się, że gniazdka nie są przeciążone;
  • nie zostawiaj podłączonych urządzeń elektrycznych bez nadzoru;
  • nie naprawiaj samodzielnie przewodów i wtyczek;
  • zwróć uwagę czy urządzenia grzewcze są odpowiednio użytkowane;
  • zadbaj o regularny przegląd urządzeń grzewczych i odpowiednią wentylację w mieszkaniu.

A ty masz gaśnicę?

Tak jak są prowadzone próbne ewakuacje w zakładach pracy, tak samo warto zastanowić się, jak byś ewakuował się z własnego domu. Dbaj o drożność dróg ewakuacyjnych, nie zastawiaj sprzętem korytarzy i dojść do mieszkań. Pamiętaj, że jeśli twoje mieszkanie musi zostać wyposażone w kraty, zakładaj takie, które można otworzyć od wewnątrz. Kup czujnik. Można dostać łączone czujniki reagujące zarówno na dym, jak i na czad. Warto zainwestować, gdyż mogą uratować życie twoje i twojej rodziny. Kup także gaśnicę i zapoznaj się z jej instrukcją.

Jeśli nie jesteś w stanie opanować pożaru w zarodku pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi. Pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, jest zaalarmowanie osób przebywających w budynku. Następnie wezwij straż pożarną. Zasady bezpieczeństwa musi znać także twoje dziecko. Możesz zaproponować takie zajęcia w przedszkolu. Strażacy chętnie prowadzą lekcje, na których uczą maluchy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia i pokazują podstawy pierwszej pomocy. Warto także z dzieckiem omawiać hipotetyczne sytuacje, by utrwalić właściwe odruchy.

A Wy uczycie swoje dzieci jak się zachować w razie pożaru? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: youtube.com, opinie.news, interia

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy