paciorkowiec w ciąży
fot. Fotolia

Paciorkowiec w ciąży jest szczególnie niebezpieczny!

Paciorkowiec w ciąży, zwłaszcza ten z grupy B, jest poważnym problemem. Zakażenie noworodka podczas porodu zagraża jego zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego każda kobieta między 35. a 37. tygodniem ciąży powinna się przebadać na jego obecność.
Karolina Stępniewska
paciorkowiec w ciąży
fot. Fotolia
W ciąży paciorkowiec (Streptococcus agalactiae, Group B Streptococcus, GBS) może zostać wykryty dzięki badaniu GBS, które wykonuje się około 36. tygodnia. Bakteria zwykle nie daje żadnych objawów i dotyczy około 20 proc. ciężarnych. Powoduje większość wczesnych (w tym zagrażających życiu) zakażeń u noworodków. Do zarażenia dochodzi najczęściej podczas porodu. Poza okresem ciąży paciorkowce to niegroźne bakterie, zasiedlające układ pokarmowy człowieka, a czasami także pochwę.

Spis treści:

Zakażenie paciorkowcem w ciąży – ryzyko

Paciorkowiec jest niebezpieczny z kilku powodów, a kobiety w ciąży są szczególnie narażone na namnażanie się tej bakterii w pochwie. GBS może wywołać:
  • zakażenie wewnątrzmaciczne — streptococcus agalactiae może przedostać się z pochwy do macicy nawet przez nieuszkodzone błony płodowe. Zakażenie może także odbyć się przez łożysko i spowodować przedwczesne rozerwanie worka owodniowego, prowadząc do porodu, a nawet obumarcia płodu. Na szczęście zdarza się to rzadko.
  • okołoporodowe zakażenie noworodka bakterią GBS — szacuje się, że dotyka ok. 2 proc. noworodków, których mamy są nosicielkami streptococcus agalactiae w ciąży. Ryzyko wystąpienia posocznicy (sepsy) u dzieci, których mamy miały dodatni GBS przed porodem, jest 25-krotnie wyższe niż w przypadku kobiet z wynikiem ujemnym. U noworodka, który został zarażony Streptococcus agalactiae, może wystąpić także zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie szpiku i ropne zapalenie stawów.
  • infekcje u matki po porodzie — paciorkowiec w ciąży może doprowadzić także do problemów zdrowotnych u kobiety: zapalenia błony śluzowej macicy, zakażenia ran poporodowych, a nawet sepsy.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Streptococcus agalactiae w moczu w ciąży

Jeśli badania moczu w ciąży, w dowolnym momencie jej trwania, wykażą obecność w drogach moczowych ciężarnej obecność bakterii GBS, jest to wskazanie do leczenia śródporodowego i to niezależnie od tego, co wykaże badanie wykonane pod koniec ciąży.

Badanie na paciorkowca w ciąży

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, powinnaś zrobić przesiewowe badanie na obecność paciorkowca. Badanie GBS wykonuje się w 35-37. tygodniu ciąży i polega na pobraniu wymazu z pochwy i okolic odbytu. Może się również zdarzyć, że posiew moczu wykonany w I trymestrze ciąży wykaże obecność Streptococcus agalactiae. W takiej sytuacji również może dojść do zakażenia noworodka, dlatego należy włączyć leczenie podczas porodu.

Paciorkowiec w ciąży – leczenie

Jeśli wynik posiewu jest pozytywny, w czasie porodu dostaniesz dożylnie antybiotyk: penicylinę lub ampicylinę. Rzadziej, np. w przypadku uczulenia na penicylinę, można podać cefazolinę, wankomycynę lub klindamycynę. Nie martw się, śródporodowa antybiotykoterapia jest skuteczna, ochroni twoje dziecko przed zakażeniem. Lek należy podać co najmniej 4 godziny przed końcem porodu.

Kiedy podaje się antybiotyk?

Wskazaniami do śródporodowej profilaktyki są także:
  • obecność paciorkowca w moczu w dowolnym tygodniu ciąży,
  • zakażenie u noworodka we wcześniejszej ciąży,
  • brak badania GBS,
  • poród przed 37. tygodniem ciąży,
  • jeśli od odejścia wód płód płodowych minęło 18 godzin,
  • gorączka podczas porodu (38 st. C lub więcej) z 1 z objawów: tkliwości macicy, tachykardii u płodu, obecności „cuchnących” wód płodowych, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych (>18h), leukocytozy u matki.
Pamiętaj! Mimo że paciorkowiec w ciąży nie daje objawów, jest bardzo niebezpieczny dla dziecka. Koniecznie dopilnuj badania GBS pod koniec ciąży!
Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy