fot. Fotolia.pl

Stres blokuje zajście w ciążę. Jak go pokonać? Zobacz porady psychologa

Wpływ stresu na problemy z zajściem w ciążę jest bardzo duży. Jak sobie z tym poradzić skoro nie sposób wyeliminować złych emocji w codziennym życiu? - zobacz porady dr Iwony Wasilewko, psychologa z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Stres w życiu jest wszechobecny i trudno przed nim uciec. Szybkie tempo życia, konieczność nadążania za zmianami, problemy w pracy, niespłacone kredyty, wieczny pośpiech i brak czasu dla najbliższych - wszystko to sprawia, że napięcie stresowe wkracza do naszego życia coraz ekspansywniej. Zakłóca funkcjonowanie na poziomie emocjonalnym i somatycznym. Stajemy się wybuchowi, niecierpliwi, mamy kłopoty z koncentracją, zaczynamy chorować. Stres psuje relacje nie tylko w pracy, ale i w rodzinie. Utrudnia bliskość i intymne relacje z partnerem. Często zdarza się, że nie potrafimy przerwać tej narastającej spirali napięcia i frustracji. W konsekwencji stres, zwłaszcza przewlekły, staje się przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Czytaj też: Stres działa jak naturalna antykoncepcja


Co takiego dzieje się z naszym organizmem w sytuacji kryzysowej?

Odczuwane negatywne napięcie stresowe wpływa na całą gospodarkę hormonalną człowieka utrudniając jego normalne funkcjonowanie.
  • Sprawia, że zmniejszają się potrzeby zbliżeń intymnych u partnerów, a u mężczyzn mogą pojawiać się problemy z erekcją. Staje się to przyczyną braku satysfakcji z kontaktów seksualnych i powodem obaw przed ponownym zbliżeniem.
  • W wyniku stresu pogorszeniu ulega jakość nasienia. Plemników jest mniej, stają się mniej ruchliwe i zmniejsza się ich żywotność.
  • U kobiet, w wyniku przeżywanego stresu może dojść do rozregulowania produkcji śluzu szyjkowego, co dodatkowo zmniejsza szansę na zapłodnienie. W odpowiedzi na sytuacje kryzysowe przysadka mózgowa zwiększa produkcję prolaktyny, co wpływa na pojawianie się nieregularnych cykli miesiączkowych i zakłóceń owulacji. Utrudnieniu ulegać może także zagnieżdżanie się jajeczka płodowego, jego dojrzewanie i rozwój.
W ten sposób niemożliwe się staje poczęcie dziecka, co często skutkuje narastaniem napięcia i problemów w związku.
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.


Jak hormon stresu obniża szanse na zapłodnienie?

Silne negatywne pobudzenie emocjonalne uruchamia wydzielanie hormonów stresowych. Układ współczulny stymuluje produkcję adrenaliny i noradrenaliny, a wzbudzona nawet po paru godzinach od zdarzenia oś stresowa podwzgórze-przysadka-nadnercza, powoduje wzrost poziomu kortyzolu. Badania Narodowego Instytutu Zdrowia i Uniwersytetu w Oksfordzie potwierdzają, że hormony stresu, a zwłaszcza adrenalina wpływają na obniżenie szans na zapłodnienie. Stwierdzono, że zwiększeniu poziomu adrenaliny towarzyszy wzrost stężenia w ślinie enzymu trawiennego alfa-amylazy. W swoich badaniach dr Cecilia Pyper wykazała, że kobiety, u których poziom tego enzymu był wyższy, miały kilkakrotnie mniejsze szanse na zajście w ciążę niż te, u których poziom alfa-amylazy był niski.

Zobacz także na Polki.pl: 4 sposoby na stres

Jak nie dać się emocjom i pokonać nerwy?

Dlatego też pary, które planują powiększenie rodziny powinny szczególnie zadbać o spokój wewnętrzny i unikanie napięć. Dobrym rozwiązaniem na przywrócenie równowagi psychicznej i zachowanie dobrego nastroju może być stosowanie ćwiczeń oddechowych, technik relaksacyjnych, aktywność fizyczna czy joga. Można też przyjrzeć się swoim obciążeniom i ustalić priorytety. Zaakceptować sprawy, na które nie mamy wpływu. Należy pamiętać, że stres w większości da się opanować i to my decydujemy, czy dana sytuacja nas przerośnie czy nie. Często wystarczy poszerzenie perspektywy widzenia i zmiana sposobu myślenia. Pomocna w tym może okazać się rozmowa z bliską osobą lub specjalistą psychoterapeutą.

Polecamy: Sposób na stres - ćwiczenia relaksacyjne

Konsultacja: dr n. zdr. Iwona Wasilewko, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni, terapeuta w nurcie TSR.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy