stres wychowywania dzieci szkodzi mamom
fot. AdobeStock

Naukowcy: dzieci rujnują zdrowie mam

Jesteś młodą mamą? - naukowcy już doszli do tego, co najbardziej ci zagraża. Planujesz kolejne dziecko? Przeczytaj wyniki tych badań!
Agnieszka Majchrzak
stres wychowywania dzieci szkodzi mamom
fot. AdobeStock
Badania przeprowadzili brytyjscy i amerykańscy naukowcy z Uniwersytetów w Cambridge i Północnej Karoliny. Przebadali zdrowie ponad 8 tysięcy kobiet ze Stanów Zjednoczonych w wieku od 45 do 64 lat. Jednoznacznie pokazali, że im więcej masz dzieci, w tym gorszym stanie jest twoje serce i bardziej narażona jesteś na udar.

Liczba dzieci ma znaczenie

Chociaż gromadka dzieci to niewątpliwie powód do dumy, to w tym przypadku ilość pociech nie przekłada się na zdrowie mamy. Z badań wynika, że posiadanie pięciorga lub więcej dzieci wiąże się z aż 30 proc. zwiększeniem ryzyka chorób serca. Wzrasta też o 25 proc. ryzyko udaru i 17 proc. częściej pojawia się niewydolność serca. Zdaniem naukowców, ma to ścisły związek ze stresem oraz osłabieniem organizmu porodami i karmieniem.
 
ghdhgdsudysuhkaskd
Sprawdź


Poważne schorzenia zdrowotne w późniejszym wieku dotyczą już matek trojga dzieci, jednak ich największy wzrost odnotowuje się u wieloródek, czyli matek powyżej pięciorga dzieci. Co ciekawe, badania te zdają się zaprzeczać faktom, jakoby długie karmienie piersią chroniło kobietę przed schorzeniami układu krążenia.
Redakcja poleca: Trenuj z dzieckiem uważność – to pomoże mu osiągnąć sukces!
Co oznacza uważność i dlaczego warto ją trenować już od dziecka? Zapytaliśmy eksperta w tej dziedzinie, Agnieszkę Pawłowską, certyfikowaną nauczycielkę MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcji stresu w oparciu o uważność), a także autorkę książeczek dla najmłodszych, dzięki którym dziecko może uczyć się uważności na co dzień.

Stres i depresja poporodowa problemem młodych matek

Co szkodzi mamom? Niewątpliwie stres wynikający z faktu odpowiedzialności za życie dziecka. Trud codziennej opieki,  często brak wsparcia ze strony partnera, wzmagają go oraz narażają kobiety również na konsekwencje psychiczne, np. depresję poporodową.

Zobacz też: Wielkie poszukiwania dziecka z okładki!

Czemu służą wnioski ekspertów z Cambridge? Na pewno nie chodzi o to, aby zniechęcić kobiety od rodzenia. Badania pokazują jednak, że posiadanie wielodzietnej rodziny może wiązać się z pogorszenie stanu zdrowia mamy i może to być dla niektórych argument przy planowaniu wielkości rodziny. Warto też, aby duże rodziny mogły liczyć na stałe wsparcie ze strony państwa.

Zgadzacie się z przedstawionymi wynikami badań? Czy odczuwacie stres w swoim macierzyństwie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: Rodzice.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy