
Nie stresuj się w ciąży: te sposoby pomogą ci mniej się denerwować
Co mogą hormony stresu w ciąży?
Płód jest wrażliwy na zmiany hormonalne w organizmie mamy, co nie zawsze jest szkodliwe. Hormony stresu krążą w jej krwioobiegu także w normalnych warunkach, ale problemy zaczynają się, gdy ich poziom staje się zbyt wysoki. Jeśli w czasie ciąży przeżywasz długotrwały stres, czujesz silny lęk, dziecka jest narażone na prawdziwy „zalew” kortykosterydów i katecholamin (hormonów stresu wydzielanych przez nadnercza, czyli gruczoły zlokalizowane nad nerkami). Naukowcy spróbowali ustalić związek między bardzo silnym stresem przeżywanym przez przyszłą mamę i różnymi powikłaniami w ciąży. Występuje wówczas większe ryzyko poronienia (wysoki poziom adrenaliny może wywołać skurcze macicy), noworodek ma małą masę ciała i może urodzić się przedwcześnie.Lekarze sądzą nawet, że w skrajnych sytuacjach stres mamy przyczynia się do powstania takich wad jak rozszczep wargi i zespół Downa. Istnieją też dowody świadczące o tym, że stres w tym czasie zaburza czynności mózgu dziecka w łonie mamy i tuż po narodzeniu, co może być przyczyną m.in. opóźnionego rozwoju zdolności ruchowych.
Hormony stresu mogą działać kurcząco na naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi u matki, co ogranicza ilość płynącego do dziecka przez łożysko życiodajnego tlenu i substancji odżywczych. Takie maluchy po narodzinach bywają bardziej ruchliwe, rozdrażnione i kapryśne niż dzieci spokojnych kobiet.
Przyczyny denerwowania się i stresu w ciąży
Oczywiście każda kobieta w ciąży przeżywa jakiś stresy związane z życiem codziennym – to naturalne i nie ma wpływu na zdrowie dziecka. Ryzyko rośnie jedynie w pewnych sytuacjach. Czy dotyczą one także ciebie?Odpowiedz sobie na pytania:
1. Czy przeżyłaś w okresie ciąży jakieś bardzo stresujące wydarzenie, np. rozwód, straciłaś pracę, śmierć kogoś bliskiego?
2. Żyjesz w ciągłym silnym stresie wywołanym chorobą, brakiem oparcia w bliskich, pracą?
3. Jesteś z natury podatna na stres, łatwo wywołać u ciebie niepokój?
Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś „tak”, postaraj się zrelaksować i ukoić skołatane nerwy. Zrób to ze względu na dobro dziecka!
Sposoby na nerwy w ciąży
Oto kilka metod, które na pewno pomogą ci wyciszyć się i zdystansować do codziennych problemów.- Porozmawiaj z przyjaciółką lub mężem – może twoje problemy mają proste rozwiązanie?
- Idź do kina, teatru, czytaj, oglądaj seriale – rób to, co pomaga ci się zrelaksować.
- Weź prysznic i wyobraź sobie, że spłukuje on z ciebie wszelkie stresy.
- Idź do masażysty, poproś męża, żeby wymasował ci plecy.
- Nie poprawiaj sobie humoru słodyczami – chwilowo poprawią ci nastrój, ale świadomość, że źle się odżywiasz, pogłębia stres. Pamiętaj, że papierosy i alkohol nie zmniejszą stresu!

Zobacz także: