26107
fot. Fotolia

Nie stresuj się w ciąży: te sposoby pomogą ci mniej się denerwować

Są różne hipotezy na temat tego, jak emocje wpływają na rozwój dziecka w twoim brzuchu. Pewne jest jednak to, że negatywnie oddziałuje na nie stres, który przeżywasz. Sposoby na to, żeby mniej się denerwować, są jednak na wyciągnięcie ręki.
26107
fot. Fotolia
Strach i niepokój są w gruncie rzeczy pozytywnymi reakcjami, bo przygotowują nasz organizm do walki lub ucieczki. Bez względu na to, czy uciekasz przed kimś, rywalizujesz w pracy, czy starasz się o czyjeś względy, twój organizm reaguje podobnie: serce zaczyna szybciej bić, jesteś czujna i pobudzona, twoje źrenice się rozszerzają, a do mięśni napływa więcej krwi, wydzielane są hormony, które powodują syntezę węglowodanów, zapewniając mózgowi i mięśniom niezbędną w takich sytuacjach energię. Wszystko to odbywa się kosztem innych naturalnych czynności organizmu – trawienia, wzrostu, przyrostu masy ciała.

Co mogą hormony stresu w ciąży?

Płód jest wrażliwy na zmiany hormonalne w organizmie mamy, co nie zawsze jest szkodliwe. Hormony stresu krążą w jej krwioobiegu także w normalnych warunkach, ale problemy zaczynają się, gdy ich poziom staje się zbyt wysoki. Jeśli w czasie ciąży przeżywasz długotrwały stres, czujesz silny lęk, dziecka jest narażone na prawdziwy „zalew” kortykosterydów i katecholamin (hormonów stresu wydzielanych przez nadnercza, czyli gruczoły zlokalizowane nad nerkami). Naukowcy spróbowali ustalić związek między bardzo silnym stresem przeżywanym przez przyszłą mamę i różnymi powikłaniami w ciąży. Występuje wówczas większe ryzyko poronienia (wysoki poziom adrenaliny może wywołać skurcze macicy), noworodek ma małą masę ciała i może urodzić się przedwcześnie.

Lekarze sądzą nawet, że w skrajnych sytuacjach stres mamy przyczynia się do powstania takich wad jak rozszczep wargi i zespół Downa. Istnieją też dowody świadczące o tym, że stres w tym czasie zaburza czynności mózgu dziecka w łonie mamy i tuż po narodzeniu, co może być przyczyną m.in. opóźnionego rozwoju zdolności ruchowych.

Hormony stresu mogą działać kurcząco na naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi u matki, co ogranicza ilość płynącego do dziecka przez łożysko życiodajnego tlenu i substancji odżywczych. Takie maluchy po narodzinach bywają bardziej ruchliwe, rozdrażnione i kapryśne niż dzieci spokojnych kobiet.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 34. tygodniu ciąży [WIDEO]
Do porodu zostało zaledwie 6 tygodni. Sprawdź, jak zmienia się twoje ciało w ostatnim okresie ciąży, czy dziecko jeszcze rośnie i o co należy zadbać, aby końcówka ciąży upłynęła bez komplikacji.

Przyczyny denerwowania się i stresu w ciąży

Oczywiście każda kobieta w ciąży przeżywa jakiś stresy związane z życiem codziennym – to naturalne i nie ma wpływu na zdrowie dziecka. Ryzyko rośnie jedynie w pewnych sytuacjach. Czy dotyczą one także ciebie?
Odpowiedz sobie na pytania:
1. Czy przeżyłaś w okresie ciąży jakieś bardzo stresujące wydarzenie, np. rozwód, straciłaś pracę, śmierć kogoś bliskiego?
2. Żyjesz w ciągłym silnym stresie wywołanym chorobą, brakiem oparcia w bliskich, pracą?
3. Jesteś z natury podatna na stres, łatwo wywołać u ciebie niepokój?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś „tak”, postaraj się zrelaksować i ukoić skołatane nerwy. Zrób to ze względu na dobro dziecka!

Sposoby na nerwy w ciąży

Oto kilka metod, które na pewno pomogą ci wyciszyć się i zdystansować do codziennych problemów.
  • Porozmawiaj z przyjaciółką lub mężem – może twoje problemy mają proste rozwiązanie?
  • Idź do kina, teatru, czytaj, oglądaj seriale – rób to, co pomaga ci się zrelaksować.
  • Weź prysznic i wyobraź sobie, że spłukuje on z ciebie wszelkie stresy.
  • Idź do masażysty, poproś męża, żeby wymasował ci plecy.
  • Nie poprawiaj sobie humoru słodyczami – chwilowo poprawią ci nastrój, ale świadomość, że źle się odżywiasz, pogłębia stres. Pamiętaj, że papierosy i alkohol nie zmniejszą stresu!
Warto wiedzieć: Naturalną reakcją na napięcie albo niepokój jest zmiana sposobu oddychania na płytkie i nieregularne oddychanie górną częścią klatki piersiowej. Spokojne regularne oddechy zmniejszą napięcie. Weź więc powoli głęboki wdech przez nos (zamknij usta), poczuj, jak płuca napełniają się powietrzem, a mięśnie brzucha unoszą. Zrób wydech ustami, powtarzaj ćwiczenie tak długo, aż poczujesz się rozluźniona. Odpędź wszelkie złe myśli!

Szczęśliwa Ciąża z Mamo, To Ja #UstąpCiężarnej
Uwaga! Z hasztagiem #UstąpCiężarnej zakładamy też zamkniętą grupę na Facebooku. Dołączysz?

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy