stres w ciąży
fot. Fotolia

Stres w ciąży: jak się czuje dziecko, kiedy płaczesz?

Stres w ciąży ma ogromny wpływ na dziecko. Niestety, im silniejszy stres i trudniejsze emocje w ciąży, tym gorzej czuje się dziecko w brzuchu. Negatywne konsekwencje długotrwałego stresu w ciąży dziecko może odczuwać nawet po porodzie.
Hanna Szczesiak
stres w ciąży
fot. Fotolia
Stres w ciąży nie jest obojętny dla nienarodzonego dziecka, podobnie jak zła dieta czy alkohol. Okazuje się, że trudne emocje oraz płaczliwość w ciąży mogą bardzo poważnie wpływać na płód.

Stres w ciąży: jak działa na dziecko?

Stres w ciąży ma olbrzymi wpływ na dziecko jeszcze przed porodem, a także po nim − pokazuje badanie przeprowadzone przez międzynarodową organizację Association for Psychological Science. Kiedy jesteś zestresowana, twoje ciało produkuje kortyzol, czyli hormon stresu. Chociaż do organizmu dziecka nie mogą dostać się negatywne emocje, hormony przedostają się z łatwością.

Jeśli przyszła mama często stresuje się w ciąży, rozwijające się dziecko również jest zestresowane. Wysoki poziom kortyzolu może wpływać na dziecko także po porodzie – niemowlęta, których mamy często były zdenerwowane, częściej mają kolki, są płaczliwe i niespokojne.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Stres w ciąży a depresja: jakie są skutki dla dziecka?

Depresja w czasie ciąży jest niemal tak częsta, jak depresja poporodowa. Aż 10% przyszłych mam zmaga się z objawami depresji. Niestety, wszystkie negatywne uczucia mają wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości. Dzieci mam cierpiących na depresję w czasie ciąży:
  • zwykle są bardziej agresywne
  • same częściej chorują na depresję.
Pamiętaj, okazjonalny, krótkotrwały stres w ciąży, który odczuwa każda przyszła mama, nie powinien mieć szkodliwego wpływu na rozwój płodu i życie dziecka w przyszłości.

Stres w ciąży: jak go unikać?

Stres w ciąży to nie błahostka, zwłaszcza jeśli zmagasz się z trudnymi emocjami, jesteś płaczliwa i naprawdę źle się czujesz. Jeśli zaobserwowałaś u siebie objawy depresji w ciąży, koniecznie zgłoś się do lekarza. Być może niezbędne będzie podanie leków antydepresyjnych bezpiecznych dla kobiet w ciąży.

Jeśli wiesz, że to nie depresja, a tylko chwilowy spadek formy, zadbaj o siebie: pomyśl o lekcjach jogi dla ciężarnych (w sieci znajdziesz wiele darmowych filmików instruktażowych), częściej bierz długą kąpiel (unikaj olejków eterycznych), idź na masaż albo do kosmetyczki. Znajdź swój sposób na załagodzenie stresu w ciąży. Pamiętaj: szczęśliwa, uśmiechnięta mama to szczęśliwe dziecko!


Szczęśliwa Ciąża z Mamo, To Ja #UstąpCiężarnej
Uwaga! Z hasztagiem #UstąpCiężarnej zakładamy też zamkniętą grupę na Facebooku. Dołączysz?

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 54 głosy

Zobacz także

Popularne tematy