Tak się czuje twoje dziecko, kiedy płaczesz w ciąży

Emocje mamy mają ogromny wpływ na dziecko – nawet wtedy, kiedy nie ma go jeszcze na świecie.
Hanna Szczesiak
Jak stres w ciąży wpływa na płód
fot. Fotolia
Większość przyszłych mam wie o skutkach niewłaściwej diety w czasie ciąży czy wpływie alkoholu na płód. Okazuje się, że negatywny wpływ na dziecko mają również... emocje mamy.

Hormon stresu – cichy zabójca

Badanie przeprowadzone przez międzynarodową organizację Association for Psychological Science pokazuje, że stres w ciąży ma ogromny wpływ na dziecko jeszcze przed porodem i po nim. Kiedy jesteśmy zestresowani, nasze ciała produkują kortyzol, czyli hormon stresu. Chociaż do organizmu dziecka nie mogą przedostać się negatywne emocje, hormony przedostają się z łatwością. Jeśli przyszła mama często się stresuje, rozwijający się maluszek również jest zestresowany. Wysoki poziom kortyzolu może wpływa na dziecko także po porodzie – niemowlęta, których mamy często były zdenerwowane, częściej mają kolki, są płaczliwe i niespokojne.
 
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Depresja czy spadek formy?

Depresja w czasie ciąży jest niemal tak częsta, jak depresja poporodowa. Aż 10% przyszłych mam zmaga się z objawami depresji. Niestety, wszystkie negatywne uczucia mają wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości. Dzieci mam cierpiących na depresję w czasie ciąży są bardziej agresywne i same częściej chorują na depresję. Mimo tego, okazjonalny stres, który odczuwa każda przyszła mama, nie powinien mieć szkodliwego wpływu na rozwój płodu i życie dziecka w przyszłości.

Jak unikać stresu w ciąży?

Jeśli zaobserwowałaś u siebie objawy depresji, koniecznie zgłoś się do lekarza. Być może konieczne będzie podanie leków antydepresyjnych bezpiecznych dla kobiet w ciąży.

Jeśli wiesz, że to nie depresja a chwilowy spadek formy, zadbaj o siebie: pomyśl o lekcjach jogi dla ciężarnych (w sieci znajdziesz wiele darmowych filmików instruktażowych), częściej bierz długą kąpiel (unikaj olejków eterycznych), idź na masaż albo do kosmetyczki. Znajdź swój sposób na załagodzenie stresu. Pamiętaj: szczęśliwa, uśmiechnięta mama to szczęśliwe dziecko!

Wiedziałyście, że stres w ciąży może tak negatywnie wpływać na maluszka?

Czytaj także: 9 sposobów na stres w ciąży

źródło: familyshare.com
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Maluch na słońcu

Pierwsza pomoc w ugryzieniach