kobieta, ciąża, płacz, stres, smutek
fot. fotolia

Stres w ciąży wpływa na zdrowie zębów dziecka! Sprawdź jak to możliwe

Poznaj wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na ponad 700 dzieciach i ich matkach, a dowiesz się, co łączy zestresowaną ciężarną z dziecięcą próchnicą.
Marta Kabulska
kobieta, ciąża, płacz, stres, smutek
fot. fotolia
Od dawna wiemy, że stres w ciąży wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami dla zdrowia dziecka takimi jak, jak zwiększone ryzyko alergii i astmy czy niską masą urodzeniową.

Po raz pierwszy jednak, nowe badania wykazały, zwiększone ryzyko próchnicy zębów u dzieci, których mamy doświadczały przewlekłego stresu w czasie ciąży. Naukowcy z Instytutu Stomatologii w King College London w Wielkiej Brytanii opublikowali niedawno wyniki badań w American Journal of Public Health.

Zobacz też: Aparaty ortodontyczne

Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 716 dzieci i ich matek. Badane były dzieci w wieku od 2 do 6 lat, a ich mamy miały 30 lat lub więcej.

Naukowcy szukali markerów przewlekłych nerwów w ciąży. W tym celu oceniali stężenie we krwi: lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) cholesterolu, trójglicerydów, glukozy i białka C-reaktywnego, analizowali ciśnienie krwi i obwód w talii. Naukowcy odnotowywali stan próchnicy zębów u dzieci, status społeczno-ekonomiczny mam, to czy karmiły dzieci piersią, liczbę wizyt stomatologicznych i wiele innych czynników.

Zobacz też: Joga dla ciężarnych

Stres w ciąży a stan zdrowia zębów dziecka – wyniki badań

  • Prawdopodobieństwo powstawania u dzieci ubytków w zębach wzrastało, gdy ich mamy miały dwa lub więcej markerów stresu przewlekłego.
  • Ubytki były bardziej powszechne wśród dzieci, które nie były karmione piersią.
  • Matki o niższych dochodach rzadziej zabierały dzieci do dentysty w ciągu pierwszego roku ich życia.
Choć już wcześniejsze badania wiązały niski status społeczno-ekonomiczny ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ubytków u dzieci, naukowcy twierdzą, że to badanie jest pierwszym, które wiąże stres i ubytki u dzieci badane za pomocą markerów biologicznych. Ważne jest, aby pamiętać, że wyniki nie wskazują na bezpośrednią przyczynę, a jedynie związek pomiędzy stresem matek i wzrostem ubytków u dzieci. 

Jest to niezwykle fascynujące, jak dalece stres w ciąży może wpływać na nasze rosnące dzieci - i to nie tylko chwilę po urodzeniu, ale również w dalszych latach. Niestety, ciężko będąc w ciąży uniknąć wszelkich stresów. Medytacja i joga w ciąży mogą pomóc, co, jeśli większość źródeł stresu wynika z trudności związanych statusem społeczno-ekonomiczny?

Zobacz też: Ładne zęby wyssiesz z mlekiem matki!

Źródło: Science Daily
 
Redakcja poleca: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Zobacz jak należy postępować, żeby nie wywołać próchnicy u dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy