Stres w ciąży
fot. Fotolia

Stres w ciąży ma ogromny wpływ na dziecko. Zwiększa ryzyko zaburzeń

Negatywne emocje i stres w ciąży mają wpływ na dziecko jeszcze zanim maluch pojawi się na świecie. Jakie są konsekwencje stresu w ciąży?
Hanna Szczesiak
Stres w ciąży
fot. Fotolia
Badacze z Uniwersytetu Ottawy w Kanadzie odkryli, że u dzieci, których matki stresowały się w czasie ciąży, częściej występują zaburzenia zachowania.

Stres w ciąży ma wpływ na dziecko

Kanadyjscy naukowcy zebrali od ciężarnych kobiet dane dotyczące stresujących sytuacji występujących w ich życiu, takich jak choroby w rodzinie, kłopoty w pracy czy nieporozumienia z najbliższymi. Dzięki tym informacjom doszli do wniosku, że kobiety, które były często zestresowane w czasie ciąży, częściej rodziły dzieci z zaburzeniami zachowania, takimi jak ADHD.

Stres w ciąży może powodować u dzieci zaburzenia charakteryzujące trudnością z hamowaniem impulsów, występowaniem agresywnych i antyspołecznych zachowań, wysokim poziomem aktywności. To wszystko może prowadzić do trudności w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich, problemów w szkole czy uzależnieniem od używek.

"Ogólnie rzecz biorąc, wykazaliśmy, że im więcej stresu, tym więcej objawów zaburzeń. Większości stresujących wydarzeń nie jesteśmy w stanie uniknąć ani im zapobiec, dlatego powinniśmy skupić się na pomaganiu matkom w radzeniu sobie ze stresem, by zapewnić ich dzieciom jak najlepszy start w życiu" – wyjaśnia koordynator badania dr Ian Colman.

Stresowałyście się w czasie ciąży? Wiedziałyście, że wasz stres może mieć taki wpływ na dziecko?

Zobacz także: Antystresowe menu oraz inne sposoby na stres w ciąży

Źródło: rynekzdrowia.pl
Redakcja poleca: Co się dzieje w 34. tygodniu ciąży [WIDEO]
Do porodu zostało zaledwie 6 tygodni. Sprawdź, jak zmienia się twoje ciało w ostatnim okresie ciąży, czy dziecko jeszcze rośnie i o co należy zadbać, aby końcówka ciąży upłynęła bez komplikacji.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy