zapytajnik5.jpg

Stresująca praca

Czy muszę brać zwolnienie lekarskie ze względu na stres w pracy? Czy emocje towarzyszące mojej pracy mogą wpłynąć na moje dziecko? - pyta nasza czytelniczka z Warszawy.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
zapytajnik5.jpg
Jestem reporterką telewizyjną w czwartym miesiącu ciąży. Czuję się dobrze i nie chcę przerywać pracy tak długo, jak to będzie możliwe. Moja teściowa twierdzi jednak, że powinnam iść jak najszybciej na zwolnienie, bo stres może zaszkodzić dziecku. Mam stresującą pracę, ale bardzo ją lubię. Czy to, co przeżywam, faktycznie szkodzi dziecku? Barbara z Warszawy

Wszystko zależy od poziomu stresu, który Pani przeżywa. Silne przeżycia, ale też długotrwałe zmartwienia powodują, że w organizmie przyszłej mamy rośnie poziom hormonów stresu, które przedostają się do łożyska. Kiedy kobieta jest zdenerwowana, malec przejmuje jej uczucia. Hormony stresu powodują kurczenie się naczyń krwionośnych, w efekcie do dziecka dociera mniej tlenu i substancji odżywczych, potrzebnych do rozwoju. Warto to wziąć pod uwagę.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy