Złe warunki w dzieciństwie a problemy psychiczne w dorosłym życiu
fot. AdobeStock

7 doświadczeń przed 3 urodzinami, które źle wpływają na psychikę dziecka

Wywołują bardzo silny stres i mogą być przyczyną depresji i innych problemów psychicznych w życiu dorosłym.
Milena Oszczepalińska
Złe warunki w dzieciństwie a problemy psychiczne w dorosłym życiu
fot. AdobeStock
Sytuacje, w których odczuwamy stres, nie są dla nas niczym przyjemnym. Okazuje się jednak, że mają one szczególnie negatywny wpływ na dzieci poniżej 3. roku życia. Jeśli z jakichś przyczyn małe dziecko narażone jest na stres związany z pewnymi czynnikami, jego rozwój psychiczny może ulec pogorszeniu. Jakie to czynniki?

Siedem najbardziej szkodliwych czynników wywołujących stres

Naukowcy z Massachussets (USA) na podstawie wykonanych wcześniej badań wyłonili 7 czynników, które mogą mieć największy wpływ na późniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym u dzieci, które ich doświadczyły we wczesnym dzieciństwie. Te czynniki to:
  1. Przemoc ze strony rodzica lub innego opiekuna.
  2. Choroba psychiczna matki.
  3. Dorastanie z jednym rodzicem.
  4. Niestabilność rodziny.
  5. Kłopoty finansowe rodziny.
  6. Niekorzystne sąsiedztwo lub bieda.
  7. Fizyczne lub seksualne wykorzystywanie.
Redakcja poleca: Trening uważności – ćwiczenie relaksacyjne – film
Jak pomóc dziecku odprężyć się po pełnym wydarzeń dniu? Co zrobić, by dziecko było spokojniejsze i mniej płakało? Naucz je relaksacji. Dzięki temu łatwiej poradzi sobie w trudniejszych chwilach.

Jaki wpływ na dziecko może mieć dorastanie w tak stresujących warunkach?

Eksperci z Massachusetts General Hospital zajęli się tym tematem, ponieważ zastanawiało ich, jak to się dzieje, że dzieci, które doświadczyły we wczesnych latach życia stresu w związku z jednym z powyższych czynników, bardzo często borykają się z różnymi problemami psychicznymi (w tym z depresją) w dorosłym życiu. Erin Dunn, jeden z naukowców biorących udział w badaniach, powiedział: „Najprawdopodobniej jest tak, że pierwsze trzy lata życia są szczególnie ważnym okresem dla kształtowania się procesów biologicznych, które ostatecznie powodują choroby psychiczne”. To dlatego dorastanie w tak niekorzystnych warunkach tak bardzo rzutuje na zdrowie psychiczne w późniejszym wieku.
Zobacz też: Dzieci z trudnym dzieciństwem o wiele częściej popełniają samobójstwa

Naukowcy potwierdzili także, że złe warunki życia zawsze mają negatywny wpływ na rozwój psychiczny dziecka, jednak u starszych dzieci zależność między kontaktem z czynnikiem stresującym a późniejszymi problemami psychicznymi nie jest aż tak duża jak w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia.

Źródło: psychologytoday.com [content:2_1324,0_24743,0_24448,0_26014:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy