jak przebrać dziecko za świętego
fot. AdobeStock

Jak przebrać dziecko za świętego – dużo propozycji!

Bale Wszystkich Świętych stają się coraz bardziej popularne. Warto wcześniej poszukać przebrania w internecie, bo w stacjonarnych sklepach niełatwo dostać takie stroje. Można też przygotować strój samodzielnie, a wybór przebrań jest całkiem spory.
Dominika Bielas
jak przebrać dziecko za świętego
fot. AdobeStock
W całej Polsce coraz częściej organizowane są Bale Wszystkich Świętych. Imprezy te cieszą się dużym uznaniem rodziców, którzy swoje pociechy przebierają za osoby wyniesione na ołtarze zamiast za czarownice, szkielety i inne straszydła. Jest to odpowiedź Kościoła katolickiego na halloweenowe zabawy. Cudze chwalicie, swego nie znacie?

Spis treści:

Stroje świętych dla dzieci – jak wybierać i skąd wziąć

Przebrania dla dzieci za świętych przydają się nie tylko jesienią, ale także w okresie Świąt Bożego Narodzenia – do jasełek w przedszkolu i tym podobnych przedstawień. Można je też wykorzystać podczas kolędowania, czy karnawałowych zabaw. Narodziny Jezusa z Maryją, Józefem i trzema królami to chyba scena i postaci, które dzieci najczęściej odgrywają. Oczywiście maluchy mogą się też przebrać za patrona swojego imienia, np. Michałek za św. Michała, Ania za św. Annę itd. lub za świętego czy błogosławionego, którego życie szczególnie zainspirowało dzieci, np. za Carla Acutisa, zwanego bozym influencerem. Trzeba więc przeczytać wspólnie informacje o danym świętym i wyłapać jakiś charakterystyczny rekwizyt, który będzie wyróżniał daną postać.
 
 

Jeśli wybieracie się na taki bal, warto wcześniej wybrać lub przygotować strój. W sklepach w październiku królują upiorne stroje, a w pozostałe dni raczej bajkowe postaci, więc znalezienie przebrania świętego może nie być łatwym zadaniem. Ciekawe propozycje znajdziecie sklepach internetowych, warto jednak zakupy zrobić wcześniej, by przesyłka zdążyła przyjść przed balem.

Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Jak samodzielnie przygotować strój na Bal Wszystkich Świętych

Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo na taki gotowy strój, możecie spróbować wykonać podobny w domu własnoręcznie. Jak się do tego zabrać? Dużo postaci świętych żyło w czasach, gdy nosiło się długie szaty do ziemi. Były one najczęściej przewiązane w pasie, a głowę również przykrywał jakiś materiał. Oczywiście stroje mogą się różnić w zależności od statusu postaci świętego, np. król/królowa będą mieli koronę, a skromny pasterz laseczkę i płócienną suknię, ale zasada jest mniej więcej ta sama. Mnich w charakterystycznym stroju. Papież – najłatwiej, jeśli będzie w bieli (wystarczy np. biały długi t-shirt przewiązany w pasie) i z białym małym nakryciem głowy. Zakonnica z długim czarno-białym lub białym czepcem.

Akcesoria do przebrania na Bal Wszystkich Świętych zrób z papieru

Warto też mieć pod ręką kartony, kolorowe papiery, krepę i tym podobne materiały plastyczne. Z nich mogą powstać np. brody i wąsy – na wycięty w półokrągły kształt karton naklejamy frędzle wycięte z krepy, z tyłu przytwierdzamy gumkę i gotowe! Długie szaty możemy wykonać – uwaga! – np. ze starej podkoszulki, która będzie stanowić bazę, pierwszą warstwę sukni, na którą możemy nakładać kolejne materiały (chociażby z pociętej koszuli, z której odetniemy rękawy i fragment z guzikami). Warto, by faktury i rodzaje materiałów się od siebie różniły. Całość przewiązujemy paskiem. Korona może powstać po prostu z papieru. Nakrycie głowy (coś w rodzaju welonu z materiału, które można zrobić np. z serwety) możemy również zawiązać chustą, sznurkiem lub apaszką ze złotą nitką.

Nietypowe przebrania na Bal Wszystkich Świętych

Chcesz nieco inaczej i bardziej zaskakująco ubrać dziecko na Bal Wszystkich Świętych niż w strój zakonnicy lub zakonnika? Nie ma problemu! Święci pochodzili z różnych warstw społecznych i imali się różnych zajęć. Byli wśród nich hulaki (na pewnym etapie życia oczywiście, np. św. Fraciszek z Asyżu), żebracy, nauczyciele, lekarze, a św. Mateusz Talbot był robotnikiem budowlanym.

Dlatego, jeśli nie masz ochoty kupować stroju zakonnicy czy papieża, możesz w domu wyczarować inne, prostsze stroje. A jak katechetka zapyta dziecko, jakim jest świętym, malec może dumnie odpowiedzieć, podając imię wybranego świętego. Poniżej lista pomysłów na mniej i bardziej typowy strój wraz z imionami świętych.

1. Strój pastuszka – św. Jan Boży wypasał owce do 20 roku życia
2. Niechlujny pastuszek – św. Paschalis Baylon – pasał trzodę, a ze względu na zaniedbany wygląd nie chciano go przyjąć do klasztoru
3. Dla dziewczynki z krótkimi włosami – strój dowolny damski, długi – byle zasłaniał stopy, żeby nie było widać, jak mała święta przebiera nogami – św. Katarzyna ze Sieny, na znak protestu przeciwko zamążpójściu obcinała włosy na krótko, w czasie modlitwy lewitowała.
4. Długa brązowa szata uszyta w kształt krzyża i przepasana sznurem – św. Franciszek z Asyżu, gdy ojciec go wydziedziczył, oddał mu wszystko (pieniądze, a nawet ubrania) i przywdział taką właśnie szatę.
5. Strój króla – do wyboru: św. Ludwik IX (Francuz), św. Edward (Anglik), św. Stefan (Węgier), św. Ferdynand (Hiszpan), św. Władysław (Węgier).
6. Strój królowej – do wyboru: św. Elżbieta Portugalska, św. Jadwiga, św. Matylda, św. Adelajda.
7. Strój lekarza – do wyboru: św. Pantaleon, św. Łukasz, św. Cezary z Nazjanzu, św. Józef Moscati.
8. Strój nauczyciela – do wyboru: św. Kassjan, św. Ryszard, św. Edmund Wich.
9. Strój żołnierza/rycerza – np. św. Jerzy, św. Maurycy, św. Teodor i św. Sebastian.
10. Strój żebraka – św. Benedykt Labre.

A jeśli chcesz, trochę „pożenić’’ Halloween z Balem Wszystkich Świętych, możesz wybrać świętych, którzy mieli stygmaty i maluchowi na dłoniach i czole namalować „krwawe rany’’ ;) Oto święci ze stygmatami: św. Franciszek z Asyżu, święta Rita (proponowany strój: panna młoda. Św. Ritę rodzice zmusili do ożenku), św. ojciec Pio (strój: zakonnik), św. Katarzyna ze Sieny (strój opisany wyżej na liście – dla dziewczynki z krótkimi włosami).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy