dzieci przebrane za Trzech Królów
fot. AdobeStock

Bal Wszystkich Świętych: podpowiadamy, jak przebrać dziecko

Bale Wszystkich Świętych stają się coraz bardziej popularne. Warto wcześniej poszukać przebrania w internecie, bo w stacjonarnych sklepach niełatwo dostać takie stroje.
Dominika Bielas
dzieci przebrane za Trzech Królów
fot. AdobeStock
W całej Polsce coraz częściej organizowane są Bale Wszystkich Świętych. Imprezy te cieszą się dużym uznaniem rodziców, którzy swoje pociechy przebierają za osoby wyniesione na ołtarze. Jest to odpowiedź kościoła katolickiego na halloweenowe zabawy. Cudze chwalicie, swego nie znacie?

Gdzie odbywają się bale dla dzieci?

Bale zazwyczaj organizują parafie, szkoły i przedszkola. Mają one promować świętość i być alternatywą dla upiornych przebrań. Czasami za święte postaci przebierają się także rodzice. Za kogo? A np. za Anioła Stróża, który pilnuje dzieci i dba o ich bezpieczeństwo. Organizatorzy zapewniają, że to lepszy sposób zrozumienia istoty dnia Wszystkich Świętych. W naszej tradycji zakorzeniło się, że Zaduszki to czas zadumy i smutku po utracie bliskich. Natomiast 1. listopada jest jednym z radośniejszych świąt w kościele katolickim.
Redakcja poleca: Jak zrobić czapkę mistrza Yoda
Mistrz Yoda to jeden z najciekawszych bohaterów sagi Gwiezdnych Wojen. I zapewne nie jeden fan Star Wars chciałby się za niego przebrać. Dlatego pokażemy wam jak szybko i tanio zrobić czapkę mistrza Yoda. Zobacz film z instruktażem

Jak wybrać strój świętego?

Bale Wszystkich Świętych, rozpoczynają się zazwyczaj udziałem we wspólnej mszy. Następnie dzieci (i dorośli) w strojach swoich ulubionych świętych spędzają wieczór na grach oraz zabawach nawiązujących do życia patronów i aniołów. Dzieci nie chodzą po domach i nie zbierają słodyczy, za to w niektórych parafiach organizowane są pochody Wszystkich Świętych ulicami miasta. Jeśli wybieracie się na taki bal, warto wcześniej wybrać lub przygotować taki strój. W sklepach w październiku królują upiorne stroje, a w pozostałe dni raczej bajkowe postaci, więc znalezienie przebrania świętego może nie być łatwym zadaniem. Ciekawe propozycje znajdziecie sklepach internetowych, warto jednak zakupy zrobić wcześniej, by przesyłka zdążyła przyjść przed balem.

Przebrania na jasełka

Przebrania dla dzieci za Świętych przydają się nie tylko jesienią, ale także w okresie Świąt Bożego Narodzenia - do jasełek i tym podobnych przedstawień. Także na kolędowanie, czy karnawałowe zabawy. Narodziny Jezusa z Maryją, Józefem i trzema królami to chyba scena i postaci, które dzieci najczęściej odgrywają. Oczywiście maluchy mogą się też przebrać za patrona swojego imienia, np. Michałek za św. Michała, Ania za św. Annę itd. lub za świętego, którego życie szczególnie was zainspirowało, np. św. Franciszek z Asyżu czy też Maksymilian Kolbe. Trzeba więc przeczytać wspólnie informacje o danym świętym i najlepiej też wyłapać jakiś charakterystyczny rekwizyt, który będzie wyróżniał daną postać.

Jak przygotować strój świętego samodzielnie?

Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo na taki gotowy strój, możecie spróbować wykonać podobny w domu własnoręcznie. Jak się do tego zabrać? Dużo postaci świętych żyło w czasach, gdy nosiło się długie szaty do ziemi. Były one najczęściej przewiązane w pasie, a głowę również przykrywał jakiś materiał. Oczywiście stroje mogą się różnić w zależności od statusu postaci świętego, np. król/królowa będą mieli koronę, a skromny pasterz laseczkę i płócienną suknię, ale zasada jest mniej więcej ta sama. Mnich w charakterystycznym stroju. Papież - najłatwiej, jeśli będzie w bieli (wystarczy np. biały długi t-shirt przewiązany w pasie) i z białym małym nakryciem głowy. Zakonnica z długim czarno-białym lub białym czepcem.

Akcesoria zrób z papieru

Warto też mieć pod ręką kartony, kolorowe papiery, krepę i tym podobne materiały plastyczne. Z nich mogą powstać np. brody i wąsy - na wycięty w półokrągły kształt karton naklejamy frędzle wycięte z krepy, z tyłu przytwierdzamy gumkę i gotowe! Długie szaty możemy wykonać - uwaga! - np. ze starej podkoszulki, która będzie stanowić bazę, pierwszą warstwę sukni, na którą możemy nakładać kolejne materiały (chociażby z pociętej koszuli, z której odetniemy rękawy i fragment z guzikami). Warto, by faktury i rodzaje materiałów się od siebie różniły. Korona może powstać po prostu z papieru. Całość przewiązujemy paskiem. Nakrycie głowy (coś w rodzaju welonu z materiału, które można zrobić np. z serwety) możemy również zawiązać chustą, sznurkiem lub apaszką ze złotą nitką.

Halloween wcale nie jest z Ameryki?

Czy warto uczyć dzieci także znajomości innych kultur i zwyczajów? Moda na Halloween przywędrowała do Polski dopiero w latach 90. Wbrew powszechnym opiniom, święto to nie jest wymysłem współczesnej, komercyjnej kultury Stanów Zjednoczonych. Zwyczaj ten przywędrował do USA dopiero w XIX wieku, za pośrednictwem irlandzkich imigrantów. Choć w październiku na sklepowych wystawach w Polsce pojawiają się dynie i upiorne przebrania, to święto nie jest obchodzone na taką skalę, jak w Ameryce. Co więcej, Halloween w Polsce ma wielu przeciwników. Warto więc wiedzieć, że jeśli razi cię przebieranie dziecka za czarownicę czy kościotrupa masz alternatywę! Bal Wszystkich Świętych.
  [content:8_334,0_7786,,0_7784,0_4110:CMNews]
Wasze dzieci w tym roku włożą strój świętego, czy coś upiornego?
Napiszcie w komentarzach.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy