stulejka
fot. Adobe Stock

Stulejka: definicja, przyczyny i leczenie

Stulejka to zwężenie otworu napletka, który utrudnia odprowadzenie go i odsłonięcie żołędzi penisa. W dorosłym wieku stulejka utrudnia współżycie.
Ewa Janczak-Cwil
stulejka
fot. Adobe Stock
Stulejka dotyka mniej więcej 1 proc. chłopców i mężczyzn. Nie każde zwężenie napletka jest stulejką, którą trzeba likwidować. Podpowiadamy, kiedy należy się niepokoić, co robić a czego nie i jak leczy się stulejkę.

Stulejka:

Definicja stulejki

Stulejka to zwężenie napletka i jego otworu, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi i odprowadzenie napletka do podstawy penisa. Stulejkę rzadko diagnozuje się u chłopców poniżej trzeciego roku życia. U tak małych chłopców mówi się o stulejce wtedy, gdy napletek nie pozwala odsłonić ujścia cewki moczowej. Sytuacja ta utrudnia oddawanie moczu i wymaga leczenia.

Stulejka fizjologiczna

80-90 proc. chłopców w wieku do 2-3 roku życia ma tak zwaną stulejkę pozorną, która nie wymaga leczenia. Jest to stan, w którym napletek nie da się odprowadzić i nie ma na nim blizn. Jednak próba odsunięcia napletka pozwala odsłonić ujście cewki moczowej.

W pierwszych dwóch-trzech latach życia chłopca sklejenie napletka z żołędzią uznaje się za normę – stan ten nosi nazwę przyklejonego napletka. Nie należy w tym czasie podejmować prób odsłonięcia całej żołędzi, gdyż może to spowodować uszkodzenie napletka i powstanie w nim blizn. Wskutek naturalnych wzwodów prącia, napletek zacznie się stopniowo odklejać od żołędzi.

Około trzeciego roku życia u 90 proc. chłopców napletek daje się odprowadzić. Gdy tak się nie dzieje, mówi się o opóźnianiu rozluźniania się napletka i o przetrwałej stulejce fizjologicznej.
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Stulejka – stan patologiczny

O stulejce jako o stanie patologicznym mówi się wtedy, gdy napletek jest zbliznowaciały, biały i nie ma możliwości zsunięcia go z żołędzi, a także wtedy, gdy daje się go ściągnąć z dużymi trudnościami, co wywołuje jego pękanie, krwawienie oraz ból i niepokój dziecka.

Przyczyny stulejki

Stulejka może być wrodzona lub nabyta. W tym drugim przypadku często powstaje jako wynik siłowych prób odprowadzania napletka u chłopców ze stulejką fizjologiczną. Z kolei u mężczyzn stulejka może powstać jako wynik niedostatecznej higieny i stanów zapalnych napletka, która prowadzą do powstania zbliznowaceń i zwężenia napletka.

Leczenie stulejki

Niektórzy lekarze zalecają w niektórych przypadkach trening napletka, czyli regularne próby ściągania go z żołędzi. Często robi się to w połączeniu ze stosowaniem maści sterydowych. Jednak wielu lekarzy jest przeciwnych takim praktykom, a to dlatego, że zbyt intensywnie prowadzona terapia może prowadzić do uszkodzeń napletka, powstawania blizn i pogłębiania się problemu.

Zobacz też: Synechia – intymny problem dziewczynek

Jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem pozbycia się stulejki jest zabieg chirurgiczny. Może on polegać na nacięciu skóry napletka w celu poszerzenia jego ujścia, częściowe lub całkowite usunięcie napletka.

U dzieci operacja stulejki przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, wymaga zatem pobytu w szpitalu – minimum doby. U mężczyzn zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, często w warunkach ambulatoryjnych. Gojenie się napletka czy ran po jego usunięciu trwa około dwa tygodnie. Po zabiegu do życia seksualnego mężczyźni wracają zwykle po upływie miesiąca.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy