Jak rozpoznać i leczyć stulejkę u chłopca?

Stulejka to dość częsta wada wrodzona, polegająca na zwężeniu napletka. Kiedy i jak można ją rozpoznać u dziecka? Dlaczego trzeba ją leczyć? Czy zawsze konieczny jest zabieg?
Beata Turska
dwulatek, stulejka u dzieci, zwężenie napletka
Stulejka to dość częsta wada wrodzona lub nabyta. Dotyczy 20–30 proc. chłopców. Polega na zwężeniu napletka, czyli fałdu skóry przykrywającego zakończenie siusiaka. Zwężenie napletka uniemożliwia zsunięcie go poza żołądź lub sprawia, że zsuwanie sprawia trudność i boli (napletek może pękać, a nawet krwawić). Stulejka może się nasilać przy odciąganiu napletka na siłę. Pęknięcia i blizny, które wówczas powstają, sprawiają, że skóra staje się jeszcze mniej elastyczna.

W tekście wyjaśnimy:

Kiedy można rozpoznać stulejkę u dziecka?

U niemal wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli roku, napletek jest wąski i ściśle przylega do żołędzi. Odsłania jedynie ujście cewki moczowej. To tzw. stulejka fizjologiczna – zjawisko normalne, niewymagające żadnej interwencji. Nie wiesz, jak pielęgnować prącie niemowlaka ze stulejką fizjologiczną? Podczas kąpieli nie zsuwaj napletka na siłę, aby nie doszło do pęknięć i blizn. Z czasem (najczęściej do końca 2. roku życia) napletek odkleja się sam, bez niczyjej pomocy. U dziecka w wieku 3–4 lat powinien zsuwać się swobodnie.
Jeśli chłopiec ma 3–4 lata, a napletek nadal nie odsłania żołędzi, idź z nim do pediatry, a potem (jeśli będzie taka potrzeba) do urologa dziecięcego lub chirurga. Uwaga: Niezależnie od wieku dziecka idź z nim jak najszybciej do lekarza jeśli:
  • Dziecko ma trudności z siusianiem – bo napletek jest tak wąski. Maluch odczuwa dyskomfort, pieczenie lub ból (np. płacze podczas siusiania)
  • Mocz wypływa cienką strużką albo zalega przy siusianiu pod napletkiem – na końcu prącia tworzy się wówczas coś w rodzaju balonika.
  • Dziecko ma powtarzające się stany zapalne – siusiak jest zaczerwieniony, pojawia się ropna wydzielina oraz bakterie w moczu.

 
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Objawy stulejki

Stulejka może pojawić się w każdym wieku, np. wskutek przebytych stanów zapalnych napletka lub urazów prącia. Może też być dolegliwością wrodzoną. Zwykle objawia się następującymi problemami z napletkiem:

  • jest zaczerwieniony,
  • jest powiększony;
  • wydobywa się z niego płyn.
Dodatkowo stulejce towarzyszy zwykle nieprzyjemny zapach penisa.

Dlaczego stulejkę trzeba leczyć?

Leczenie stulejki jest konieczne. Pozostawienie jej samej sobie może prowadzić do wielu problemów, m.in. do coraz poważniejszych zakażeń układu moczowego (najpierw stan zapalny obejmuje cewkę moczową, potem pęcherz, w końcu nerki), do infekcji skórnych lub wtórnego moczenia nocnego.
U nastolatków stulejka może być źródłem kompleksów. Zbyt wąski napletek uniemożliwia też utrzymywanie higieny narządów płciowych, a z powodu pękania może w przyszłości utrudnić życie seksualne.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Majówka z dzieckiem