GRY

Jak rozpoznać i leczyć stulejkę u chłopca?

Stulejka to dość częsta wada wrodzona, polegająca na zwężeniu napletka. Kiedy i jak można ją rozpoznać u dziecka? Dlaczego trzeba ją leczyć? Czy zawsze konieczny jest zabieg?
dwulatek, stulejka u dzieci, zwężenie napletka
Stulejka to dość częsta (dotyczy 20-30 proc. chłopców) wada wrodzona lub nabyta, polegająca na zwężeniu napletka, czyli fałdu skóry przykrywającego zakończenie siusiaka. Zwężenie napletka uniemożliwia zsunięcie go poza żołądź lub sprawia, że zsuwanie go sprawia trudność i boli (napletek może wówczas pękać, a nawet krwawić). Stulejka może się nasilać przy odciąganiu napletka na siłę. Pęknięcia i blizny, które wówczas powstają, sprawiają, że skóra staje się jeszcze mniej elastyczna.

Kiedy można rozpoznać stulejkę?

U niemal wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze roku, napletek jest wąski i ściśle przylega do żołędzi, odsłaniając jedynie ujście cewki moczowej. To tzw. stulejka fizjologiczna – zjawisko normalne i niewymagające żadnej interwencji. Jak pielęgnować prącie niemowlaka? Podczas kąpieli nie wolno zsuwać napletka na siłę, by nie doszło do powstania pęknięć i blizn. Z czasem (najczęściej do końca 2. roku życia) napletek odkleja się sam, bez niczyjej pomocy. U trzy-, czterolatka powinien już zsuwać się zupełnie swobodnie. Natomiast jeśli dziecko ma 3-4 lata, a napletek nadal nie odsłania żołędzi, idź z nim do pediatry, a potem (jeśli będzie taka potrzeba) do urologa dziecięcego lub chirurga. 
 
Uwaga! Niezależnie od wieku dziecka idź z nim jak najszybciej do lekarza jeśli:
  • Napletek jest tak wąski, że dziecko ma trudności z siusianiem: odczuwa dyskomfort, pieczenie lub ból (np. płacze podczas siusiania)
  • Mocz wypływa cienką strużką albo zalega przy siusianiu pod napletkiem (na końcu prącia tworzy się wówczas coś w rodzaju balonika).
  • Dziecko ma powtarzające się stany zapalne (siusiak jest zaczerwieniony, pojawia się ropna wydzielina) oraz  bakterie w moczu.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Objawy stulejki

Stulejka może pojawić się w każdym wieku, np. na skutek przebytych stanów zapalnych napletka lub urazów prącia. Może też być dolegliwością wrodzoną. Zwykle objawia się następującymi problemami z napletkiem:

  • jest zaczerwieniony,
  • jest powiększony;
  • wydobywa się z niego płyn.

Dodatkowo stulejce towarzyszy zwykle nieprzyjemny zapach penisa

Dlaczego stulejkę trzeba leczyć?

Leczenie stulejki jest konieczne. Pozostawienie jej samej sobie może prowadzić do wielu problemów, m.in. do coraz poważniejszych zakażeń układu moczowego (najpierw stan zapalny obejmuje cewkę moczową, potem pęcherz, w końcu nerki), do infekcji skórnych lub wtórnego moczenia nocnego.
U nastolatków stulejka może być źródłem kompleksów. Zbyt wąski napletek uniemożliwia też utrzymywanie higieny narządów płciowych, a z powodu pękania może w przyszłości utrudnić życie seksualne.

Doładuj
Przeładuj