Stwardnienie rozsiane
fot. Fotolia

Stwardnienie rozsiane - podstępna choroba

Stwardnienie rozsiane to choroba, która ma przewlekły charakter i nie da się jej całkowicie wyleczyć. Można jednak w znacznym stopniu zmniejszyć jej objawy i opóźnić nawroty. Leczenie stwardnienia rozsianego to nie tylko przyjmowanie określonych leków, lecz także dbanie o siebie na co dzień.
Milena Oszczepalińska
Stwardnienie rozsiane
fot. Fotolia
Stwardnienie rozsiane to jedna z poważniejszych chorób układu nerwowego. W zaawansowanym stadium prowadzi do inwalidztwa. Jakie są objawy stwardnienia rozsianego i jak leczyć tę chorobę? Przeczytaj!

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane (SM, skrót od łacińskiej nazwy) jest przewlekłą chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Nazwa związana jest z tym, że choroba "rozsiewa się" po całym układzie. Schorzenie to polega na błędnym przesyłaniu impulsów nerwowych. Ma charakter wielofazowy, czyli są okresy, gdy objawy łagodnieją lub ustają i okresy zaostrzenia objawów. Najczęściej choroba ta dotyka kobiety w wieku 20-30 lat. Osoby niepełnoletnie oraz po 50 roku życia raczej na nią nie zapadają.
Redakcja poleca: 7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!

Przyczyny stwardnienia rozsianego

Przyczyny tej choroby wciąż nie są rozpoznane. Przypuszcza się, że może być to choroba o podłożu autoimmunologicznym (ponieważ organizm sam siebie atakuje), środowiskowym (np. zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu) lub genetycznym (osoba, u której w rodzinie występuję stwardnienie rozsiane, jest 20-krotnie bardziej narażona na tę chorobę).

Objawy stwardnienia rozsianego

Początkowe objawy choroby to ciągłe zmęczenie i zaburzenia widzenia. Może dojść też do pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego. Inne objawy wskazujące na stwardnienie rozsiane to:
 • zaburzenia równowagi;
 • zaburzenia koordynacji ruchowej;
 • zaburzenia czucia;
 • niedowład kończyn;
 • sztywność mięśni;
 • zaburzenia w rozwoju psychoruchowym;
 • problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się;
 • zaburzenia koncentracji;
 • zawroty głowy;
 • wahania nastroju;
 • depresja.

Stwardnienie rozsiane u dzieci

Dzieci raczej nie chorują na stwardnienie rozsiane. Podobnie objawia się inna choroba – ADEM, która właśnie dotyka dzieci i młodzież. ADEM jest jednak jednofazową chorobą dzieci, a stwardnienie rozsiane ma charakter nawracający i dotyczy osób młodych dorosłych.

Leczenie stwardnienia rozsianego

Leczenie stwardnienia rozsianego zależy od przebiegu i nasilenia choroby. Chory otrzymuje odpowiednie leki hamujące objawy, ale też działające zapobiegawczo. Gdy choroba przebiega gwałtownie, konieczne jest podawanie leków immunosupresyjnych. Istotne są także inne aspekty. Chory powinien dbać o siebie w życiu codziennym – starać się nie przemęczać i utrzymywać w miarę stałą, prawidłową wagę. Dobre efekty przynosi także fizjoterapia w przypadku, gdy chory ma problemy z napięciem mięśniowym. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy